Petržalčania majú nové perfektné oddychové miesto, na obľúbenom námestí pribudla hmlová fontána
- Na Námestí Republiky v Petržalke pribudlo drevené plató, terasa so zabudovaným hmlovým systémom
- Umiestnenie terasy má zatraktívniť a zaktivizovať tento tranzitný priestor vďaka voľnému verejnému sedeniu Sadni si! a vytvorením priestoru pre kultúrne a spoločenské podujatia
- Na Námestí Republiky v Petržalke pribudlo drevené plató, terasa so zabudovaným hmlovým systémom
- Umiestnenie terasy má zatraktívniť a zaktivizovať tento tranzitný priestor vďaka voľnému verejnému sedeniu Sadni si! a vytvorením priestoru pre kultúrne a spoločenské podujatia
Drevené plató má slúžiť ako pobytová plocha pre verejnosť, kde okrem pódia pre podujatia vďaka hmlovej fontáne pribudne ochladzovacia funkcia.
Námestie Republiky je podľa pripravovaného dokumentu Atlas hodnotenia dopadov zmeny klímy na území hlavného mesta SR Bratislavy najmä v jeho južnej polovici tepelným ostrovom. V blízkosti sa nachádzajú nákupné a administratívne budovy, bytové domy a spevnené plochy ako parkoviská a cestná infraštruktúra, ktoré v teplý deň teplo pohlcujú a následne „sálajú“.
Hmlová fontána tak poslúži na zvlhčenie priestoru, ktorý je v teplých mesiacoch doslova prehrievaný.
Projekt drevenej terasy v Petržalky je jeden z projektov Hlavného mesta a Metropolitného inštitútu Bratislavy pre lepšie verejné priestory, v rámci ktorých mesto zlepšuje kvalitu ciest, chodníkov a verejných priestorov pre všetkých Bratislavčanov a Bratislavčanky po celom meste.
Ľuďom chýbajú miesta na sedenie
Námestie Republiky má Mestská časť Petržalka v pláne revitalizovať. Podľa pôvodných plánov mal byť v priestore dnešného námestia umiestnený veľký obchodný dom Prior s parkoviskom.
S jeho vybudovaním sa zrejme počítalo až po dostavaní centrálnej osi s rýchlodráhou, ktorú sa uskutočniť už nepodarilo. Dnes mestská časť hľadá riešenie, ako by mohol vyzerať moderný verejný priestor.
Aktuálne Mestská časť Petržalka zisťuje v participatívnom procese u obyvateľov potreby tohto centrálneho verejného priestoru a bude nasledovať architektonická súťaž, z ktorej vzíde nová podoba námestia.
Aj preto je objekt drevenej terasy nastavený ako mobilný a dočasný, aby sa po skončení teplých mesiacov terasa dala demontovať. Podľa toho, aký bude mať úspech, sa v novej sezóne vráti na to isté miesto, prípadne na iné miesto v meste.
Zo zisťovania potrieb lokality od obyvateľov, ktoré realizovalo o.z. Punkt v rámci participatívneho procesu pre mestskú časť Petržalka v apríli tohto roka na vzorke 1141 respondentov, v priestorom námestia dnes dominujú pešie trasy pohybu ľudí (52 %) vedúce pozdĺž Chorvátskeho ramena a paralelne okolo skateparku, v nadväznosti na priechod pre chodcov. Ľudia najčastejšie prechádzajú cez námestie kvôli návšteve obchodov a služieb v okolí (61 %).
Medzi prvkami infraštruktúry, ktoré ľuďom chýbajú, sú miesta na sedenie (60 %), tienenie (60 %), zdroj pitnej vody (55 %), smetné koše (48 %), verejné osvetlenie (41 %).
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroj: MIB