V parlamente nie sú extrémisti iba kotlebovci. Blaha, Fico a ďalší nebezpečne polarizujú spoločnosť

  • V NR SR sedí viacero poslancov, ktorých výroky môžeme pokojne označiť ako extrémistické
  • Najväčšie percentuálne zastúpenie majú poslanci strany Mariana Kotlebu
  • Na Slovensku ale neexistuje iba pravicový extrémizmus
mazurek, záborská
TASR/Dušan Hein, Michal Svítok
  • V NR SR sedí viacero poslancov, ktorých výroky môžeme pokojne označiť ako extrémistické
  • Najväčšie percentuálne zastúpenie majú poslanci strany Mariana Kotlebu
  • Na Slovensku ale neexistuje iba pravicový extrémizmus

Kto sú extrémisti? Vo všeobecnosti by sa dalo povedať, že sú to ľudia, ktorých názory sú príliš odlišné od myslenia väčšinovej spoločnosti. Avšak to, že má niekto iný názor, ešte nemusí znamenať, že je zlý. Nebezpečným ale začne byť akonáhle bude zasahovať do slobody iných ľudí.

Takýto ľudia sa zvyknú stavať do pozície MY verzus ONI, čiže my sme tí dobrí a oni sú tí zlí. Taktiež hľadajú vonkajšieho nepriateľa, ktorý za celú situáciu môže. Potom sa začnú utiekať k šíreniu poloprávd, bludov, povier a hoaxov. Predkladajú zdanlivo jednoduché riešenia a falošné argumenty, aby ľudí stiahli na svoju stranu.

Pred dvoma týždňami Slovensko obletela správa, ako NAKA zadržala v akcii Šašovia deviatich ľudí obvinených zo zločinu výroby extrémistických materiálov. Medzi najznámejšie mená patril spevák a herec z neonacistickej kapely Krátky proces Rastislav Rogel a bubeník Horkýže Slíže Marek Viršík. Keďže ten iba poskytol Rogelovi nahrávacie štúdium, časom bol prepustený.

Muž chce dnes na protest odvysielať svoju smrť, nebola mu totiž umožnená eutanázia

Druhov extrémizmu poznáme veľa, ľudia často nevedia, koho presne môžeme do takejto kategórie radiť. Ešte v roku 2017 spravila agentúra Focus na túto tému prieskum. Ukázala, že väčšina ľudí si extrémizmus spája práve s extrémnou pravicou či násilím, agresiou, nenávisťou, bitkami a výtržnosťami a 12 % opýtaných si extrémizmus spája s Mariánom Kotlebom.

Treba ale povedať, že kotlebovci rozhodne nie sú jediní, koho názory v parlamente môžu byť nebezpečné. Niektorých už kvôli tomu dokonca stíhala NAKA, iní zostávajú bez povšimnutia.

Toto je zoznam poslancov, ktorých by sme mohli podľa definície vyššie, podľa ich skutkov a za ich výroky a názory označiť za „extrémistu“. Dôkazom môže byť tiež fakt, že niektorí z nich už majú problém s NAKA.

Robert Fico

,,Milan Mazurek povedal to, čo si myslí celý národ. Ak popravíte niekoho za pravdu, urobíte z neho národného hrdinu,“ hovoril expremiér Fico vo svojom videu.

„Ak má byť rozsudok Najvyššieho súdu meradlom toho, čo je pri výrokoch na adresu Rómov trestným činom, to rovno môžu orgány činné v trestnom konaní vojsť do ktorejkoľvek krčmy na Slovensku a všetkých hostí pozatvárať. To sa mám naozaj báť povedať, že podporujem policajtov v tvrdých zákrokoch v osadách, ako som to urobil po zásahu polície v Moldave nad Bodvou? To sa máme báť povedať, že časť Rómov zneužíva sociálny systém?“ rečnil vo videu, ktoré uverejnil na svoj facebookový profil expremiér Robert Fico.

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Celé video vzniklo ako obhajoba Milana Mazureka, ktorý bol uznaný vinným z hanobenia rasy, národa a presvedčenia. V tom čase už bývalí premiér Róbert Fico sa tak postavil na stranu kotlebovcov a rasistov, ktorých ale ešte pred vytvorením svojej poslednej vlády odsudzoval a chystal sa vytvoriť akúsi „hrádzu proti extrémizmu“.

NAKA si  toto video všimla a tak ešte v minulom roku bývalého premiéra obvinila z podpory extrémizmu.

Ľuboš Blaha

V Smere musela NAKA kvôli extrémizmu zasahovať viackrát. Poslednýkrát to bolo kvôli poslancovi Ľubošovi Blahovi. Ten bol obvinený z trestného činu popierania a schvaľovania holokaustu, zločinov politických režimov a zločinov proti ľudskosti.

Ľuboš Blaha je vzorovým príkladom, že neexistuje iba pravicový extrémizmus. Jeho samého by sme totiž mohli označiť ako extrémistu ľavicového. Trestné oznámenie na neho podala europoslankyňa Lucia Ďuris-Nicholsonová za meme o prezidentke Zuzane Čaputovej.

Blahov popis k nemu znel „Žime tak, aby Martin Šmíd nezomrel nadarmo“. Ďalej k tomu doplnil, že „klamstvá o vraždiacich komunistoch a nevinných obetiach. V skutočnosti komunisti pomáhali ľuďom, vyčistili Česko-Slovensko od mafiánov a oligarchov a nie, žiaden Šmíd nezomrel“. Nežnú revolúciu tiež označil ako začiatok majdanov v Európe, ktorý zorganizovali Američania a ukradli Slovensko.

Blaha sa za svoje názory rozhodne neskrýva a hrdo ich prezentuje. V minulom roku napríklad uverejnil fotku s kosákom a kladivom, ktoré dostal od Roberta Fica a z ktorého sa veľmi potešil. Nech nám ale jeho statusy pripadajú akokoľvek vtipné, netreba zabúdať, že v posledných voľbách dostal vyše 60 000 preferenčných hlasov.

zdroj: TASR/Martin Baumann

Anna Záborská

S menom poslankyne Anny Záborskej sme sa mohli stretnúť za posledné obdobie o dosť častejšie. Dôvodom bol interrupčný zákon, ktorý pred dvoma mesiacmi predložila. Ešte pred voľbami sa síce vyjadrovala, ako je potrebné nadstaviť u nás rovnaký model ako v Poľsku, čiže úplne zakázanie interrupcií, avšak jej rétorika sa v novom volebnom období zjemnila. Potratový zákon by zatiaľ chcela iba poupraviť, pričom sa vraj snaží myslieť hlavne na dobro ženy.

Pani poslankyňa Záborská však takto empatická pred voľbami rozhodne nebola. Svoje názory nechávala vyhlasovať do dedinských rozhlasov a viedla tak štvavú agendu proti LGBTI skupine.

„Musíme sa postaviť nepriateľom, ktorí ohrozujú samotnú podstatu toho, čo znamená byť človekom… zastavíme adopcie detí homosexuálnymi pármi a prijatie registrovaných partnerstiev.“

Za tieto slová získala cenu homofób roka od Inštitútu ľudských práv.

zdroj: TASR/ Michal Svítok

Samozrejme, poslanci zo strany Mariana Kotlebu tvoria v parlamente extrémistickú väčšinu. Za ich výroky boli mnohí už trestne stíhaní, to však nezabránilo ľudom, aby ich opäť dostali do parlamentu. U niektorých ale stále môžeme o ich názoroch pochybovať, keďže o ich výrokoch ešte nikto nepočul.

Ondrej Ďurica

Niekdajší hovorca ĽSNS je už dnes poslancom za rovnakú stranu v parlamente. Ešte pred svojou kariérou bol spevákom neonacistickej kapely Biely odpor. Z jeho textov bolo cítiť rasizmus, xenofóbiu a homofóbiu.

„Vyhlásme im neúprosný boj, každým nádychom musia trpieť. Hriech proti krvi a rase si zaslúži ten najukrutnejší trest,“ spieval súčasný poslanec Ďurica.

zdroj: TASR/Michal Svítok

Štefan Kuffa

Brat známeho farára zo Žakoviec sa ku kotlebovcom dostal zo strany Igora Matoviča. Rovnako je víťaz ceny Homofób roka. Tú dostal za výrok, ktorý adresoval párom rovnakého pohlavia „Lepšie by ti bolo, keby ti zavesili mlynský kameň na krk a hodili ťa do vody.“

zdroj: TASR/Štefan Puškáš

Stanislav Mizík

Tento pán poslanec vraj nevie pracovať s počítačom. Tak znel aj dôkaz, prečo pán Mizík nemohol napísať nenávistný a antisemitský status, v ktorom sa hneval na fakt, že bývalý prezident Andrej Kiska udelil ceny ľudom s židovským pôvodom.

zdroj: TASR/Jakub Kotian

Milan Mazurek

Poslanec už o svoj mandát kvôli svojim extrémistickým názorom prišiel. Minulý rok ho totiž uznal súd vinným v kauze rasistických rečí o Rómoch v Žilinskom Rádiu Frontinus. Za tento skutok dostal pokutu 10 000 eur.

Stal sa tak prvým poslancom, ktorý prišiel kvôli niečomu takému o mandát. Napriek tomu sa našlo vyše 65 000 voličov, ktorí mu odovzdali svoje hlas. Dnes je v parlamente, okrem iného členom Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny.

zdroj: TASR/Pavol Zachar

Marián Kotleba

O výrokoch Mariána Kotlebu sa už toľko popísalo, že nikto nemôže pochybovať o jeho extrémizme. V súčasnosti však úspešne našiel iného vonkajšieho nepriateľa ako Židov a Rómov, a tým sú protiopatrenia kvôli šíreniu koronavírusu, ktoré rád kritizuje.

ĽS Naše Slovensko v NR SR
Zdroj: TASR, Dennik N, NR SR, facebbok/Robert Fico

Najnovšie videá

Trendové videá