Vegánstvo je na Slovensku na vrchole, vegánske startupy zabojujú o vyšehradský trh
- V Októbri organizuje Jem pre Zem súťaž pre začínajúce firmy zamerané na rastlinné potraviny
- Firmy sa môžu prihlásiť a zabojovať o finančnú výhru a ďalšiu podporu pre ich rozvoj
- V Októbri organizuje Jem pre Zem súťaž pre začínajúce firmy zamerané na rastlinné potraviny
- Firmy sa môžu prihlásiť a zabojovať o finančnú výhru a ďalšiu podporu pre ich rozvoj
V polovici októbra sa na Slovensku začne súťažiť na poli startupov, ktoré sa zameriavajú na výrobu rastlinných potravín. 14. októbra sa počas konferencie Plant-Powered Perspectives rozbieha aj Plant-Powered Startup Pitch, kde odborná porota zhodnotí schopnosti prihlásených, presadiť sa na trhu a obohatiť ponuku rastlinných produktov na Slovensku.
Lokálne firmy s poriadnou reklamou
Víťazné projekty získajú okrem finančnej odmeny tiež mentoring od leadra na trhu s rastlinnými potravinami a možnosť prezentovať svoje produkty pred verejnosťou. Projekt Jem pre Zem chce pomocou Plant-Powered Startup Pitch podporiť miestne firmy, ktoré pomáhajú vytvárať udržateľnejší stravovací systém.
Ak máš rozbehnuté podnikanie, zaujímavý projekt vo vrecku a nevieš, ako by si sa presadil, Startup Pitch ti ponúka hneď niekoľko možností seriózneho rozbehu. Stačí, ak zaujmeš. Prihlásiť sa môžeš do 25.septembra.
Vegánov pribúda
Vo svete ale aj na Slovensku majú spotrebitelia stále väčší záujem o rastlinné potraviny.
Podľa prieskumu, agentúry FOCUS, na Slovensku až 4 ľudia z 10 znižujú spotrebu živočíšnych produktov alebo zvažujú znížiť ich spotrebu v budúcnosti. Zhruba polovica z nich už v súčasnosti vynecháva alebo obmedzuje svoju spotrebu mäsa a živočíšnych produktov.
Druhá polovica v súčasnosti síce vedome neznižuje konzumáciu týchto produktov alebo uvažuje, že ich v budúcnosti začali konzumovať menej. Tento trend sa prejavuje v rozširovaní ponuky rastlinných potravín, v obchodoch aj reštauráciách.
„Stále častejšie aj bežne stravujúci sa ľudia zaraďujú čisto rastlinné jedlá. Motívy sú rôzne, okrem snahy pomôcť touto voľbou životnému prostrediu, sa začíname stretávať aj s ľuďmi pre ktorých je hlavným motívom chuť,“ vysvetľuje Marian Milec, manažér programu Jem pre Zem
Zároveň dodáva, že títo spotrebitelia sa snažia skôr pridať nové potraviny do svojho jedálnička, než vylučovať určité zložky. „Zaraďovanie rastlinných jedál je pre nich skôr hľadanie nových gastronomických zážitkov,“ hovorí Milec.
Na Slovensku máme viacero veľmi úspešných firiem, ktoré sa zameriavajú na rastlinné potraviny. Neustále rastúci dopyt po tomto type jedál, však stále ponúka priestor pre nové a inovatívne produkty či spoločnosti.
Začínajúce firmy alebo startupy majú možnosť sa prihlásiť do Plant-Powered Startup Pitch.
Následne štyri z nich postúpia do druhého kola, v ktorom sa predstavia na konferencií Plant-Powered Perspectives, kde musia ukázať prečo si práve oni zaslúžia vyhrať.
Mentoring od profíkov
„Veríme, že sa nám tým podarí naštartovať nové firmy, ktoré sa zameriavajú na rastlinnú výrobu. Som presvedčený, že aj na Slovensku máme veľa skvelých nápadov, ktoré je možné pretaviť do prosperujúcich firiem,“ približuje Milec, hlavný motív spustenie Plant-Powered Startup Pitch.
Počas konferencie Plant-Powered Perspectives ,ktorá sa bude konať 14. 10., budú mať postupujúce projekty príležitosť prezentovať sa pred porotou a zástupcami výrobcov potravín, retailov či HoReCa sektorom.
Do odbornej poroty prijala tiež pozvanie značka Garden Gourmet, popredný výrobca kvalitných rastlinných alternatív mäsa, ktorý zároveň poskytne mentoring pre víťazný startup.
Projekt je spolufinancovaný vládami Českej, Slovenskej, Poľskej republiky a Maďarska prostredníctvom vyšehradských grantov z Medzinárodného vyšehradského fondu. Poslaním fondu je presadzovať myšlienky trvalo udržateľnej regionálnej spolupráce v strednej Európe.
Ak si ešte o projekte Jem pre Zem a jeho aktivitách zameraných na popularizáciu rastlinného stravovania nepočul, mal by si vedieť, že ich hlavnou náplňou je budovanie udržateľného stravovania a pomoc pri odvrátení klimatickej krízy prostredníctvom častejšieho zaraďovania rastlinných jedál.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: TS