Ani Bezos s Gatesom spolu by neboli takí bohatí ako on. Rozdával zlato, čo devastovalo ekonomiku
- Jeho majetok by dnes dosahoval hodnotu 400 miliárd dolárov, Jeff Bezos je najbohatším človekom v súčasnosti s 186 miliardami
- Počas cesty do Mekky rozdával také množstvo zlata, že to destabilizovalo ekonomiku niektorých miest
- Jeho majetok by dnes dosahoval hodnotu 400 miliárd dolárov, Jeff Bezos je najbohatším človekom v súčasnosti s 186 miliardami
- Počas cesty do Mekky rozdával také množstvo zlata, že to destabilizovalo ekonomiku niektorých miest
Ak by sa Jeff Bezos aj s Billom Gatesom spojili, stále by nedokázali prekonať hodnotu majetku afrického panovníka, ktorý nahromadil najväčšie bohatstvo v histórii a prináleží mu tak titul najbohatšieho človeka, ktorý kedy žil.
400 miliárd dolárov
Jeho meno znie Mansá Músa, známy aj ako kráľ kráľov. Músa bol africkým a moslimským sultánom, ktorý vládol dlhých 25 rokov v 14. storočí. Počas tohto obdobia sa ukázal ako schopný panovník, keďže sa Malijské kráľovstvo rozrástlo o územia súčasného Mali, Burkiny Faso, Senegalu, Pobrežia Slonoviny, Nigeru a Guiney.
Zatiaľ čo Európa bola v tom čase krajinou roľníkov a vojen, jemu sa podarilo vybudovať kultúrnu veľmoc, ktorá mohla konkurovať komukoľvek vo vtedajšom svete. Pod jeho vedením kráľovstvo napredovalo, za čo mohla aj skutočnosť, že financoval umenie a dával si záležať na rozvoji kultúry a vzdelávania. Postavil islamskú univerzitu Sankore v meste Timbuktu, na ktorej istú dobu študovalo až 25-tisíc ľudí.
Niektorí historici sa domnievajú, že po zohľadnení inflácie by dnes jeho majetok predstavoval hodnotu zhruba 400 miliárd dolárov. K pozícii vládcu a teda aj k nesmiernemu bohatstvu by sa však nedostal, ak by sa jeho predchodca Abu-Bakr II. – spolu s ďalšími dvoma tisíckami lodí – vrátil z plavby, ktorej úlohou bolo nájsť breh Atlantického oceánu.
Ako uvádza Mirror, zdedil trón približne v čase, keď európske mocnosti mali problémy s občianskymi vojnami a súperili o zdroje, ktorých bol nedostatok. Na druhej strane, Mali bolo plné prírodných zdrojov a hlavne sa na jeho území nachádzalo kvantum zlata. Podľa Britského múzea Músa nahromadil takmer polovicu zlata v Starom svete. Ríša teda mala ideálne podmienky na prosperitu, vďaka čomu sa mohla rozrásť na trojnásobok svojej veľkosti. Inými slovami, Malijské kráľovstvo bolo v tej dobe miesto, kde by chcel každý žiť.
Cesta vydláždená zlatom
Panovník, ktorý dostal Mali na mapy európskych kartografov, bol oddaným moslimom. Okrem početného majetku ho preslávila tiež púť do Mekky, na ktorú sa vybral spolu s 60-tisíc ľuďmi (z toho 12-tisíc otrokmi), všetci oblečení v najkvalitnejšom perzskom hodvábe. Táto výprava sa zapísala do histórie a preslávila ho po celom Blízkom východe a severnej Afrike. Cestu do Mekky totiž doslova vydláždil zlatom.
Portál trtworld uvádza, že jeho batožina obsahovala tisíce kilogramov zlata, ktoré niesli ťavy, mulice a slony. O výprave sa tiež povrávalo, že trvá celý deň, kým prejde okolo. Músa bol povestný svojou štedrosťou a zbožnosťou. Dokazuje to obdarovávanie členov výpravy cukrovinkami a vzácnymi pokrmami, ale aj budovanie mešít v rôznych destináciách počas putovania. Rozdával tiež obrovské množstvo zlata, čoho následkom bolo destabilizovanie ekonomiky v niektorých mestách.
Vyššie postavení členovia Músovej výpravy posilňovali lokálne trhy tým, že nakupovali obrovské množstvá tovarov za päťnásobok toho, čo by zaplatili normálne. Jedna z metropol, kde Músa a jeho početná výprava utrácali vo veľkom, bola egyptská Káhira. Hoci jej obyvatelia mali len slová chvály pre malijského sultána, jeho výprava spôsobila taký pokles hodnoty meny, že ani dvanásť rokov po odchode sa trh úplne nezotavil, informuje ďalej portál. Podobne štedrý bol v mestách Mekka a Medina.
Americká spoločnosť SmartAsset.com sa rozhodla vypočítať, k akému veľkému znehodnoteniu zlata došlo. Spoločnosť prišla na to, že jeho slávna výprava viedla k hospodárskym stratám najmenej jeden a pol miliardy dolárov v moderných peniazoch. Músa tak výrazne ovplyvnil ekonomický systém jeho doby.
Po návrate čelil kritike, že zbytočne utrácal zdroje, ktoré mohli byť použité na rozvoj kráľovstvá. Avšak aj napriek tomu dokázal Músa zabezpečiť, aby sa z jeho kráľovstva stalo jedno z najdôležitejších obchodných miest, ktoré navštevovali aj benátski obchodníci. Akým významným Músa bol, by mohol potvrdzovať úpadok ríše, ktorému bolo vystavené Malijské kráľovstvo po jeho smrti v roku 1337. Ani jeden z jeho synov nedokázal udržať ríšu pohromade a postupne sa rozpadla.
Štyria nad sto miliárd
Podľa denne aktualizovaného rebríčka miliárdarov, ktorý pripravuje Bloomberg, je najbohatším človekom na svete Jeff Bezos, zakladateľ a CEO spoločnosti Amazon. Jeho majetok má v súčasnosti hodnotu 186 miliárd dolárov. Nasleduje Bill Gates s 124 miliardami a úvodnú trojicu uzatvára Elon Musk s 108 miliardami. Hranicu sto miliárd by k dnešnému dňu (streda, pozn. red.) prekonal ešte Mark Zuckerberg a jeho majetok v hodnote 103 miliárd.
Keďže Bezos s Gatesom majú spolu „len“ 310 miliárd, nedokázali by prekonať hodnotu majetku, ktorú historici prisudzujú africkému panovníkovi, a to 400 miliárd.
Zdroje: Mirror, trtworld, SmartAsset.com, Bloomberg