NÁZOR: Ani v roku 2021 nebude dobre. Buďme realisti, neočakávajme nemožné
Všetci na to čakáme. Stále si opakujeme, že tak zle, ako bolo v roku 2020, už nebude. Nemôže byť. Pandemická situácia sa vyrieši, veď bude vakcína. Možno ešte nie v prvom kvartáli, ale neskôr určite. Obmedzenia, ktorým čelíme dnes, prehryzneme s vedomím lepšej budúcnosti, nejako ľahšie.
Keď sa koncom minulého týždňa britsko-švédska firma AstraZeneca po krátkej bezpečnostnej prestávke opäť pustila do poslednej fázy testovania vakcíny, ktorá má pomôcť svetu zbaviť sa škodlivého vírusu, všetkým sa uľavilo. Opäť mnohým svitla nádej, že sa zbavíme únavných reštriktívnych opatrení.
Vakcína nás nezachráni, výrazne však pomôže
S pandémiou sa ešte nikto z nás doposiaľ nestretol. S vírusom áno. Vieme, že sa musí vyležať, a že naň nezaberajú žiadne antibiotiká. Nový koronavírus, ktorého existuje niekoľko rôznych mutácií, sa teraz snažia vlády krajín na celom svete prinajmenšom dostať pod kontrolu. Protipandemické opatrenia sú nastavené tak, aby sme ich všetci dokázali zvládnuť a aby boli výsledky citeľné.
Chorých pribúda. Dôležitý je však aj iný údaj. Počet vyliečených. Aktuálne ich je v našej krajine 3 320 a denne pribúdajú ďalší. Z pozorovania možno konštatovať, že si poradiť vieme. Ak sme dostatočne trpezliví, predvídaví a ohľaduplní k sebe aj ostatným.
Poznám aspoň štyri páry, ktoré kvôli korone posunuli termíny svojich svadieb na budúci rok. Dúfajú, že bude dobre. Že budú môcť osláviť vstup do manželstva spolu s rodinou a priateľmi. Vo veľkej paráde. Tento rok riskovať nechceli. Hovoria si, že rok počkajú. A čo ich nezabije, to ich vraj napokon posilní.
Vírus, jeho povahu a napokon ani všetky symptómy až tak dôkladne nepoznáme. Lekári a vedci ale denno-denne prichádzajú s novými zisteniami, komplexnými alebo čiastkovými a odhaľujú prekvapivé veci v domnení, že pomôžu.
Neznámy vírus nám pomaly odhaľuje svoje tajomstvá.
Pomôž si, človeče!
Céčkom, déčkom, éčkom, béčkom, rúškom, dvojmetrovým rozostupom a oddychom. Ešte sa prestaň stresovať, nepi alkohol, nechoď medzi veľa ľudí a dobre bude. Askéza? Kdeže. Skôr budhistický tréning sebadisciplíny pre pokročilých. Lekári radia, dať sa v jesennom upršanom čase zaočkovať aspoň proti tej chrípke. Odľahčíš lekára, ktorý nebude v jednom momente musieť riešiť tvoje boľavé telo, ale kolegu s podobnými príznakmi. Akurát s diagnózou COVID-19.
Napriek tomu, že vakcína je na spadnutie, nadpolovičná väčšina Slovákov sa ňou nechystá nechať zaočkovať. Čuduj sa svete, zvyšok Európy je na tom podobne. Chlácholiť sa tak môžeme aspoň tým, že tá menšia polovica tak urobí, a vírus sa síce vracať bude, no v menšom meradle. Do úvahy ešte prichádza teória, že sa ho dokonca postupne začneme zbavovať. Skupinky odvážlivcov, ktorí uvidia, že z vakcíny proti korone nikomu chlpy z očí ani ďalšie končatiny nenarástli, sa dá po čase zaočkovať tiež.
Lebo argumentom odmietavých je prevažne strach.
Bude to ale koniec korony?
A skončili vakcináciou proti osýpkam osýpky? Na čas určite. Dnes ich tu máme zas. Presne preto, lebo sa k nej začalo pristupovať benevolentne a odmietavo.
Každopádne si budeme musieť zvyknúť na trošku ostražitejší život. A isté je aj to, že o udalostiach budeme hovoriť ako o tých pred koronou a po korone.
Koronakríza bude míľnikom. Ekonomickým, spoločenských, psychologickým, výrazne zasiahne do vedy aj zdravotníctva.
V posledných týždňoch sa na sociálnych sieťach vyjadrujú opoziční a mimoparlamentní poslanci k vysokým denným prírastkom. Hovoria, že krízový štáb a vláda premrhali leto. Mohli sa na jeseň pripraviť lepšie.
Dnes je pred nami výzva naučiť sa žiť v rýchlo sa meniacom svete, adaptovať sa zo sekundy na sekundu a nastaviť sa mentálne na bezpečnostné opatrenia. Hlavne tie malé. Rúška budú asi na dlhšiu dobu našou súčasťou.
Treba si pomáhať, inak sme ako spoločnosť zlyhali.
Čítajte viac z kategórie: Názory a komentáre