Zlodejom odzvoní, podozrivý majetok má prepadnúť štátu. Vláda chce nový bič na skorumpovaných ľudí

  • Poslanci OĽaNO chcú dať definitívnu stopku všetkým takzvaným „Bašternákovcom“
  • Po novom má byť majetok nadobudnutý trestnou činnosťou zaistený štátom 
  • Podľa poslancov má ísť o nový bič na skorumpovaných politikov
bonaparte
TASR/Andrej Galica
  • Poslanci OĽaNO chcú dať definitívnu stopku všetkým takzvaným „Bašternákovcom“
  • Po novom má byť majetok nadobudnutý trestnou činnosťou zaistený štátom 
  • Podľa poslancov má ísť o nový bič na skorumpovaných politikov

Vláda prichádza na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky s novým zákonom, ktorý zatočí nielen s politikmi. Poslanec OĽaNO Tomáš Šudík dnes na sociálnej sieti informoval o tom, že podozrivý majetok, ktorý bol pravdepodobne nadobudnutý trestnou činnosťou, bude môcť byť zaistený štátom. 

„Novým zákonom o výkone rozhodnutia o zaistení majetku a správe zaisteného majetku sa okrem iného zriaďuje aj Úrad pre správu zaisteného majetku, ktorý bude zabezpečovať správu zaisteného majetku,“ približuje Šudík.

Cieľom tohto návrhu je zamedziť, aby sa opakovali situácie, ako v prípade podnikateľa Ladislava Bašternáka, keď sa s jeho majetkom pohybovalo aj v čase, keď sa už nemalo. 

Čo bude s neslávne známym Bonaparte, v ktorom býval poslanec Fico? Pred odchodom tam nenechal ani parkety

Podnikateľovi Ladislavovi Bašternákovi v marci 2019 potvrdil Krajský súd v Bratislave päťročný nepodmienečný trest. Zároveň rozhodol aj o prepadnutí jeho majetku. Podnikateľa uznali vinným z trestného činu neodvedenia dane a poistného. Podľa výsledkov policajného vyšetrovania cez firmu BL-202 v roku 2012 kúpil sedem bytov v bratislavskom bytovom komplexe Five Star Residence za 12 miliónov eur. Skutočná suma však bola údajne nižšia.

Podľa vyšetrovateľa si podnikateľ ako konateľ spoločnosti BL-202 v apríli 2012 neodôvodnene uplatnil nárok na odpočítanie DPH vo výške takmer dva milióny eur. Bašternák si po vznesení obvinenia uplatnil inštitút takzvanej účinnej ľútosti a daňovému úradu spomenutú čiastku zaplatil, napriek tomu bola na neho podaná obžaloba.

Do väzenia aj na 5 rokov 

Návrh zákona zavádza aj dve nové skutkové podstaty trestných činov, a to: trestný čin zneužitia práva, trestný čin prijatia a poskytnutia nenáležitej výhody, takzvané prikrmovanie.

„Kto ako sudca, prísediaci sudca alebo rozhodca rozhodcovského súdu pri rozhodovaní svojvoľne uplatní právo a iného tým poškodí alebo zvýhodní, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov,“ píše poslanec.

Kto ako verejný činiteľ priamo alebo cez sprostredkovateľa pre seba alebo pre inú osobu prijme, žiada alebo si dá sľúbiť nenáležitú výhodu v súvislosti s jeho postavením alebo funkciou, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

Taktiež má platiť, že kto priamo alebo cez sprostredkovateľa verejnému činiteľovi alebo inej osobe poskytne, ponúkne alebo sľúbi nenáležitú výhodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroj: Facebook/ Tomáš Šudík

Najnovšie videá

Trendové videá