Mladí nevedia, čo je holokaust. Až 11 % si myslí, že ho spôsobili sami židia
- Nová štúdia odhalila šokujúci nedostatok vedomostí o Holokauste u mileniálov a generácie Z
- Jeden z desiatich respondentov nevie, že by slovo holokaust niekedy počul
- Mladá generácia často stretla s nacistickou symbolikou na sociálnych sieťach, narastá aj počet ľudí, ktorí holokaust popierajú
- Šokujúce je, že 11 percent respondentov sa domnieva, že holokaust spôsobili samotní židia
- Nová štúdia odhalila šokujúci nedostatok vedomostí o Holokauste u mileniálov a generácie Z
- Jeden z desiatich respondentov nevie, že by slovo holokaust niekedy počul
- Mladá generácia často stretla s nacistickou symbolikou na sociálnych sieťach, narastá aj počet ľudí, ktorí holokaust popierajú
- Šokujúce je, že 11 percent respondentov sa domnieva, že holokaust spôsobili samotní židia
Nová štúdia odhalila šokujúci nedostatok vedomostí o holokauste u mileniálov a generácie Z. Prvý celoštátny prieskum USA sa uskutočnil medzi dospelými vo veku 18 až 39 rokov. Jeden z desiatich respondentov nevie, že by slovo holokaust niekedy počul.
Zlé vedomosti Američanov sa ukázali aj v ďalších otázkach. Skoro polovica z nich (48 %) nevedela vymenovať ani jeden koncentračný tábor alebo geto aj napriek tomu, že ich bolo cez druhú svetovú vojnu v Európe zriadených okolo 40 000.
63 % opýtaných nevedelo, že pri holokauste bolo zavraždených 6 miliónov židov a viac ako polovica z nich si myslela, že počet obetí je menej ako 2 milióny.
„Výsledky sú šokujúce aj smutné a podčiarkujú, prečo musíme konať teraz, kým tí, čo prežili holokaust, sú stále s nami, aby mohli rozprávať svoje príbehy,“ uviedol Gideon Taylor predseda organizácie Konferencia pre židovské materiálne nároky voči Nemecku.
Popierači holokaustu sú na vzostupe
Okrem nedostatku vedomostí medzi mladou americkou populáciou bolo možné pozorovať aj nárast popieraní holokaustu. Deväťdesiat percent respondentov uviedlo, že verí, že došlo k holokaustu. Sedem percent si nebolo istých a tri percentá odmietli, že sa to stalo. Jedným z najšokujúcich odhalení je, že 11 percent respondentov sa domnieva, že holokaust spôsobili samotní židia. Paradoxne najväčší počet ľudí (19 %), ktorí si myslia, že za Holokaust môžu židia, sa nachádza v štáte New York, kde žije najväčšia židovská populácia v Spojených štátoch.
„Niet pochýb o tom, že popieranie holokaustu je formou antisemitizmu,“ uviedla Deborah Lipstadtová, profesorka moderných židovských dejín a štúdií holokaustu na Emory University v Atlante pre NBC News. „Keď si nebudeme aktívne pamätať fakty o tom, čo sa stalo, riskujeme situáciu, že predsudky a antisemitizmus budú do týchto faktov zasahovať.“
S popieraním Holokaustu a nacistickými symbolmi sa opýtaní stretávajú na sociálnych sieťach. Polovica (49%) uviedla, že videla online príspevky popierajúce alebo skresľujúce holokaust. Viac než štvrtina z nich (30 %) uviedla, že za posledných päť rokov videla nacistické symboly na sociálnych sieťach alebo vo svojich komunitách.
Problémy s popieraním Holokaustu má hlavne Facebook, ktorý dlhodobo čelí kritike. Jeho algoritmus funguje nasledovné, čím viac ľudia lajkujú obsah s antisemitizmom, tým viac im ho ponúka. Pri vyhľadávaní slova Holokaust sociálna sieť odporúča skupiny a stránky, ktoré ho popierajú.
Preživší holokaustu z celého sveta a ich rodiny spustili kampaň, v ktorej žiadajú šéfa Facebooku Marka Zuckerberga, aby obsah odstránil. Osoby, ktoré sa do iniciatívy zapojili, nakrútili krátke posolstvá, ktoré zverejnili na sociálnych sieťach pod hastagom #NoDenyingIt (Žiadne popieranie).
https://twitter.com/RepDwightEvans/status/1292962802374782976?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1292962802374782976%7Ctwgr%5Eshare_2&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.startitup.sk%2Falgoritmus-facebooku-podporuje-popieranie-holokaustu-prezivsi-ziadaju-od-zuckerberga-aby-konal%2F
„Keď ľudia vravia, že holokaust sa nestal, vravia, že môj otec, moja sestra a ďalších šestnásť ľudí z mojej rodiny nebolo zavraždených nacistami,“ povedala preživšia Lea Evron.
Štúdia sa uskutočnila na vzorke 11-tisíc respondentov, z toho 1 000 sa uskutočnili prostredníctvom osobných rozhovorov. V každom z 50 amerických štátov sa uskutočnilo po 200 rozhovorov prostredníctvom pevnej linky, mobilného telefónu a online.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Claims Conference, NBC News