Slovenský projekt chce dať rodičom úplnú kontrolu nad prístupom k internetu ich detí

  • Venuje sa citlivej téme "parental control" a berie si deti a ich aktivity na webe bez milosti na paškál. Rodičia by s finálnou verziou aplikácie mali prístup k absolútne všetkým internetovým dátam ich detí. Malo by to byť pre ich dobro a bezpečie.
teenager-technolog_2716540b
  • Venuje sa citlivej téme "parental control" a berie si deti a ich aktivity na webe bez milosti na paškál. Rodičia by s finálnou verziou aplikácie mali prístup k absolútne všetkým internetovým dátam ich detí. Malo by to byť pre ich dobro a bezpečie.

Temné zákutia internetu už aspoň náhmatkovo pozná každý z nás. Aj keď sa všetko odohráva virtuálne, dôsledky nášho konania na webe vedia byť až príliš reálne. Môžeme cezeň prísť o všetky peniaze, identitu, objednať si ilegálne položky, získať prístup k nezákonným materiálom, či byť kruto zneužití. Neplatí to síce všeobecne, no celkovo sa ráta s tým, že my dospelí už ako-tak vieme, čo si pre naše vlastné bezpečie môžeme dovoliť  a čomu by sme sa mali radšej oblúkom vyhnúť. Oveľa väčšiemu riziku sú však vystavené deti, ktoré častokrát naivne dôverujú tým nesprávnym ľuďom, alebo sa nechajú zmanipulovať k tomu, aby o svojich zážitkoch na webe mlčali. Cyber-šikana a online vykorisťovanie už mnohých dohnali k samovražde a o úchyloch, ktorí vo vodách internetu číhajú na svoje neskúsené obete, by sa dali písať encyklopédie.

 

Rodičovské obavy sú teda celkom na mieste. Nie každý rodič má s deťmi úplne otvorený vzťah a najmä v pubertálnom veku sa deti často uzatvárajú do seba a čoraz viac venujú virtuálnemu svetu svojich priateľov. Všeobecne stačí, aby malo dieťa vytvorený profil na nejakej sociálnej sieti, poprípade rovno viacerých, zdieľalo o sebe pár súkromných údajov (čomu sa ťažko vyhýba) a vytvorilo si akýsi sociálny webový okruh. Okamžite sa tak stávajú potenciálnym terčom nielen svojich vlastných neprajných kamarátov, ktorí ich môžu šikanovať, ale aj „externých“ elementov s nekalými úmyslami.

Screen Shot 2016-05-28 at 22.48.14

 

Keďže si deti často neuvedomujú, kde sa nachádzajú hranice, mali by to za nich rozhodovať ich rodičia. Aspoň to si povedali (sčasti) slovenskí tvorcovia app-ky Parental Control, keď ju minulý rok začali vyvíjať. Sídlo majú v Londýne a do obehu by ju chceli vypustiť od začiatku roka 2017. Momentálne majú na Kickstarteri rozbehnutú kampaň, v ktorej sa snažia zozbierať desať tisíc libier. Do konca im ostáva niečo vyše mesiaca (majú čas do konca júna) a financií majú zatiaľ pomenej. Povedomie verejnosti, poprípadne ochotných investorov, by im teda určite padlo vhod.

 

Ako teda táto ich aplikácia funguje? Monitoruje pre rodičov všetky sociálne siete ich detí – Facebook, Whatsapp, Snapchat, Viber, WeChat, BBM, Line, Hangouts, aj e-mail (vrátane vymazaných mailov), pričom dokáže na základe jazykových nastavení rozpoznať nevhodný obsah a okamžite o ňom prostredníctvom e-mailu informovať rodičov. (Podľa stavu financovania by chceli aplikáciu eventuálne ponúkať v slovenčine, češtine, angličtine, nemčine, francúzštine, aj maďarčine.) Okrem toho sleduje vlastnoručne vyhotovené či stiahnuté fotky a videá detí, ktoré zároveň ukladá do folderu prístupnému rodičom. Prečesáva prichádzajúce a odchádzajúce hovory, dokáže pomocou GPS dieťa neustále lokalizovať a dokonca aj zvukovo nahrávať, čo sa v jeho okolí práve deje – kľudne aj v priamom prenose. Rodič dostáva prístup ku všetkým heslám, ktorými si dieťa uzamyká svoje profily, ale aj kontaktom, ktoré v elektronickom zariadení má.

parental_control

foto: own spy

 

Aplikácia ho informuje o histórii hovorov, stave batérie, či dokonca o tom, či si dieťa nezaobstaralo novú SIM-kartu. História navštívených webstránok je samozrejmosťou. Dieťa aplikáciu z mobilu nedokáže vymazať, pretože potichu beží v pozadí zariadenia a rodič všetko menežuje z webového účtu stránky Parental-Control.com. Tieto služby môže získať buď registráciou na stránke a následným stiahnutím aplikácie, alebo zakúpením elektronického zariadenia, v ktorom už bude služba nainštalovaná. Ak si aplikáciu stiahne, musí zariadenie dieťaťa so svojím Parental-Control účtom sync-núť a následne je všetko pripravené. Nič z toho však nebude zadarmo – ročnú licenciu je ale môžné zaobstarať už za jednu libru.

„Nechceme, aby rodičia zasahovali do sveta na internete ich detí. Na to chceme vytvoriť inteligentný systém na rozpoznanie pripadného nebezpečenstva. A len v prípade väčšieho ohrozenia by bol rodič informovaný. Nechceme, aby rodič sledoval spravy detí neustále, len v prípade ohrozenia,“ tvrdia tvorcovia Parental-Control.

„Chceme zriadiť aj psychologickú online poradňu pre rodičov úplne zadarmo. S profesionálnymi psychológmi samozrejme,“ dodávajú.

 

Úprimne, reakcie na niečo podobné sú z môjho pohľadu zmiešané. Iste, chrániť dieťa pred všetkými neduhmi tohto sveta je prirodzeným inštinktom každého dobrého rodiča, no takýto neustály monitoring mi pripomína akúsi autoritatívnu verziu „1984“ pre neplnoletých. Vďaka aplikácii nemajú absolúzne žiadne virtuálne súkromie, čo tiež nemusí byť celkom v poriadku. Vzťah rodiča a dieťaťa sa predsa vyvíja nielen na základe absolútneho prehľadu o každom jednom kroku dieťaťa, ale aj vzájomnej dôvere a stanovených hraniciach. Za predpokladu, že sa ich obe strany rozhodnú rešpektovať.

 

Samozrejme, je rozdiel medzi 10-ročným a 16-dieťaťom na webe. To desaťročné podľa mňa žiaden účet na Instagrame ani Facebooku nepotrebuje (ani by nesmelo mať, keďže napr. veková hranica na Facebooku to zakazuje), no to bohužiaľ neodzrkadľuje realitu. Smartphony majú často už žiaci základných škôl a v takom prípade rodičovský drobnohľad nemôže spochybňovať snáď nikto. No a šestnásťočné „dieťa“ sa podobným praktikám ani trochu nepoteší. Ak by som vedela, že mi rodičia v tomto veku špicľujú každý jeden mail, správu, fotku a hovor na mojom telefóne, absolútne by ma to nepotešilo a náš vzťah by to určite naštrbilo. (A viedlo by to k pár veľmi trápnym rozhovorom.) Na druhej strane som však nebola ten typ dieťaťa, ktorý by sa vrhal do kompromitujúcich a nerozumných aktivít. Vedela som, kde sú hranice, kto ma na webe môže osloviť a o čo by som sa sama mala deliť.

To sa nedá povedať o každom dieťati. Sú aj také, ktoré sa vláčia po nociach s nevhodnou spoločnosťou, majú problémy v škole aj súkromí a vyskúšali už všetky rekreačné drogy sveta, pričom pre nich nič a nikto nepredstavuje žiadnu autoritu. Nie som si však istá, či v tomto prípade pomôže zrovna mobilná aplikácia, no každého rodiča, ktorý by to aspoň skúsil, by som plne chápala.

Parental_Control-2

foto: the next web

 

Pri vytváraní stanoviska k danej problematike si je treba odpovedať na jedinú otázku: Mali by rodičia o svojich deťoch vedieť absolútne všetko, alebo by mali mať deti naopak možnosť zachovania istej sféry súkromia? A od akého veku by mali mať väčšie súkromie? Na tieto otázky však neexistuje žiadna všeobecná odpoveď, a preto zrejme celá vec spadá na plecia každého rodiča individuálne. To, že majú rodičia v dnešnej dobe dôvod na obavy, je svätou pravdou. Či je to však treba riešiť takýmito radikálnymi krokmi, je už na každom z nich. Nie každé dieťa vie dodržovať stanovené pravidlá a rešpektovať autority, či vôbec mať zdravý rozum. Zároveň sa nie každý rodič dokáže o pocitoch alebo súkromných zaležitostiach s deťmi rozumne rozprávať.

Tento vynález môžeme teda považovať za akúsi poistku v prípade, že by sa dieťa dostalo do problémov, aj keď o ne vôbec nestojí. Presne to sa totiž môže na internete prihodiť každému –  stať obeťou bez vlastnej viny a pričinenia. Deti, nech sú akokoľvek staré, sú nielen emocionálne, ale aj legálne zraniteľnejšie než dospelí a v prípade, že sa k problémom nevedia prihlásiť samy, by sa o nich rodičia mali dozvedieť automaticky, aj bez ich vedomia.

 

Aplikácia našťastie ponúka rôzne možnosti jej užívania, ktoré si môžu rodičia sami nastaviť. Preto by určite bolo rozumné, aby by do úvahy brali aj vek či vyspelosť svojho dieťaťa a od istého bodu si nedovoľovali monitorovať každú jeho online komunikáciu. Možno by po prekročení istej hranice celkom stačilo, ak by ich aplikácia informovala len o skutočne nevhodnom obsahu korešpondencie a celkom vypustila funkciu nahrávania ich rozhovorov, či kontrolovanie každej jednej správy a odoslanej či prijatej fotky. Rovnako má podľa mňa aj funkcia GPS lokalizácie a monitorovania batérie istú vekovú životnosť. Žiaden tínedžer neocení, ak ho bude rodič sledovať ako kriminálnika s domácim väzením, alebo strateného psa. Ale to už je na vzájomnej dohode medzi každým rodičom a jeho dieťaťom.

timeline

foto: parental-control.com

Vo svete tím Parental Control so svojou iniciatívou nie je prvý. Väčšina podobných appiek blokuje stanovené webstránky s nevhodným obsahom, zatiaľ čo niektoré filtrujú obsah sociálnych médií a ten kontroverzný deťom vôbec neukazujú. Medzi háklivý obsah patrí najmä pornografia, násilie a nadávky. Napríklad aplikácia Net Nanny Social ponúka veľmi podobné monitorovanie sociálnych sietí a prijatého/odoslaného obsahu ako Parental Control. Možnosti lokalizácie a nahrávania v ponuke nemá. To na druhej strane ponúka napríklad Norton Family Parental Control. Obe aplikácie sú spoplatnené, pričom sa ceny pohybujú od 20 až po 50 dolárov, závisiac od rozsahu kontroly, ktorú si rodič zvolí. A okrem nich v ponuke existujú ešte desiatky ďalších – stačí si vybrať, ktorá potrebám a obavám rodiča najviac vyhovuje.

 

Ak však chceš celý balíček služieb, Parental Control rozodne stojí za uváženie. Funguje na mobile aj tablete, no momentálne len pre Android. Má v sebe stavanú funkciu Firewall a beží nepretržite. Viac sa dozvieš na ich webstránke.

Zdroj titulnej fotografie: telegraph.co.u

Najnovšie videá

Trendové videá