Slovenský vedec Pavol Čekan vyvádza Slovákov z omylu. Toto je skutočná pravda o PCR testovaní
- Na Slovensku neustále pribúda ľudí, ktorí pochybujú o PCR testovaní, o kvalite testov ako aj potrebe karantény pre asymptomatických pacientov
- Uznávaný slovenský vedec a samotný tvorca PCR testov Pavol Čekan zo spoločnosti MultiplexDX sa preto rozhodol urobiť v rámci tejto témy medzi ľuďmi dôležitú osvetu
- Na Slovensku neustále pribúda ľudí, ktorí pochybujú o PCR testovaní, o kvalite testov ako aj potrebe karantény pre asymptomatických pacientov
- Uznávaný slovenský vedec a samotný tvorca PCR testov Pavol Čekan zo spoločnosti MultiplexDX sa preto rozhodol urobiť v rámci tejto témy medzi ľuďmi dôležitú osvetu
Odhalí „tichých“ prenášačov
Pavol Čekan zdôrazňuje, že PCR test je veľmi dôležitý v boji proti pandémii. Dôvody sú jasné. Predovšetkým dokáže rýchlo oddeliť nakazených od zdravých a identifikovať aj nakazených „bezpríznakových“ pacientov. Práve oni sú tichými prenášačmi a ich včasné odhalenie je mnohokrát najdôležitejšie pri boji s pandémiou.
„Ak systém funguje výborne, máme veľkú kapacitu testovania, vtedy je PCR test spoločne s vyhľadávaním kontaktov naozaj to najlepšie, ako držať šírenie koronavírusu plne pod kontrolou,“ hovorí.
Skúsený vedec ďalej objasňuje, že PCR testy sa dizajnujú tak, že majú 100 % špecificitu pre SARS-CoV-2. Pozitívny výsledok tak automaticky znamená, že v tele človeka je prítomný koronavírus.
Aj s pozitívnym testom nemusíš byť infekčný
Pri PCR teste je však taktiež veľmi dôležitých niekoľko aspektov. Napríklad aj to či ide o prvý test pacienta, ktorý má symptómy, alebo ide o dohľadaný kontakt, ktorý sa stretol s pozitívnym pacientom. Môže taktiež ísť o PCR test na konci karantény. Čekan vysvetľuje, ako je to s testami na konci karantény.
„Za posledné mesiace máme na svete toľko dát z PCR testov, že WHO a CDC dnes odporúča ukončenie karantény bez PCR testu. To presadzuje aj známy nemecký virológ Christian Drosten. V tomto prípade nastal konsenzus, že pacient na konci karantény (čiže pacient už bez symptómov infekcie) s pozitívnym PCR testom, je odborníkmi považovaný za neinfekčného,“ konštatuje.
Podľa Čekana ide v tomto prípade najmä o dobrú správu pre systém, ktorý je naozaj preťažený PCR testami a často je známy výsledok testu až po mnohých dňoch, čím sa karanténa zbytočne predlžuje. Navyše, týmto sa eliminujú PCR testy, ktoré nemajú žiadnu potrebnú klinickú informáciu a týmto sa môže kapacita testovania presmerovať inam.
Aj v prípade ak ide o pacienta s primárnym testom, podľa Pavla Čekana je práve PCR test stále to najlepšie a zlatý štandard. „Ak má pacient symptómy, ide o kontakt pozitívneho pacienta, prípadne ide o pacienta asymptomatického. Ak je pacient na začiatku infekcie, vtedy je veľmi dôležitá citlivosť PCR testu. Čím citlivejší test, tým včasnejšie a presnejšie odhalenie pozitívneho prípadu,“ hovorí.
Čekan dopĺňa, že PCR test je dokonca kvantitatívny a dokáže určiť, koľko molekúl RNA je približne vo vzorke a tým pádom aj množstvo vírusu.
„Je to dôležitý údaj pre pravdepodobnú infekčnosť, prípadne prognosticky údaj, aký bude priebeh infekcie. Na to bolo publikovaných mnoho vedeckých článkov,“ dopĺňa.
https://www.startitup.sk/koronavirus-online-nedelne-testovanie-prinieslo-opat-desiatky-novych-pripadov/
Do pozornosti tiež dáva dôležitú publikáciu. Ide o vedecký článok z Južnej Kórey, v ktorom sa okrem iného píše aj nasledovné: „V tejto štúdii symptomatických a asymptomatických pacientov s infekciou SARS-CoV-2, ktorí boli izolovaní v komunitnom liečebnom centre v Cheonane v Kórei, boli hodnoty Ct u asymptomatických pacientov podobné ako u symptomatických pacientov. Na kontrolu šírenia SARS-CoV-2 môže byť nevyhnutná izolácia asymptomatických pacientov.“
Z hodnoty Ct sa dá vypočítať, koľko vírusu je v odobratej vzorke.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: jamanetwork.com, Facebook/ Pavol Čekan