Aktuálne: Petíciu za dekriminalizáciu marihuany na Slovensku podpísali za deň už tisíce ľudí
- Na Slovensku sa opäť otvára téma dekriminalizácie marihuany
- Internetom sa šíri petícia, ktorú za pár hodín podpísalo už takmer 5 000 ľudí
- Na Slovensku sa opäť otvára téma dekriminalizácie marihuany
- Internetom sa šíri petícia, ktorú za pár hodín podpísalo už takmer 5 000 ľudí
Na Slovensku sa v posledných dňoch pojem marihuana skloňuje čoraz viac. Je tomu len pár dní, čo prezidentka Zuzana Čaputová udelila milosť 28-ročnému mužovi, ktorý bol dvakrát odsúdený za držanie a konzumáciu marihuany, celkovo na 10,5 roka odňatia slobody. Hlava štátu mu odpustila časť trestu, pričom viac ako polovicu z neho si už odpykal.
Prebehla aj diskusia ohľadom iniciatívy ministerstva zdravotníctva, ktorej zámerom je vyradiť látku cannabidiol (CBD) zo zoznamu psychotropných látok. Najnovšie je na stole petícia za dekriminalizáciu marihuany na Slovensku, ktorá sa teší veľkému záujmu. Len za 24 hodín ju podpísalo už takmer 5 000 ľudí.
Medzi iniciátorov petície patrí aj bývalí poslanec Martin Poliačik, ale aj odborníci či rodičia odsúdeného za držanie marihuany. Signatári petície sa vyjadrili, že so znepokojením sledujú ako slovenské súdy udeľujú dlhoročné tresty odňatia slobody za prechovávanie konopných produktov pre vlastnú spotrebu.
Ako príklad uvádzajú prípad Košičana Róberta Dž., ktorého v septembri košický okresný súd poslal do väzenia na 12 a pol roka za držanie 7,76 gramu marihuany.
Zdôrazňujú, že tento trest je vyšší, než sa bežne udeľuje za nebezpečné trestné činy, ako napríklad podvod či zabitie. „Užívatelia marihuany nepredstavujú pre spoločnosť hrozbu, preto považujeme trest odňatia slobody za takéto činy za neopodstatnený, či dokonca kontraproduktívny,“ hovoria.
„Človek, ktorý sa vracia z výkonu takéhoto dlhoročného trestu, má problém znova sa zaradiť do spoločnosti, zamestnať sa a nájsť svoje uplatnenie. Dochádza k prerušeniu väzieb a spoločenskej stigmatizácii a naopak rastie pravdepodobnosť, že dotyčný bude páchať trestnú činnosť aj v budúcnosti, a to práve v dôsledku výkonu trestu,“ upozorňujú.
Toto všetko podľa slov iniciátorov petície navyše generuje ďalšie spoločenské aj finančné náklady a takýto prísne potrestaný človek je potom pre spoločnosť príťažou namiesto toho, aby bol prínosom.
Slovenská republika je súčasťou Európskej únie. Viaceré členské štáty už pristúpili k dekriminalizácii držania konopných produktov pre vlastnú spotrebu, v ďalších sú užívatelia trestaní len omnoho miernejším spôsobom. Celkový trend smeruje k liberalizácii a prevencii namiesto trestov.
V tejto súvislosti považujú signatári za absolútne neprijateľné, aby sa slovenský právny poriadok úplne vymykal zo štandardov v iných krajinách EÚ, ktoré sa riadia odporúčaniami odborníkov a medzinárodných medicínskych inštitúcií. „Práve dôsledkom disproporčných sankcií sú totiž potom zničené životy ľudí, ktorí inak nepredstavujú spoločenskú hrozbu,“ píšu.
Vyzývajú preto Národnú radu Slovenskej republiky k okamžitej zmene legislatívy tak, aby zodpovedala moderným drogovým politikám v ostatných členských štátoch Európskej únie a aktuálnemu vedeckému a medicínskemu poznaniu.
„Vyzývame poslancov NR SR, aby prijali zákon, ktorý dekriminalizuje držanie konopných produktov pre vlastnú spotrebu a zastavili tak zbytočne disproporčné trestanie inak neškodných ľudí, ktoré im a ich rodinám doslova ničí život,“ upozorňujú.
Okrem toho prosia aj prezidentku Slovenskej republiky, aby zvážila možnosť udelenia milosti pre všetkých občanov SR, ktorí sa momentálne nachádzajú vo väzbe či vo výkone trestu za prechovávanie konopných produktov pre vlastnú potrebu.
Zuzana Čaputová sa zatiaľ k petícii nevyjadrila. Hlava štátu sa však vyjadrila, že sa stotožňuje s myšlienkou, že drogovú trestnú činnosť je potrebné prísne postihovať, avšak je potrebné rozlišovať medzi dílermi a konzumentmi, ktorí sú istým spôsobom tiež obeťami obchodu s drogami. Trestný zákon v súčasnej podobe však takéto rozlíšenie nezohľadňuje dostatočne.