LGBTI utečenci dostanú špeciálne výhody a budú uprednostňovaní, severská krajina chce ísť príkladom

  • Nórska vláda pristúpila ku zásadnému kroku
  • Pri príjmaní nových utečencov do krajiny bude uprednostňovať ľudí z LGBTI komunity
lgbti
Unsplash/Mark König, Mick De Paola
  • Nórska vláda pristúpila ku zásadnému kroku
  • Pri príjmaní nových utečencov do krajiny bude uprednostňovať ľudí z LGBTI komunity

Utečenci z LGBTI komunity tak dostanú po prvý raz prednosť ako skupina, ale aj ako jednotlivci. Podľa predchádzajúcich usmernení boli uprednostňované prevažne ženy a deti.

Nové pravidlá sa budú vzťahovať na presun utečencov z jednej azylovej krajiny do druhej, kvôli trvalému presídleniu. Úradníci tvrdia, že tento krok chráni práva LGBT ľudí a prizvukujú, že práve prenasledovanie na základe sexuálnej orientácie môže byť dôvodom, prečo sa ľudia rozhodnú emigrovať. 

https://twitter.com/GrundeA/status/1279867805333061642

„Bohužiaľ, v mnohých krajinách nemôžete slobodne milovať, koho chcete,“ uviedla štátna tajomníčka pre záležitosti integrácie na ministerstve školstva Grunde Kreek Almelandová. „V takmer 70 krajinách je homosexualita trestná a tí, ktorí porušujú normy týkajúce sa pohlavia a sexuality, môžu byť vo svojej domovskej krajine vystavení prenasledovaniu a diskriminácii.“

Poľská europoslankyňa Sylwia Spurek pochválila Nórsko, keď tweetla, že „každá krajina by mala takýmto spôsobom pristupovať k ľudským právam“.

Pápež František má dôležitý odkaz pre rodičov LGBTI detí. Mnohým sa páčiť nebude

Aktivisti však varovali, že usmernenia musia byť v neposlednom rade dôsledne implementované aj v praxi. Len pre predstavu, v roku 2020 bola Nórsku stanovená takzvaná „plávajúca kvóta“, v rámci ktorej krajina každý rok prijme 3 000 transferových utečencov.

Vo svojej výročnej správe organizácia ILGA-Europe v roku 2020 zaradila práve Nórsko na piate miesto v oblasti ľudských práv LGBT+, vrátane 84 % ratingu v oblasti azylu. Slovensko je na 31. mieste z pomedzi 49 krajín. Na prvej priečke v rámci Európy skončila Malta, nasleduje Belgicko, Luxembursko a Dánsko. Na opačnom chvoste rebríčka je Monako, Rusko, Arménsko, Turecko a Azerbajdžan.

zdroj: ilga-europe.org

Európa a LGBTI

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová predniesla len pred pár dňami pred poslancami Európskeho parlamentu premiérový prejav o stave únie, v ktorom predstavila priority EK pre nasledujúcich 12 mesiacov. Napriek tomu, že svet momentálne bojuje s pandémiou koronavírusu, súčasné obdobie označila ako „veľkú príležitosť na uskutočnenie zmien“.

Podľa nej netreba zabúdať na marginalizované skupiny ľudí – LGBT i utečencov. „Anti-LGBT zóny v Poľsku sú bez štipky ľudskosti a v EÚ nemajú miesto,“ poznamenala a na margo migračnej politiky „európskej dvadsaťsedmičky“ doplnila:

„Migrácia je celoeurópsky problém. Každý štát musí prispieť k riešeniu. Jasne hovorím, že keď zvyšujeme úsilie my, musia sa pridať všetky členské štáty. Zabezpečíme prepojenie medzi azylom a návratom.“

Zdôraznila, že musíme jasne rozlišovať medzi tými, ktorí majú právo zostať a tými, ktorí ho nemajú. Prisľúbila, že budeme bojovať s pašerákmi, posilníme vonkajšie hranice, prehĺbime zahraničné partnerstvá a vytvoríme legálne cesty.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: ilga-europe.org, regjeringen.no, pinknews.co.uk

Najnovšie videá

Trendové videá