Slováci si kúpia igelitku, vydrží im 12 minút a vyhodia ju. Sme medzi najhoršími v Európe
- Od januára sú plastové tašky spoplatnené, napriek tomu ich Slováci naďalej využívajú
- Ročná spotreba na jedného Slováka sa odhaduje až na 466 plastových tašiek, zatiaľ čo Dáni za rok použijú iba 4
- Cesta bežnej plastovej tašky je však nešetrná a okrem uhlíkovej stopy vyprodukuje aj hromadu emisií
- Od januára sú plastové tašky spoplatnené, napriek tomu ich Slováci naďalej využívajú
- Ročná spotreba na jedného Slováka sa odhaduje až na 466 plastových tašiek, zatiaľ čo Dáni za rok použijú iba 4
- Cesta bežnej plastovej tašky je však nešetrná a okrem uhlíkovej stopy vyprodukuje aj hromadu emisií
Slováci si zvyknú baliť do jednorazových plastových tašiek takmer všetko – pečivo, potraviny, či oblečenie. Za takou banalitou, akou je vloženie nákupu do igelitky, je však veľmi veľa dôsledkov, čo si odnáša predovšetkým naša planéta. Väčšina plastových tašiek je toxických od A po Z – od výroby cez potlač, distribúciu a transport až po jej tisícročný rozklad v prírode.
Čísla naznačujú, že si Slováci túto skutočnosť neuvedomujú. Slovu „jednorázovosť“ dávame v prípade plastových tašiek veľký dôraz, pretože tašky poväčšine využijeme iba raz a následne končia v kontajneri.
Plastové tašky sa vyrábajú z obmedzených zásob
Plastové tašky sú vyrobené z polyetylénu, ktorý sa získava z obmedzených zásob zemného plynu alebo z rafinovaných olejov. Na výrobu 14 jednorazových plastových tašiek sa spotrebuje toľko ropy, že by sa autom mohlo prejsť až 1,61 km.
Látky ako ropa alebo zemný plyn sa nachádzajú v zemi a získavajú sa pomocou rôznych vrtov, ktoré násilne narúšajú miestne biotopy a ekosystémy.
Akékoľvek vrty sú navyše sprevádzané nehodami – tou najbežnejšou je napríklad stret s ropným ložiskom, čo pri zlom type vrtu znamená ekologickú záťaž nielen pre prírodu, ale aj pre ľudí.
Transport olejov na výrobu plastových tašiek zvyšuje uhlíkovú stopu
Ropa a rafinované oleje sa transportujú do rafinérií v rôznych krajinách, kde sa následne spracujú. Už len pri samotnom transporte sa uvoľňuje do atmosféry uhlík a skleníkové plyny. Vysoká koncentrácia CO2 znamená globálne otepľovanie a zmeny v klíme.
Pre porovnanie, v roku 1958 globálna koncentrácia CO2 v prieme za celý rok v atmosfére bola 315 častíc CO2 na jeden milión (ppm). V roku 2019 bol zaznamenaný nárast takmer o 30 %, na 408 ppm.
Riešenie, ako zmenšiť svoju uhlíkovú stopu a čiastočne zabrániť zvyšovaniu CO2 je používanie bavlnených alebo aj plastových viacúčelových tašiek, ktoré sa môžu používať opakovane – už niekoľko mesiacov takéto bavlnené tašky ponúka dm a sú vyrábané s dôrazom na udržateľnosť našej planéty.
Potlač plastovej tašky je toxická
Po spracovaní rafinovaných olejov do rôznych tvarov dostávajú plastové tašky svoju finálnu podobu ako ich môžeme vidieť v obchodných reťazcoch. Avšak niektoré firmy si vyžadujú potlač tašky. Na to je potrebné použiť množstvo farieb, ktoré môžu byť toxické pre niektoré organizmy.
Momentálne sa postupne tieto toxické farby nahrádzajú pigmentmi na báze alkoholu, ktoré sú získavané z rastlín a sú šetrnejšie voči prírode.
Zložitý proces výroby, ale iba krátke využite
V priemere jeden človek využije plastovú tašku – a aj to na 12 minút. Z celkového počtu využitých plastových tašiek – 5 biliónov ročne sa menej než 1 % recykluje.
Ostatné kusy sú vyhodené na skládky alebo do prírody. Po 700 rokoch sa začnú plastové tašky rozkladať a až za 1 000 rokov sa úplne rozpadnú. To znamená, že všetky plastové tašky, ktoré boli vyrobené, ešte nie sú rozložené.
Celkovo ľudstvo vyprodukuje až 100 ton plastových tašiek ročne. Z toho približne 300 miliónov skončí v Atlantickom oceáne, čo má fatálne následky pre živočíchy v ňom.
V rámci krajín Európskej únie, prvenstvo v minimálnom využití plastových tašiek si držia severské krajiny ako Fínsko alebo Dánsko, ktorých obyvatelia spotrebujú približne iba 4 tašky ročne.
Naopak, Slováci spotrebujú priemerne 466 plastových tašiek každý rok. Pár spoločností na Slovensku sa snaží motivovať Slovákov, aby plastové tašky nepoužívali a snažili sa využívať iné alternatívy.
Napríklad spoločnosť dm drogerie markt ponúka viacúčelové bavlnené alebo ekologické tašky, ktoré sa môžu používať donekonečna, pretože ponúkajú ich výmenu zdarma pri poškodení.
73 % odpadu na plážach tvorí plast
Každý rok z pobrežných krajín unikne až 8 ton plastu do morí alebo oceánov. Je to rovnaké, ako keby smetiarske auto každú minútu vyhodilo celý svoj obsah do oceánu. Plast sa tu nachádza vo svojej pevnej podobe, alebo je rozložený na menšie kúsky, ktoré sú toxické pre živočíchy, ale aj pôdu či vodu.
Milióny morských živočíchov zomrú kvôli konzumácií alebo zamotaniu sa do plastov. Podľa výskumov je možné, že až 700 druhov morských živočíchov môže úplne vyhynúť v dôsledku znečistenia ich prostredia plastmi.
Aj ty môžeš urobiť zmenu k lepšiemu životnému prostrediu
Už je neskoro zatvárať oči, že sa znečistenie životného prostredia plastmi alebo plastovými taškami ľudí na Slovensku netýka. Týka sa to všetkých obyvateľov na celej Zemi. Našťastie je tu pár riešení, ktoré môžu prispieť k ochrane životného prostredia.
Jednou z nich je nahradenie jednorazových plastových tašiek jej trvácnou alternatívou, ktorú môžeš využívať neustále. Spoločnosť dm drogerie markt má v ponuke okrem permanentných tašiek aj svoje látkové verzie, ktoré sú viacúčelové a na mnoho použití.
Ak sa tieto tašky počas tvojho používania roztrhnú, budú poškodené alebo opotrebované, môžeš si ju v ktorejkoľvek predajni dm vymeniť za novú úplne zadarmo. Takto spoločne s dm drogerie markt môžeš prispieť k udržateľnému zaobchádzaniu so životným prostredím a prispieť k jeho pozitívnej zmene.
Zdroje: Center for Biological Diversity, Global Monitoring Laboratory, Waste Managment, The World Counts, Eviroportál, Ocean Crusaders