Je to definitívne! Za týranie zvierat do väzenia na 5 rokov, stopku môžu na Slovensku dostať aj reťaze
- Týranie zvierat a zanedbanie starostlivosti o zviera sa bude trestať prísnejšie
- Hroziť budú tresty odňatia slobody až na päť rokov, výška trestu bude závisieť od závažnosti skutku
- Týranie zvierat a zanedbanie starostlivosti o zviera sa bude trestať prísnejšie
- Hroziť budú tresty odňatia slobody až na päť rokov, výška trestu bude závisieť od závažnosti skutku
Poslanci Národnej rady (NR) SR v piatok odsúhlasili novelu trestného zákona a zákona o trestnej zodpovednosti právnických osôb z dielne koaličných poslancov. Tieto skutky budú po novom zaradené do kategórie trestných činov proti životnému prostrediu. Zavedie sa tiež nová skutková podstata trestného činu organizovania zápasov zvierat.
„Cieľom návrhu zákona je zmena systematického zaradenia trestných činov týrania zvierat a zanedbania starostlivosti o zviera, a to ich presunom medzi trestné činy proti životnému prostrediu, kam po správnosti vecne patria. Touto zmenou sa zároveň dosiahne stav, keď skrátené vyšetrovanie o týchto trestných činoch budú vždy vykonávať vyšetrovatelia (konkrétne vyšetrovatelia odboru environmentálnej kriminality Policajného zboru),“ vysvetlili predkladatelia.
Znenie úpravy vysvetľuje, že pod zvieraťom sa v tejto súvislosti rozumie „pes, mačka, hospodárske zviera podľa osobitného predpisu a chránený živočích podľa osobitného predpisu držaný v zajatí“.
Rozsiahlejšia bude i skutková podstata trestného činu organizovania zápasov zvierat. Protiprávneho konania sa v tomto prípade dopustí ten, kto organizuje zápas medzi zvieratami, na tento účel štve zviera proti zvieraťu, cvičí zviera na inom zvierati, chová, drží, obchoduje, alebo inak nakladá so zvieratami alebo také konanie umožní, alebo kto sa zúčastní na organizovanom zápase zvierat. Účinnosť nadobudne novela v prípade podpisu prezidentkou SR 1. novembra 2020.
Na podpis petície proti reťaziam je už len pár dní
Požiadavka aktivistov na zmenu legislatívy je vyústením kampane „Reťaz je väzenie“, ktorá upozorňuje na zúfalé životné podmienky slovenských psov na reťaziach. Stále neukončenú petíciu požadujúcu zakázať držanie psov na reťazi doteraz podpísalo vyše ako 65-tisíc občanov Slovenska. Poslanecký návrh zákona pripravila organizácia v spolupráci s poslancom Tomášom Šudíkom z OĽaNO.
„Ďakujeme vám za obrovské množstvo podpisov pod e-petíciou Nie reťaziam! Na októbrovej schôdzi predkladáme zákaz reťazí opäť do parlamentu, preto musí byť náš hlas riadne počuť. Prosíme, podpíšte a zdieľajte e-petíciu medzi svojimi blízkymi a známymi. Mnohí by sa radi pridali, o petícii však nevedia. Ďakujeme, čas sa kráti a každý podpis zaváži,“ píše vo výzve Sloboda zvierat.
Podľa mimovládnej organizácie je problém utrpenia psov na reťaziach rozsiahly a dlhodobo neriešený. Sloboda zvierat upozorňuje, že bez potrebnej zmeny zákona by bol neriešiteľný. Organizácia podáva ročne desiatky trestných oznámení. V roku 2019 napríklad prijala prostredníctvom „Linky proti krutosti“ 1 200 podnetov. Celkovo 60 % z nich tvorili oznámenia o držaní psov na reťazi.
https://www.facebook.com/SlobodaZvierat.sk/photos/a.58086402041/10159018093807042
„Kruté reťaze do 21. storočia nepatria a parlament má teraz šancu ukázať, že zvieratá považuje naozaj za živé, cítiace tvory. Veríme, že poslanci si nezapchajú uši pred silným hlasom verejnosti a že zákon prijmú, lebo len legislatívna zmena umožní predchádzať utrpeniu spôsobenému reťazami a zabezpečí psom ochranu, aká im prináleží,“ povedala Pavla Dugovičová, predsedníčka Slobody zvierat.
Sloboda zvierat vysvetľuje, že reťaze, drôty či špagáty sa psom často bolestivo vrastajú do podkožia krku, pretože ich psom založia priamo na krk ešte ako šteňatám. Obmedzujú voľnosť pohybu a napĺňanie základných potrieb zvieraťa ako je hygiena, prístup k potrave a vode či možnosť úniku pred ohrozením.
Život psa na reťazi negatívne ovplyvňuje aj celkové zdravie a pohodu psa a môže spôsobiť vážne alebo trvalé poškodenie zdravia. Medzi najčastejšie zdravotné problémy psov držaných na reťazi patria okrem vrastania reťazí do podkožia aj svalová atrofia, poškodenie kĺbov či degeneratívne ochorenia.
Psy držané na reťazi zároveň nemôžu prejavovať svoje typické, vrodené vzorce správania a napĺňať svoje sociálne potreby. V dôsledku izolácie a nedostatku podnetov tak psy následne často trpia poruchami správania, sebapoškodzovaním, agresívnym správaním a môžu predstavovať ohrozenie zdravia a bezpečnosti ľudí.
Policajti navrhujú, aby bola krádež živého zvieraťa automaticky trestným činom
Za práva zvierat začala najnovšie bojovať aj polícia. Polícia navrhuje novelizovať trestný zákon tak, aby krádež živého zvieraťa bola automaticky trestným činom bez potreby vyčísľovať jeho hodnotu. Ako na tlačovej besede uviedol riaditeľ odboru environmentálnej kriminality Prezídia Policajného zboru Mário Kern, tento návrh je aj reakciou na medializované informácie o zabíjaní a konzumácii psov v rómskych osadách.
https://www.facebook.com/policiaslovakia/photos/a.1522428691120681/3693805137316348
„Bude to odrádzať tých páchateľov, ktorí kradnú zvieratá na konzum,“ povedal Kern s tým, že návrh novely predložili rezortu vnútra ako aj parlamentu.
Kern zároveň pripomenul, že polícia je len jednou zo štátnych inštitúcií, ktorá sa zaoberá problematikou ochrany zvierat. Konkrétne policajti riešia týranie zvierat a zanedbávanie starostlivosti, čo sú trestné činy. Ostatné záležitosti spadajú primárne pod Štátnu veterinárnu a potravinovú správu. Z tohto dôvodu podľa neho policajti nemôžu napríklad vykonávať kontroly, v akých podmienkach žijú zvieratá v osadách. Ak však občania majú podozrenie na spáchanie trestného činu v tejto oblasti, majú to nahlásiť na linke 158.
Poslanec Peter Pollák z OĽaNO v tejto súvislosti povedal, že skutky ako zabíjanie a konzumáciu psov by si obyvateľstvo nemalo spájať automaticky s rómskou komunitou. „Problém je širšieho rozsahu, ako sú osady,“ dodal.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Sloboda zvierat, Polícia SR, TASR