Google Maps prichádza s novinkou. Mapuje COVID-19 na celom svete. Pozri, ako sa šíri
- Interaktívna mapa monitoruje prípady nákazy na celom svete a pravidelne ich aktualizuje
- Dozvieš sa aj to, akým spôsobom sa vírus šíri v tvojom okolí
- Interaktívna mapa monitoruje prípady nákazy na celom svete a pravidelne ich aktualizuje
- Dozvieš sa aj to, akým spôsobom sa vírus šíri v tvojom okolí
V spolupráci s WHO vytvorila spoločnosť Google mapy, ktoré zobrazujú aktuálny výskyt novonakazených, ale aj celkový počet pacientov a úmrtí na nový koronavírus na celom svete. WHO Coronavirus Disease Dashboard je modrá mapa sveta, vďaka ktorej jediným klikom zistíš stav v tej-ktorej krajine, či dokonca meste.
Je pravidelne aktualizovaná a interaktivita zahŕňa grafy, národnosti, regióny a situáciu na vybraných územiach.
Mapa funguje ako klasická Google Maps a tak rýchlo, ako sa koronavírus šíri, reaguje aj ona s novými informáciami.
Ako sa vírus šíri?
Ukazuje percentuálne zmeny za posledných 7 dní, v okamihu vypočíta celkový počet prípadov vo vybranom území na jeden milión obyvateľov, zmeny v prírastkoch pacientov a úmrtí za posledných 24 hodín a spôsob prenosu vírusu. Posledný údaj je z hľadiska šírenia nákazy a jeho následného spomalenia či zastavenia dôležitý. V celej Kanade, Spojených štátoch, Latinskej či Južnej Amerike ide o komunitné šírenia nákazy. O takom istom type hovorí mapa aj v Česku či susednom Poľsku.
Podľa najnovších aktualizácii ide na Slovensku o náhodný výskyt prípadov, ktorí nie sú členmi jednej domácnosti, resp. jedného spoločenstva. Svetová zdravotnícka organizácia o takomto zhluku prípadov hovorí vtedy, keď sa vírus týka viac ako 10 ľudí. Môže ísť o potvrdené prípady, ale aj také, ktoré vykazujú len príznaky ochorenia.
Monitorovacie tímy chýbajú
Ministerstvo zdravotníctva ešte za bývalej vlády prišlo s návrhom, aby sa vytvárali monitorovacie tímy, ktoré by pomáhali kresliť mapu potenciálneho šírenia koronavírusu od pacienta k možným nakazeným. Zatiaľ sa tak nestalo. Vo včerajšom vysielaní politickej debaty RTVS O 5 minúť 12 sa bývalý minister zdravotníctva Richard Raši k tomuto nápad vrátil a podotkol, že tento prevenčný postup mal byť vykonaný v lete, keď sa kĺzavý medián držal dlhodobo na čísle 2, resp. klesal. V zahraničí, najmä v Nemecku, boli takéto monitorovacie tímy vytvorené prevažne z mladých medikov, ktorí dokázali v šírení vírusu lekárom svojou dokumentačnou prácou výrazne pomôcť.
Jana Bittó Cigániková (SaS) spolu s poslancom Michalom Šipošom (OĽaNO) priznali, že by to predstavovalo významné riešenie v boji s koronavírusom. Chcú ho určite aplikovať.
Aj vďaka mape, zahraničným monitorovacím tímom a následným reportom regionálnych WHO, je mapa presná a efektívna.
V rámci komunít je dôležité prípad zachytiť a odizolovať nakazeného a jeho blízke kontakty. Všetky zhluky prípadov treba obsiahnuť.
Všetky údaje v mape sú vyšetrené, preverené a potvrdené pracovníkmi verejného zdravotníctva a WHO.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: health.govt.nez, covid19.who.int