Jeseň je pre Slovensko dokonalým dovolenkovým obdobím. Toto sú miesta, kam sa musíš do konca októbra vydať

  • Príchod chladných dní je ideálnou príležitosťou pre turistiku
  • Tieto oblasti je ideálne navštíviť práve počas farebnej jesene, no nečakaj dlho, naše kopce čoskoro pokryje sneh
  • Príchod chladných dní je ideálnou príležitosťou pre turistiku
  • Tieto oblasti je ideálne navštíviť práve počas farebnej jesene, no nečakaj dlho, naše kopce čoskoro pokryje sneh

Nechaj odísť napätie pracovných dní a rozlúč sa s rýchlo miznúcim letom pravou jesennou dovolenkou. Slovenské hory prinášajú vďaka svojej unikátnosti množstvo oblastí, ktoré sa práve v tomto období oplatí navštíviť. Budeš si so sebou musieť pribaliť teplé oblečenie, no zaslúžený relax ťa neminie. Čo je lepšie, ako si po túre dopriať kúpeľ v termálnom prameni či wellness s výhľadom na rokliny zahalené do hmly?

Považský Inovec

Pre zaujímavé možnosti turistiky nemusíme nutne odísť do majestátnych Tatier. Neďaleko Piešťan sa nám naskytá možnosť spoznať geomorfologický celok Považský Inovec, ktorého súčasťou je aj vrch Mahrát. V nadmorskej výške necelých 800 m n.m. sa nemusíš obávať výrazných výkyvov teplôt, preto, ak si pozrieš predom meteorologické predpovede radarov, nemal by si sa dostať do úzkych.

Mahrát rozhľadňa
zdroj: Youtube/Danil Kupec reprofoto

Na Marhát vedú 3 klasické túry z Nitrianskej Blatnice, Výtokov z piešťanskej strany, alebo Starej Lehoty. Celá túra so štartom z Nitrianskej Blatnice zaberie, v závislosti od potreby skúmať okolie či sa v ňom zdržiavať, približne 2 až 2,5 hodiny. Začína sa zelenou značkou až po rázcestie Jurko, pokračuje žltou do sedla Mahrát a posledný úsek cesty až na vrchol Mahrátu prejdeš po červenom turistickom chodníku. Na jeho vrchu nájdeš prístrešok na núdzové prenocovanie dvoch osôb a veľký železný kríž s nápisom – „Bože ochraňuj turistov.“ Od tohto kopca neočakávaj dych-berúce výhľady priamo zo zeme, je husto zalesnený. Aj preto v jeho srdci stojí vyhliadková veža, ktorá sa v poslednom čase stala lákadlom turistov.

V závislosti od výberu trasy na kopec sa môžeš rozhodnúť pokračovať v rámci celodennej túry do Tematínskych vrchov na hrad Tematín s pekným výhľadom, ďalej do sedla Gajda, kde sa nachádza vyhliadkové miesto Visiace skaly, informuje portál KST Horné Saliby. Turistický výlet si môžeš spojiť s príjemným wellness pobytom v piešťanskom Kúpeľnom ostrove, najväčšom kúpeľnom stredisku v Európe, ktorého služby ponúka hotel Esplanade Ensana Health Spa Hotel****.

Kúpeľný ostrov Piešťany
zdroj: Zlavomat/kupelny-pobyt-wellness-s-procedurou

Lúčky a termálny prameň

Lúčky, malá Liptovská obec neďaleko Ružomberka a Liptovskej Mary, je už dlhé roky známa svojimi liečivými kúpeľmi a mohutným 13 metrov vysokým vodopádom. Okrem tohto turisticky obľúbeného miesta je však možné využiť trasu vedúcu neďaleko obce priamo na najvyšší vrch Chočských Tatier – Veľký Choč. Stačí ti dostať sa k Jastrabej doline ústie, odkiaľ budeš stúpať červenou značkou až na rázcestie Žimerová – vrchol lúk, informuje Hikemates.: „Turistická značka stúpa neúnavne, priamo hore, celou Jastrabou dolinou. Vynárame sa z lesa v spodnej časti lúk na Žimerovej. Prístrešok s možnosťou prespania je ideálne miesto na malú zastávku a oddych v lúčoch jarného Slnka. Je tu tak ticho a príjemne, že sa ti nebude chcieť odísť.“

Veľký Choč
zdroj: Visit Liptov/Veľký Choč

Čoskoro sa ti do výhľadu dostanú bralá Malého Choča, ktoré skrývajú množstvo jaskýň. Následne vedie zo sedla Vráta rázcestie na Veľký Choč, na ktorého vrchole sa ti rozprestrie výhľad na Na Tatry, obe Fatry, kotliny, údolie Váhu, neďalekú Kubínsku hoľu a mnohé malé či väčšie kopce.  Po takejto trojhodinovej túre si každý zaslúži oddych, a tak sa môžeš zastaviť okúpať v termálnom prameni Kalameny, v ktorom dosahuje voda teplotu až 33 stupňov Celzia.

Prameň Kalameny
zdroj: VisitRuzomberok/termalny-pramen

Sliezsky dom pod Gerlachovským štítom

Napriek ochladzovaniu ovzdušia nemôžeme vynechať taký skvost, akým sú Vysoké Tatry. Obľúbená, technicky nenáročná túra z Tatranskej Polianky na Sliezsky dom je jednou z trás, ktorú treba absolvovať v čo najskoršom jesennom období, pokiaľ sa chceš vyhnúť snehovým závejom. Túru začneš v Tatranskej Polianke, kam sa vieš pohodlne dostať električkou, prípadne sa v nej dá využiť malé bezplatné parkovisko pri kraji cesty. Hneď pri hlavnej ceste naľavo od Digitálnej kaviarne a galérie Poliankovo nájdeš šípku ukazujúcu smer tvojho dnešného výletu. Priemerný čas výstupu na horský hotel je 2,10 hodiny po zelenej značke – lesný chodník miestami v lese, miestami s výhľadmi, informuje portál Tatry.

Sliezsky dom
zdroj: Zlavomat/jedinecny-wellness

Túra k Sliezskemu domu nie je náročná, no toto miesto predstavuje ideálnu lokalitu pre jesennú dovolenku. Ak sa pýtaš prečo a nie si ešte pevne rozhodnutý, že práve toto je lokalita pre teba, čítaj ďalej. Sliezsky dom je východiskovým bodom pre mnohé turistické trasy a práve v októbri ponúka možnosť ubytovania pre 2 osoby na 3 noci s raňajkami a hodinovým voľným vstupom do wellnessu pozostávajúceho z fínskej sauny, parnej sauny a vírivky s výhľadom na Velické pleso.

Sliezsky dom
zdroj: Zlavomat/jedinecny-wellness

Ráno sa po raňajkách môžeš vybrať na turistiku na Poľský hrebeň, Východnú Vysokú, cez sedlo Prielom na Zbojnícku chatu, a vedie tadiaľto aj tatranská magistrála smer Hrebienok alebo Ostrva a Popradské pleso. Tí odvážnejší sa môžu vydať s horským vodcom aj na Gerlach alebo Bradavicu. Pozor, v týchto dňoch sa na Gerlachovskom štíte pohybuje teplota už pol bodom mrazu (dnes je na vrchole -2 stupňa Celzia) a tak je potrebná dostatočná výbava, teplé oblečenie a neustále sledovanie radarov.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: Zlavomat, Tatry, Hikemates, KST Horné Saliby

Najnovšie videá

Trendové videá