Nestihol si dovolenku v zahraničí? Tieto slovenské alternatívy k svetovým unikátom, môžeš navštíviť aj teraz
- Prekazila ti korona plány na cestovanie?
- Smutný byť nemusíš, takto ju zažiješ až počas jesenného víkendu na Slovenku
- Prekazila ti korona plány na cestovanie?
- Smutný byť nemusíš, takto ju zažiješ až počas jesenného víkendu na Slovenku
Si milovník cestovania a spoznávania nových miest? V tom prípade aj pre teba muselo byť toto leto veľmi ťažké. Aj keď je pravda, že do niektorých krajín sa vycestovať dalo, nie všetci sme túto ponuku využili. Ak si teda nestihol dovolenku v zahraničí, nemusíš byť smutný. Prinášame ti zoznam zahraničných unikátov, ktoré môžeš navštíviť bez toho, aby si musel prekročiť hranice a cestovať tisícky kilometrov.
Slovensko totiž ponúka plnohodnotné alternácie a na ich návštevu si ani nemusíš brať dovolenku. Stačí ti jeden deň, maximálne víkend. Pripravili sme preto pre teba jedinečné tipy vďaka ktorým budú tvoje jesenné dni naozaj svetové!
Zhangjiajie (Čína) – Súľovské skaly
Aj keď situácia už nie je tak kritická ako na začiatku, tento rok by sa na dovolenku do Číny vydal asi iba málokto. Vidieť ale úžasné skalné útvary v národnom parku Zhangjiajie by sme túžili viacerí.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Podobnú prírodnú krásu ti ale ponúka aj naša krajina. Prírodný fenomén Súľovské skaly sa nachádza iba 10 km od Bytče. Ak sa rozhodneš ísť autom, určite odporúčame trasu cez Považskú Bystricu a Manínsku tiesňavu, ktorá je ďalším slovenský unikátom.
Súľovské skaly nie sú náročná turistika a preto sú ideálne na jeseň. Zmena farby listnatých stromov ti to iba dosvedčí. Okrem skalných útvar sa tu môžeš vyjsť aj na Súľovský hrád, pozor však, po daždivom počasí tu môžu byť niektoré skalné úseky klzké.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Matterhorn – Ostrý Roháč
Skalná veža tvorí v alpách hranicu medzi Talianskom a Švajčiarskom. Väčšine z nás môže byť známa z loga čokolády Toblerone a zdolať ju si vyžaduje naozaj dobré turistické skúsenosti spojené s horolezectvom.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Ak si hovoríš, že to nie je nič pre teba a na majestátnu horu sa nechceš pozerať iba z obalu čokolády, zájdi si do Západných Tatier. Roháče ti ponúkne rovnako krásne panorámy a ich najvyšší vrch Ostrý Roháč si dokonca aj nesie pomenovanie slovenský Matterhorn. Nezabudni ale, že táto turistika je považovaná, za jednu z najťažších a najnáročnejších na Slovensku, keďže sa na jej trase nachádza veľa exponovaných miest. Preto si dobre prehodnoť svoju fyzickú kondíciu a rovnako dôsledne sleduj aj počasie.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Sahara – Šranecké piesky
Za piesočnými dunami nemusíš jazdiť do Afriky. Ťavy, karavany a pyramídy ti síce Slovensko ponúknuť nedokáže, zato púšť áno.
Nachádza sa na Záhorí, pri v okolí Lakšárskej Novej Vsi a Plaveckého Mikuláša. Je tiež domovom viacerých vzácnych živočíšnych druhov. Pred výletom ale musíš rátať s tým, že sa na toto miesto môže byť uzavreté, keďže areál je súčasťou vojenského obvodu a môžu tu prebiehať cvičenia.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Nový Zéland – Modrová
Idylické hobitie domčeky už nie sú dominantou iba Nového Zélandu. Zažiť atmosféru z Pána prsteňov už môžeš aj Slovensku, a to medzi Novým Mestom nad Váhom a Piešťanmi.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Už pri vstupe na farmu v dedine Modrová vás upozornia tabule, že sa nachádzate na území Nového Zélandu. Úplný dojem potom dotvoria už spomínané hobitie domčeky, ale aj klokany či vtáky emu. Okrem toho tu nájdeš aj obydlia pôvodných obyvateľov Nového Zélandu – Maorov. Na návštevu farmy sa ale musíš poponáhľať, otvorené majú iba do konca októbra.
Glenfinnan Viaduct (Škótsko) – Chmarošský viadukt
Od Pána Prsteňov sa teraz presunieme do iného fantastického sveta. Každý fanúšik na fotografii okamžite spozná slávny železničný most z Harryho Pottera, po ktorom sa doteraz premáva starý parný rušeň, ktorý mu dotvára tú pravú atmosféru. Navštíviť tak škótsky viadukt môže byť snom mnohých ľudí.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Podobný objekt nájdeš ale aj na Slovensku. Neďaleko obce Telgárt, v okrese Brezno, sa nachádza Chmarošský viadukt, ktorý ťa už pri pohľade prenesie na cestu do Rokfortu. Železničný most je 100 metrov dlhý a 18 metrov vysoký a patrí medzi technické pamiatky.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Plitvické jazerá (Chorvátsko) –Beňatina
Mnoho Slovákov vie, že obľúbená dovolenková destinácia Chorvátsko nie je iba o kúpaní sa v jadranskom mori. Zaspomínať si na leto a Plitvické jazerá môžeš aj na východe Slovenska.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Jazero pri obci Beňatina ponúka rovnako tyrkysovú vodu v lone prírody. Vzniklo v bývalom travertínovom lome, ktorý zaplavila priezračne čistá spodná voda. Podobný úkaz môžeš aj nájsť aj na Orave pri Kraľovanoch, a to Šútovské jazero.
Bled (Slovinsko) – Oravská priehrada
V bývalej Juhoslávii ešte ostaneme. Okrem Júlskych Álp, či splavovania rieky Soči, je najväčším turistickým lákadlom v Slovinsku jazero Bled. Známe je svojim fotogenickym ostrovčekom v strede jazera s kostolíkom. Hovoríš si, že ti to niečo pripomína?
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Presne tak, rovnaký úkaz máme aj u nás doma. Na Oravskej priehrade sa nachádza Slanický ostrov, ktorý sa inak nazýva aj Ostrov umenia. Je pozostatkom obce Slanica, ktorú pre výstavbu priehrady spolu s okolitými obcami zaplavili v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Tento rok sa už bohužiaľ na ostrov nedostaneš, keďže výletné lode jazdili iba do konca septembra, obdivovať ho však môžeš z brehov priehrady.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Stonehenge (Anglicko) – Holíč
Megality blízko anglického mestečka Amesbury nemusíme predstavovať hádam nikomu. Vedel si ale, že sú to zároveň aj najstaršie známe slnečné hodiny? O Stonehenge koluje veľa povier, napríklad, že ho dal postaviť čarodejník Merilin za pomoci obra a následne ich používal na čary a liečenie.
Podobné tajomné kamene sa nachádzajú aj v obci Holíč. Ide o najstaršie dochované pozostatky pohanského kultu v tejto časti Európy. Taktiež sú usporiadané do tvaru slnečných hodín a všimnúť si na nich môžeš aj rytiny rôznych výjavov či náboženských symbolov.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Rio de Janeiro – Klin
Socha Krista Spasiteľa týčiaca sa nad Rio de Janiero, sa tak už nejako stala symbolom tohto mesta. Kristus s roztiahnutými rukami akoby objíma mesta, čo má vyjadrovať súcit a radosť z nezávislosti.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Socha Krista sa však vypína aj nad slovenskou krajinou. V oravskej dedine Klin, na kopci Grapa, sa totiž nachádza napodobenina brazílskeho Ježiša. Meria 9,5 metra a je tak najvyššou sochou Spasiteľa na Slovensku. Na rozdiel od toho juhoamerického, naša socha svojimi rukami objíma celú Oravu.
Setenil de las Bodegas (Španielsko) – Brhlovce
Skalné mesto v španielskej Andalúzii, priláka každoročne tisícky turistov. Ľudia z celého sveta tak chodia obdivovať domy, ktoré sú vytesané do skalného previsu. Vedel si však, že podobný unikát máš aj u nás doma?
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Obec Brhlovce sa nachádza východne od Levíc a nájsť tam môžeš naozaj nezvyčajné domy. Dobre spracovateľné pórovité horniny umožnili obyvateľom postaviť svoje obydlia priamo v nich. Niektoré sú dodnes obývané, iné slúžia ako vínne pivnice. Navštíviť ich môžeš aj ty, keďže pár domov slúži aj ako skanzen s trvalou expozíciu. Aj sem sa ale musíš poponáhľať, sezóna sa totiž končí koncom októbra.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: Dromedar, Hiking.sk