Za hodinu zarobia toľko, čo Slováci za celý deň. V Ženeve majú minimálnu mzdu, o akej môžeme len snívať

  • Obyvatelia švajčiarskeho kantónu Ženeva si v referende odhlasovali zavedenie hodinovej minimálnej mzdy na úrovni 23 švajčiarskych frankov
  • Za hodinu tak Ženevčan s minimálnou mzdou zarobí takmer toľko ako Slovák s minimálnou mzdou za celý deň
  • Švajčiarska minimálna mzda je 6,4- násobok minimálnej hodinovej mzdy Slovákov na rok 2020
Minimálna mzda
Unsplash/eberhard grossgasteiger/Mika Baumeister/
  • Obyvatelia švajčiarskeho kantónu Ženeva si v referende odhlasovali zavedenie hodinovej minimálnej mzdy na úrovni 23 švajčiarskych frankov
  • Za hodinu tak Ženevčan s minimálnou mzdou zarobí takmer toľko ako Slovák s minimálnou mzdou za celý deň
  • Švajčiarska minimálna mzda je 6,4- násobok minimálnej hodinovej mzdy Slovákov na rok 2020

Obyvatelia švajčiarskeho kantónu Ženeva si v referende odhlasovali zavedenie hodinovej minimálnej mzdy na úrovni 23 švajčiarskych frankov (v  prepočte 21,33 eur). Ide tak o najvyššiu hodinovú minimálnu mzdu na svete.

Zavedenie novej minimálnej mzdy pracovníkom na základe priemerného 41-hodinového pracovného týždňa vo Švajčiarsku znamená mesačný plat 3 772 švajčiarskych frankov (3 498,75 eur) a minimálny ročný plat 45 264 švajčiarskych frankov (41 984,97 eur).

Za hodinu tak Ženevčan s minimálnou mzdou zarobí skoro toľko, ako Slovák s minimálnou mzdou za celý deň.

zdroj: Unsplash/Mika Baumeister/

Švajčiarska minimálna mzda je takmer šesť a pol (6,40) násobok minimálnej hodinovej mzdy Slovákov na rok 2020, ktorá sa pohybuje na úrovni 3,33 eura za hodinu pri 40-hodinovom týždennom pracovnom čase.

Slovák tak zarobí za osemhodinový pracovný deň 26,64 eur. Mesačná minimálna mzda obyvateľov Slovenska pri prvom stupni náročnosti práce je 580 v hrubom. Minimálnu mzdu môžu ešte navýšiť príplatky za nočné služby, víkendy alebo sviatky.

Na Slovensko prichádzajú svetové značky ako GAP či Zara Home. Niektoré však ohlásili odchod

Švajčiarsko ako krajina nemá určenú minimálnu mzdu

CNN informuje, že v referende zahlasovalo 58% voličov v kantóne za iniciatívu stanovenia minimálnej mzdy na 23 švajčiarskych frankov za hodinu, za ktorou stála koalícia odborových zväzov a ktorej cieľom bolo „bojovať proti chudobe, podporiť sociálnu integráciu, a prispievanie k rešpektovaniu ľudskej dôstojnosti“. Mzdu si odhlasovali odpovedaním áno alebo nie na otázku: „Prijímate iniciatívu 23 frankov ako minimum ?“

Krajina nemá zákonom určenú minimálnu mzdu. Švajčiarsko tvorí 26 kantónov, ktoré sú jeho autonómnymi členskými štátmi. Ženeva sa stala štvrtým kantónom, ktorý prijal zákon o minimálnej mzde. Nová minimálna mzda vstúpi do platnosti 1. novembra a bude z nej mať prospech asi 6% zamestnancov kantónu, uviedla pre CNN štátna radkyňa v Ženeve Mauro Poggia.

Communauté genevoise d’action syndicale, organizácia zastrešujúca odbory v Ženeve, popísala výsledok ako „historické víťazstvo, z ktorého bude mať priamy prospech 30 000 pracovníkov, z ktorých dve tretiny tvoria ženy“.

zdroj: Unsplash/eberhard grossgasteiger

Ženeva je jedno z najdrahších miest na svete

Podľa prieskumu The Economist Intelligence Unit’s 2020 Worldwide Cost of Living Survey je Ženeva 10. najdrahším mestom na svete.

Ak je minimálna mzda jediný príjem v domácnosti, tak sa domácnosť pohybuje podľa odhadu švajčiarskeho federálneho štatistického úradu na hranici chudoby. Tú predstavuje príjem 3 968 švajčiarskych frankov pre domácnosť s dvomi dospelými a dvomi deťmi mladšími ako 14 rokov.

Obyvatelia kantónu v minulosti odmietli stanoviť minimálnu mzdu. CNN sa domnieva, že k zmene názoru mohla prispieť pandémia vírusu COVID-19.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: CNN, The Economist

Najnovšie videá

Trendové videá