VEĽKÝ PREHĽAD: Vedci zistili, ktoré rúško ťa ochráni najlepšie. Niektoré sú reálne nebezpečné
- Zhoršujúca pandémia vírusu COVID-19 môže spôsobiť nedostatok ochranných prostriedkov, medzi nimi aj jednorazových rúšok
- Vedci sa rozhodli preskúmať, aké bežné bytové textílie môžu najlepšie fungovať ako ochrana pred koronavírusom
- Dôležité je aj správne nosenie rúška
- Zhoršujúca pandémia vírusu COVID-19 môže spôsobiť nedostatok ochranných prostriedkov, medzi nimi aj jednorazových rúšok
- Vedci sa rozhodli preskúmať, aké bežné bytové textílie môžu najlepšie fungovať ako ochrana pred koronavírusom
- Dôležité je aj správne nosenie rúška
Zhoršujúca pandémia vírusu COVID-19 môže spôsobiť nedostatok ochranných prostriedkov, medzi nimi aj jednorazových rúšok. Preto sa vedci z University of Cincinnati (UC) rozhodli preskúmať, aké bežné bytové textílie môžu najlepšie fungovať ako ochrana pred koronavírusom.
Popri respirátoroch alebo jednorazových chirurgických rúškach prišla univerzita s prekvapujúcim víťazom, rúškom z hodvábu. Vyplýva to zo štúdie univerzity publikovanej v časopise Plos One.
„Hodvábne rúška sú pohodlné, priedušné a odpudzujú vlhkosť, čo je žiadúcou vlastnosťou v boji proti koronavírusu,“ píšu výskumníci v tlačovej správe publikovanej ku štúdii.
Hodváb obsahuje prírodné antimikrobiálne, antibakteriálne a antivírusové vlastnosti. Presnejšie povedané, je to meď nachádzajúca sa v hodvábe, ktorá by sa mohla ukázať ako prospešná, keď sa tento materiál použije na výrobu rúška.
„Meď teraz zažíva veľké šialenstvo. Hodváb má v sebe meď. Domestikované hodvábne mory jedia listy moruše. Do hodvábu začleňujú meď zo svojej stravy,“ uviedol Patrick Guerra, odborný asistent biológie na Vysokej škole umeleckých a vedeckých odborov na UC. Poznamenal, že staršie štúdie preukázali schopnosť medi ničiť baktérie a vírusy pri kontakte s vírusom.
Rúška z hodvábu by mohli nahradiť jednorazové rúška
Vedci poukázali, že väčšina zdravotníkov nosí jednorazové chirurgické rúška cez respirátory v snahe chrániť ich a predĺžiť ich životnosť. Práve rúška z hodvábu by mohli nahradiť jednorazové rúška. Ich nahradenie by navyše bolo aj ekologickejšie, ochrancovia prírody upozorňujú, že pandémia a práve používanie jednorazových ochranných prostriedkov ešte viac zhoršujú svetový problém s odpadom.
Pre túto štúdiu vedci testovali bavlnu a polyesterovú tkaninu spolu s rôznymi druhmi hodvábu, „aby zistili, aká účinná je bariéra pre odpudzovanie vody, ktorá predstavuje kvapky dýchacieho systému obsahujúce vírus“.
Zistili, že hodváb je oveľa účinnejší ako bariéra proti vlhkosti ako ktorákoľvek z ostatných tkanín, ktoré „obidve rýchlo absorbujú kvapky vody“.
„Bavlna zachytáva vlhkosť ako špongia,“ uvádzajú vedci. „Hodváb je ale priedušnejší. Je tenší ako bavlna a skutočne rýchlo schne,“ uviedol Guerra.
„Pretrváva hypotéza, že koronavírus sa prenáša dýchacími kvapôčkami,“ pokračoval. „Keby ste mali na sebe vrstvy hodvábu, zabránilo by to kvapkám preniknúť a vstrebať sa.“
„Nedávna štúdia ďalších vedcov tiež zistila, že zvyšovanie vrstiev hodváb zlepšuje účinnosť filtrácie. To znamená, že hodvábny materiál môže odpudzovať a filtrovať kvapky. A táto funkcia sa zlepšuje s počtom vrstiev,“ dodal vedec.
Guerra sa teraz zameral na to, ako dlho môže koronavírus žiť na hodvábe a iných materiáloch.
Hybridné rúško
Vedci vo Veľkej Británii zas zistili, že „hybridné“ rúška kombinujúce dve vrstvy bavlny a iných materiálov ako hodváb, šifón alebo flanel filtrujú viac ako 80 % malých častíc (menej ako 300 nanometrov) a viac ako 90% väčších častíc (väčších ako 300 nanometrov).
Zistili, že najväčšiu ochranu ponúka kombinácia bavlny a šifónu, potom bavlna a flanel, bavlna a hodváb a štyri vrstvy prírodného hodvábu. Vedci tvrdia, že tieto možnosti môžu byť pri filtrovaní malých častíc dokonca lepšie ako jednorazové chirurgické rúško, hoci pri filtrovaní väčších častíc to nebolo nevyhnutne lepšie.
Tím tiež zistil, že dve vrstvy bavlny s 600 vláknami alebo dve vrstvy šifónu môžu byť lepšie pri filtrovaní malých častíc ako chirurgické rúško.
Bavlna
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča, aby látkové masky mali tri vrstvy: vnútornú vrstvu, ktorá absorbuje, strednú vrstvu, ktorá filtruje, a vonkajšiu vrstvu z neabsorpčného materiálu, ako je polyester.
Podľa štúdie University of Illinois môžu byť tri vrstvy zo 100 % bavlny rovnako ochranné ako maska lekárskej kvality. WHO odporúča bielu bavlnu aby bolo viditeľné jej zvlhnutie.
Nákrčníky alebo polyesterový spandex
Väčšina rúšok, alebo aspoň prekrytie dýchacích ciest, je vždy lepšia ako žiadne rúško. Platí to pre rúška z uterákov a antimikrobiálných obliečok. Omotanie šálu alebo bavlneného trička okolo nosa a úst nie je pri filtrovaní koronavírusu zvlášť účinné, ale stále je to lepšie ako nič.
Nákrčníky alebo polyesterové spandexy, ktoré sa používajú ako lyžiarske masky, naopak celú situáciu zhoršujú. Vedci z Duke University zistili, že nákrčníky alebo lyžiarske masky vyrobené z polyesterového spandexu môžu v skutočnosti zvýšiť rýchlosť prenosu kvapôčok počas bežnej reči v porovnaní so žiadnou maskou.
Namiesto zachytávania veľkých kvapôčok sa zdá, že nákrčníky alebo lyžiarske masky tieto kvapky rozptýlia na menšie a početnejšie častice. Pretože malé kvapôčky majú tendenciu zdržiavať sa vo vzduchu dlhšie, vedci naznačili, že toto prekrytie dýchacích ciest môže byť „kontraproduktívne“. To však pravdepodobne závisí od ich materiálu a počtu vrstiev látky, ktoré majú.
Dôležité je aj správne nosenie rúška
WHO varuje, že samotné rúška nie sú schopné samé poraziť koronavírus. Na svojom webe uverejnili video, ktoré ľudom radí, ako správne nosiť rúško. Pred nasadením je dôležitá dezinfekcia rúk. Po nasadení musí rúško tesne priliehať k tvári, ak sú medzi rúškom a tvárou medzery, znižuje to jeho účinnosť. Dôležité je nedotýkať sa rúška počas nosenia, aby sa predišlo prípadnej kontaminácii.
Rúško sa nesmie nosiť dlhšiu dobu a taktiež sa musí pravidelne meniť. Predtým, než si dáme rúško dole, je potrebná dezinfekcia rúk, taktiež po samotnom úkone.
WHO naďalej zdôrazňuje, že rúška môžu viesť k falošnému pocitu bezpečia, čo vedie ľudí k tomu, aby sa zdržiavali ďalších dôležitých preventívnych opatrení.
„Samotné rúška vás nebudú chrániť pred COVID-19. Rúška nenahrádzajú fyzický dištanc, hygienu rúk a ďalšie opatrenia v oblasti verejného zdravia,“ uviedol riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podľa Bussiness Insider.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: Bussiness Insider, MIT