Slovensko už má svoju 5G sieť. Slováci sa búria v petícii, myslia si, že prenáša COVID-19
- Mobilný operátor O2 odštartoval pilotnú testovaciu prevádzku 5G siete vo vybraných častiach Bratislavy
- Až 22 % opýtaných Slovákov má však z tejto novinky strach, spísali hromadnú petícu, ktorú podpísalo viac ako 16 000 ľudí
- Odborníci vysvetľujú, že nie je sa čoho báť
- Mobilný operátor O2 odštartoval pilotnú testovaciu prevádzku 5G siete vo vybraných častiach Bratislavy
- Až 22 % opýtaných Slovákov má však z tejto novinky strach, spísali hromadnú petícu, ktorú podpísalo viac ako 16 000 ľudí
- Odborníci vysvetľujú, že nie je sa čoho báť
Spoločnosť testuje technológie od Nokie, Ericssonu, Huawei a ZTE v Dúbravke, Karlovej Vsi, Ružinove a Petržalke. Očakávaným prínosom 5G je podľa generálneho riaditeľa O2 Petra Gažíka hlavne zvýšenie rýchlosti internetu.
Znepokojujúcim faktom však je, že až 22 % Slovákov sa tejto technológie obáva. Vyplýva to z prieskumu Nielsen Admosphere realizovaného v auguste na vzorke 514 respondentov. Prieskum bol zameraný na internetovú populáciu, teda ľudí aktívnych na internete, vo veku od 15 rokov. Na Slovensku dokonca vznikla petícia s názvom: „Stop budovaniu 5G sietí na Slovensku.“ Podpísalo ju viac ako 16 000 ľudí.
V súvislosti s novou technológiou sa na sociálnych sieťach začali šíriť rôzne hoaxy. Nepravdivé teórie hlásajú dokonca aj to, že koronavírus sa šíri práve vďaka 5G. Odborníci toto tvrdenie označili za „skutočný nezmysel“ a vysvetlili, že to z hľadiska biológie nie je možné.
Ako vysvetľuje iniciatíva Digital Infospace Security 5G samo o sebe nie je nijako zdravotne závadné. Taktiež nejde o ionizujúcu radiáciu, ako napríklad röntgenové lúče, o ktorých vieme, že vedia byť pre ľudí závadné.
To, či je žiarenie závadné, vieme povedať na základe jeho vlnovej dĺžky. Tie s najkratšou vlnovou dĺžkou sú najnebezpečnejšie. 5G má však ešte dlhšiu vlnovú dĺžku, než viditeľné svetlo, a je na veľmi podobnej vlnovej dĺžke, ako napríklad infračervené svetlo, ktoré používame v diaľkových ovládačoch. Ak sa nebojíme svojich diaľkových ovládačov, tak nemáme žiaden dôvod obávať sa technológie 5G. Takže, COVID-19 nielenže nie je prenášaný 5G, 5G samo o sebe nie je ani nijako nebezpečné, a jediné, čo spôsobuje, je rýchlejší internet.
Podľa riaditeľa Telekomu Dušana Švaleka je však strach ľudí prirodzený a dal sa sčasti očakávať.
„Strach prichádza s každou novou technológiou, či to bol parný stroj, železnica, auto či prvé telefóny. Vždy vzniká panika z toho, čo bude. Je to ľudská nátura. Čo nepoznáme, toho sa bojíme. Ten strach z 5G je vyvolaný neznalosťou a neistotou, ktorá z nich plynie. Momentálne je ľahšie generovať dezinformácie a z nich vyplývajúci strach je väčší ako v minulosti pri príchode 3G či 4G,“ hovorí Švalek pre Startitup.
„5G sieť je technológia, ktorá umožňuje spájanie viacerých frekvencií do jedného dátového toku. Ide o technologickú evolúciu, ktorá prináša mnoho benefitov pre zákazníkov. Medzi hlavnými sú vyššia rýchlosť a väčšia kapacita prenosnej siete,“ doplnik generálny riaditeľ O2 Peter Gažík s tým, že cieľom O2 je aj pokrytie čo najrozsiahlejšieho územia.
Podľa Gažíka koronakríza ukázala, aké hodnotné a cenné je byť spojení s blízkymi, kolegami, starými rodičmi, učiteľmi. „Verím, že dezinformácie o 5G pramenia z nedostatku racionálnej diskusie. Hodnoty elektromagnetického žiarenia 5G siete sú porovnateľné s doterajšími technológiami. Prajem si, aby sa z hodnoty, ktorú prinášajú komunikačné operátory, stala želaná služba a nie prízrak a strašiak,“ dodal.
Objasnil tiež, že všetky technológie prechádzajú pred nasadením do reálnej prevádzky dlhodobým testovaním nielen z pohľadu funkčnosti a výkonnosti, ale aj bezpečnosti.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Digital Infospace Security, O2, Nielsen Admosphere, Peticie.com