V Hrubom Šúre sa nachádza svetový unikát, je ním samonosná slamená kupola

  • Tento slamený domček, ako pre hobitov pôvodne vôbec nemal stáť na Slovensku. Mala to byť kaviareň postavená v Portugalsku. Tam však nezískala stavebné povolenie a preto sa architekt obrátil na jeho slovenských priateľov Bjorna a Zuzanu Kierulfových, ktorých projekt nadchol a premenili ho na sídlo ich architektonického štúdia Createrra.
007
  • Tento slamený domček, ako pre hobitov pôvodne vôbec nemal stáť na Slovensku. Mala to byť kaviareň postavená v Portugalsku. Tam však nezískala stavebné povolenie a preto sa architekt obrátil na jeho slovenských priateľov Bjorna a Zuzanu Kierulfových, ktorých projekt nadchol a premenili ho na sídlo ich architektonického štúdia Createrra.

Za týmto unikátom stojí nemecký emeritný profesor Gernot Minke. Je priekopníkom ekologickej architektúry, preslávili ho kupolovité a klenbové stavby zo slamy a hliny. Už 18. júna ho budete môcť stretnúť aj v Bratislave, kde bude mať prednášku o súčasnej bio-architektúre.

Hrubý Šúr je malá dedinka pri Senci, ktorá sa môže pýšiť naozaj výnimočnou stavbou. Ide o jedinú slamenú kupolu na svete, ktorá je zároveň samonosná.

001

Prečo však práve slama? Tá totižto veľmi dobre izoluje a je zbytkovým materiálom z poľa, ktorý nemá u nás až tak širokú škálu využitia. Slama je taktiež jediný izolačný materiál, ktorý je zároveň aj samonosný.

Keďže ide o pomerne malú stavbu s rozlohou 64 m2, nepodarilo sa ju dostať do pasívneho štandardu. Mať okná do všetkých smerov je síce krásne ale zložité na presné vypočítanie energetických nákladov. Avšak približný vypočítaný údaj, čo sa týka energetickej náročnosti je 40kWh/m2.

009

Vykurovanie v kupole je naozaj len minimálne. Vo vnútri nájdeš nanajvýš zopár elektrických rohoží, ktoré sú zabudované priamo v hlinenej omietke . Tie dodávajú dostatok tepla, aby bolo v kupole príjemne aj v zime.

V prípade podlahy padla voľby logicky na hlinu. Tá leží na vrstve penového skla, ktoré má nosnú ale aj izolačnú funkciu. Na ňom sú už priamo aplikované tri druhy hliny. Pekný lesk jej dodáva olejový vosk.

002

Slamená kupola momentálne slúži ako pracovňa s otvoreným priestorom. Po obvode má osem výklenkov. Architekti tu pracujú na boso alebo len v ponožkách. Keďže hlinená podlaha je pomerne citlivý materiál na škrabance, každí sa pred vstupom povinne vyzúva.

V stavbe sú použité rôzne typy hlinených omietok, aby si návštevníci vedeli predstaviť rôznorodosť hlinených povrchov a ich využitia. Farby v tomto prípade nie sú vôbec treba, keďže steny zafarbuje samotný íl. Každý jeden výklenok má dokonca svoje vlastné využitie. Jeden je kuchyňa, druhý slúži ako oddychová zóna s pohodlnou sedačkou a zvyšné sú malé pracovne.

005

Trvalo udržateľný domček sa podarilo s prestávkami postaviť približne za pol roka. Základy tvoria len pevne stlačené balíky slamy poukladané a upevnené do prstencov. Slama je pritom materiál, ktorý ohňu odoláva asi rovnako ako snehuliak fénu.

Mohli by sme to však porovnať k listu papiera, ktorý sám rýchlo zhorí, ale akonáhle by sme chceli podpáliť telefónny zoznam, išlo by to už o niečo ťažšie. Takto podobne to funguje aj s dobre stlačenými balíkmi slamy.

004

V Čechách boli nedávno vykonané skúšky kde hlineno-slamená stena vydržala pôsobenie ohňa vyše 90 minút. To potvrdilo, že takéto múry bez problémov spĺňajú protipožiarne kritéria. Ďalším benefitom takýchto stien je aj ich anti-alergénnosť a skvelá regulácia vlhkosti v objekte.

008

Táto stavba bola postavená vrámci medzinárodného workshopu, ktorého cieľom bolo zvýšiť povedomie o nízko energetických budovách z prírodných materiálov. Na výstavbe sa podieľalo viac ako 30 účastníkov workshopu z desiatich krajín Európy a Kanady. Ak nemáte cestu okolo, kupolu si môžete pozrieť aj na 360 stupňovom videu tu.

Zdroj: createrra.sk zdroj fotografií: plus.google.com

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Najnovšie videá

Trendové videá