Meno najbohatšieho Slováka na tento rok je známe. Jeho majetok sa zväčšil o stovky miliónov eur
- 1, 6 miliardy eur, to je odhadovaný majetok najbohatšieho Slováka Ivana Chrenka
- Začínal ako malý podnikateľ v Šali, no dnes stojí za spoločnosťou, ktorá je najväčším developer kancelárskych priestorov v Európe
- 1, 6 miliardy eur, to je odhadovaný majetok najbohatšieho Slováka Ivana Chrenka
- Začínal ako malý podnikateľ v Šali, no dnes stojí za spoločnosťou, ktorá je najväčším developer kancelárskych priestorov v Európe
Forbes aj tento rok zostavil rebríček najbohatších ľudí v našej krajine. Na vrchole rebríčka sa pevne drží slovenský developer Ivan Chrenko. Muž stojaci za spoločnosťou HB Reavis v rebríčku najbohatších ľudí sveta obsadil 1415 miesto. Chrenkov majetok sa sa zväčšil o 260 miliónov eur na vyše 1,6 miliardy:
„Minulý rok bol v jeho biznise silný, no vzali sme do úvahy mierne zníženie čistej hodnoty jeho aktív k polroku tohto roka, ktoré developer zverejnil koncom uplynulého mesiaca. Náš vlaňajší odhad majetku vychádzal z hodnotenia celého roka 2018,“ informuje Forbes.
Dlhodobo najbohatší Slovák sa pred vznikom developerskej skupiny HB Reavis v 90. rokoch venoval biznisu s s audio-vizuálnou technikou v Šali. Chrenko je známy tým, že nikdy nemal ambíciu stať sa boháčom. Hlavný tok financií mu plynie z výstavby developerskych projektov. Popredný európsky vydavateľ analýz a rešerší, portál Property EU, zverejnil rebríček TOP developerov na európskom trhu. Prvé miesto obsadila práve HB Reavis.
Projekty po celej Európe
HB Reavis pôsobí v šiestich krajinách – vo Veľkej Británii, Poľsku, Česku, Maďarsku, Nemecku a na Slovensku. Doposiaľ spoločnosť poskytla pracovné priestory pre viac ako 65 000 ľudí na ploche viac ako 1,3 milióna m² v hodnote 4,2 miliardy eur, pričom v pláne majú ďalšie projekty v hodnote 6,6 miliárd eur na ploche 1,1 milióna m². Varso Place, Agora Budapest či Nové Nivy, to je len časť z projektov vo výstavbe, ktoré rastú každým dňom.
Spoločnosť na Slovensku momentálne najviac zamestnáva nielen Stanica Nivy, ale aj rekonštrukcia ulice Mlynské nivy, ktorá sa má stať moderným bulvárom s prvým podzemným kruhovým prejazdom v meste.
Najvyššia budova Slovenska, Nivy Tower, sa postupne stáva domovom mnohých firiem a rovnako je domovom najväčšieho coworkingu na Slovensku – HubHub. Tento rok sa začali aj práce na ďalšom projekte, ktorého prvá fáza – asanácia, bola ukončená a postupne sa tak spoločnosť pripravuje na výstavbu Nového Apolla.
Veľa ľudí sa však dnes oprávnene pýta, koľko kancelárskych priestorov budeme v post-COVID svete potrebovať. Podľa HB reavis to bude stále rovnako a to vďaka novému modelu nájmu Qubes, ktorý nájdeš aj v projekte Nivy Tower.
Ide o model, ktorý ponúka flexibilné pracovné priestory pre stredne veľké firmy, čo znamená, že sú stále pripravené na prípadné rozšírenia či zmenšenia firmy podľa aktuálnej potreby. Vďaka tejto flexibilite je možné poskytovať atraktívne prenájmy, ktoré môžu byť odpoveďou na dnešné pandemické časy.
Zdroje: Forbes, HB Reavis