Kotlebovi priaznivci z neho robia chudáčika a martýra. Prípadne uväznenie otvára dva scenáre
- Verdikt sa stretol s nadšeným zo strán občianskych združení, ľudskoprávnych organizácií i politikov
- Časť priaznivcov Kotlebu má ale iný názor a tvrdia, že súd aj prokurátora boli voči predsedovi ĽSNS zaujatí
- Politogóvia sa nevedia zhodnúť, čo Kotlebovo odsúdenie bude znamenať pre jeho preferencie a ďalšiu politickú kariéru
- Verdikt sa stretol s nadšeným zo strán občianskych združení, ľudskoprávnych organizácií i politikov
- Časť priaznivcov Kotlebu má ale iný názor a tvrdia, že súd aj prokurátora boli voči predsedovi ĽSNS zaujatí
- Politogóvia sa nevedia zhodnúť, čo Kotlebovo odsúdenie bude znamenať pre jeho preferencie a ďalšiu politickú kariéru
Súdny proces pre šeky s extrémistickou tematikou bol predsedu politickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Mariana Kotlebu vykonštruovaný. Uviedol to v rámci svojej záverečnej reči na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Zároveň povedal, že v rámci vyšetrovania celej veci boli orgánmi činnými v trestnom konaní „umelo zháňané dôkazy a splietané rôzne pavučiny”.
Z jeho názorom sa nestotožnila samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu Ružena Sabová, ktorá uznala politika za vinného.
Podľa verdiktu sa dopustil trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd. Za to mu uložila trest väzenia v dĺžke štyri roky a štyri mesiace. Verdikt zatiaľ nie je právoplatný.
Verdikt sa stretol s nadšeným zo strán občianskych združení, ľudskoprávnych organizácií i politikov. „Tento rozsudok je potvrdením toho, čo sme my, ale aj iné organizácie a aktivisti hovorili už celé roky – Marian Kotleba je neonacista. Dúfam, že Najvyšší súd toto rozhodnutie potvrdí a Marian Kotleba sa namiesto parlamentu ocitne v nápravno-výchovnom zariadení. V jeho prípade som síce voči náprave skeptický, no pre mnohých by to mohol byť budíček o tom, aká to je strana a ideológia,“ komentoval riaditeľ Inštitút ľudských práv (IĽP) Peter Weisenbacher.
Časť priaznivcov Kotlebu má ale iný názor a tvrdia, že súd aj prokurátora boli voči predsedovi ĽSNS zaujatá.
Martýr či politická mŕtvola?
Politogóvia sa nevedia zhodnúť, čo Kotlebovo odsúdenie bude znamenať pre jeho preferencie a ďalšiu politickú kariéru.
Pri dobrom politickom marketingu môže strana Kotlebovci – Ľudová strana naše Slovensko (ĽSNS) z prípadného uväznenia jej predsedu vyťažiť a nemusí to byť sám osebe dôvod, aby sa v ďalších voľbách do parlamentu znovu nedostala. Pre portál Webnoviny.sk to v súvislosti s neprávoplatným rozsudkom na predsedom strany povedal politický analytik Ján Baránek. „V histórii sa ukázalo, že takéto zásahy môžu strane skôr pomôcť. Nevyvodzoval by som z toho fatálny záver,“ uviedol pre portál Baránek.
Opačný názor zastáva politológ Radoslav Štefančík, ktorý pre web Televíznych novín Markízy povedal, že strana ĽSNS nemusí prežiť odchod jej zakladateľa. Podľa neho ak by Najvyšší súd SR potvrdil rozsudok, Kotleba by vo väzbe stratil vplyv na politické dianie. Čo by mohlo spôsobiť odliv voličov, ktorí sú podľa neho na Slovensku mimoriadne prelietaví.
„Efekt martýra síce môže chvíľu fungovať, ale štyri roky sú dosť dlhým obdobím na to, aby to strana zvládla bez negatívnych dôsledkov,“ vysvetlil Štefančík.
Pravdepodobný koniec Kotlebovej politickej kariéry predpovedal aj web Balkan Insight.
Jasno má ale prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáš Honz, ktorý v rozhovore pre Denník N uviedol, že si nemôže vyberať trestné činy alebo spisy s ohľadom nato, či spravia z páchateľa martýra. „To by ste potom vyňali z vyšetrovania akékoľvek osoby vyššieho rangu, pretože každá takáto osoba má svojich priaznivcov, fanúšikov, ktorí budú nadávať alebo protestovať proti odsúdeniu. Tu ide o likvidáciu extrémistickej nenávisti v čase, keď eskaluje. Otázku, či robím z niekoho martýra, si ani nedávam. Je bezpredmetná. Postupujem v zmysle zákona,“ uviedol Honz.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: SITA, TASR, Televízne noviny, Denník N