Slovákom došla trpezlivosť. Už takmer 16 000 ľudí žiada otvorenie fitness centier a športovísk
- Fitness centrá a športové kluby sa po opätovnom povinnom zatváraní zmietajú v problémoch
- Od vlády požadujú možnosť čím skôr otvoriť, s dodržiavaním prísnych hygienických opatrení
- Fitness centrá a športové kluby sa po opätovnom povinnom zatváraní zmietajú v problémoch
- Od vlády požadujú možnosť čím skôr otvoriť, s dodržiavaním prísnych hygienických opatrení
Na internete vo veľkom koluje petícia za otvorenie fitness centier a športových klubov aj počas druhej vlny pandémie COVID-19. „Nachádzame sa v dobe, kedy si ľudia potrebujú budovať imunitu viac, ako kedykoľvek predtým. Žiadame, aby sa prehodnotili a stanovili dostatočné hygienické opatrenia a obmedzenia, s ktorými by mohli počas druhej vlny ostať fitness centrá a športové kluby v prevádzke. A to v čo najkratšom možnom čase,“ píšu signatári.
Predtým ako vláda pristúpila k úplnému zatvoreniu fitness centier, mohli byť podľa spolumajiteľa fitness centra Iron Gym – Patrika Pytela prijaté rôzne iné opatrenia, s cieľom eliminovať riziko šírenia na minimum. Skúsený podnikateľ pre Startitup konštatuje, že finančnú stratu z dôsledku zatvorenia počas prvej vlny, nedobehli, ani ju nijak neznížili.
Dá sa podľa neho hovoriť len o tom, za aký čas sa firma dostane na rovnakú úroveň ako pred vypuknutím koronakrízy. Nevie taktiež odhadnúť, aký vysoký výpadok prinesie momentálne zatvorenie. Predpokladá, že veci sa vrátia do normálu začiatkom roka 2022, čiže v časovom horizonte jedného roka.
Odpustenie odvodov
Aj Slovenská živnostenská komora považuje opatrenia vlády za likvidačné pre mnohých podnikateľov v zasiahnutých segmentoch. Predseda SŽK Oldřich Holiš upozorňuje, že „klincom do rakvy“ bude pre viacerých živnostníkov a podnikateľov podanie daňového priznania za rok 2019, splatné k 31. októbru 2020.
SŽK žiada odpustenie platieb odvodov do sociálnej a zdravotnej poisťovne najmä pre prevádzky, ktoré sú priamo, ale aj nepriamo zaviazané dodržiavať opatrenia platné od 15. októbra.
„Navrhujeme rýchlu pomoc – odklad zaplatenia daňovej povinnosti za rok 2019, zastavenie platieb DPH dotknutých sektorov a pridružených dodávateľov, odpustenie všetkých odvodov počas platnosti opatrení, navýšenie príspevku na udržanie pracovného miesta, okamžitú refundáciu nájmu na základe čestného prehlásenia,“ uviedol Holiš.
„SŽK apeluje na vládu, aby ‚štátna pomoc‘ skutočne pomáhala a neniesla len názov štátnej pomoci. Živnostníkom, rodinným firmám a malým podnikateľom vznikajú niekoľkotisícové náklady spojené s nájmom, odvodmi, energiami, hygienickými opatreniami aj počas obmedzenia, ale aj zatvorenia prevádzky,“ upozorňuje predseda SŽK.
Živnostníci, rodinné podniky a zamestnávatelia podľa neho zvládli dosah opatrení z prvej vlny prevažne z vlastných zdrojov a vlastným úsilím. To sa však tentokrát nemusí zopakovať.
Slovensko od 15. októbra sprísnilo protiepidemické opatrenia. Rúška sú povinné na verejnosti v exteriéroch, v priestoroch interiérov budov alebo v prostriedkoch verejnej dopravy. Zatvorené sú všetky prírodné a umelé kúpaliská, akvaparky, wellness, teda sauny, vírivky, kúpele či zábaly, fitness centrá či prevádzky divadelných, hudobných, filmových alebo iných umeleckých predstavení, akými sú kiná alebo divadlá.
Opatrenie neplatí pre prírodné liečebné kúpele alebo kúpeľné liečebne na základe návrhu lekára. V predajniach potravín a v drogériách nakúpia od pondelka do piatka od 9:00 do 11:00 iba seniori nad 65 rokov.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: peticie.com, SŽK, TASR