Mnohí Slováci netušia, že existujú: 10 najkrajších výhľadov, ktoré nie sú „masovka“ a ponúkajú viac, ako by si čakal
- Jeseň je zaujímavá svojimi farbami a hory sú v tomto ročnom období naozaj čarovné
- Ponúkajú krásne scenérie a výhľady, ktoré musíš vidieť
- Jeseň je zaujímavá svojimi farbami a hory sú v tomto ročnom období naozaj čarovné
- Ponúkajú krásne scenérie a výhľady, ktoré musíš vidieť
Turistika patrí medzi náročné aktivity, no na konci ťa stále čaká niečo krásne. Výhľad. Ten je odmenou za všetok tvoj pot a námahu. Je prirodzené, že kopce, ktoré ti ponúkajú najkrajšie výhľady, patria medzi populárne a stretneš tam veľa ľudí.„“
Turistika na Slovensku však neznamená iba Vysoké Tatry. Máme tu mnoho krásnych miest, ktoré ti dokážu ponúknuť krásny výhľad na miesta v okolí. Vydajte sa na výlet a zistite, že dovolenka na Slovensku je dobrý nápad!
1. Kráľova hoľa
Kráľova hoľa je najvyšším vrchom „Kráľovohoľských Nízkych Tatier”. Má 1 946 m n. m. a patrí medzi najviac navštevované vrchy Nízkych Tatier, pretože z nej dovidíš nie len na Spiš, Vysoké Tatry a Liptov, ale aj na Horehronie. Spolu s Kriváňom je Kráľova hoľa najospevovanejší vrch, ktorý je najviac opradený povesťami a legendami.
Výstup na Kráľovu hoľu patrí medzi turistami k tým najvyhľadávanejším . Hore sa dostaneš z viacerých obcí. Z Liptovskej Tepličky ťa čaká najdlhšia túra, no vyštartovať môžeš aj v Telgárte, Šumiaci, Vernári či Spišskom Bystrom.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
2. Tomášovský výhľad
Tento výhľad by sme bez zbytočných rečí zaradili medzi najkrajšie výhľady, ktoré ti dokáže ponúknuť Slovenský raj. Skalný útvar sa nachádza nad riekou Hornád a výstup nie je vôbec náročný. Aj napriek miernemu stúpaniu sa to dá zvládnuť v priebehu jednej hodiny. Trasa je vhodná aj pre malé deti a seniorov.
Tomášovský výhľad sa nachádza vo výške len 680 m n. m. a tvoria ho vápencové a strmé bloky, ktoré majú hrúbku približne 30 metrov. Z plošiny máš možnosť vidieť Prielom Hornádu, doliny Bieleho Potoka a pri dobrej viditeľnosti dokonca štíty Vysokých Tatier. Skalné steny sa v dnešnej dobe používajú ako skúšobné steny pre horolezcov.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
3. Vápenná
Vápenná sa nachádza vo výške 752 m n. m. a nazýva sa aj ako Roštún. Je to bradlovitý vrch v strednej časti západných Malých Karpát, blízko obcí Sološnica a Plavecké Podhradie.
Hoci ide o menší kopec, výhľad z neho je naozaj úchvatný. Siaha až ďaleko k horizontu a pod nohami máš nekonečné lesy, ktoré sú neporušené.
Vrchol Vápennej je označený približne štvormetrovým stĺpom s malou vyhliadkovou plošinkou pre jednu až dve osoby, slovenským dvojkrížom a vlajkou. Výstup môžeš začať v obci Sološnica, kde sa dostaneš autom. Trasa sa dá zvládnuť v priebehu hodiny.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
4. Lomnický štít
Je to druhý najvyšší štít Vysokých Tatier a máš možnosť vidieť z neho na okolité štíty najmenších veľhôr sveta. Lomnický štít je dosiahnuteľný lanovkou zo Skalnatého plesa. Na Skalnaté pleso sa môžeš dostať lanovkami z Tatranskej Lomnice alebo pešo.
Observatórium Lomnický štít, nachádzajúce sa na vrchu štítu, je najvyššie položené na Slovensku. Nachádzajú sa tu astronomické a meteorologické pracoviská a aj televízna retranslačná stanica.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
5. Vrátna dolina
Vrátnu tvoria tri základné lokality – Paseky, Poludňový Grúň a Chleb. Vrátna sa nachádza v srdci národného parku Malá Fatra a jej najväčšou dominantou je najmä krásna príroda, ale aj 3 km vzdialená obec Terchová, preslávená najmä vďaka národnému hrdinovi Jurajovi Jánošíkovi.
Vo Vrátnej doline sa nachádza viacero lyžiarskych stredísk (Paseky, Poludňový grúň, Tížinka, Príslop, Oštiepková mulda a Chleb) s umelo zasnežovanými lyžiarskymi svahmi s dobrými podmienkami pre zjazdové lyžovanie, beh na lyžiach, snowboarding alebo skialpinizmus.
V závere Starej doliny sa nachádza Chata Vrátna so sedačkovou lanovkou na Chleb, odkiaľ je jednoduchý prístup na hlavný hrebeň pohoria.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
6. Poludnica
Podľa slovanskej mytológie je Poludnica démonická bytosť, chrániaca posvätnosť poludnia. V ľudovej tradícii bolo poludnie považované za hodinu duchov, kedy mal vládnuť pokoj. Koho Poludnica zastihla pri práci, mal to spočítané.
Slovenská Poludnica však nie je démonickou bytosťou, ale krásnym vrchom, ktorý sa nachádza vo výške 1 548 m n. m. a má dva vrcholy, na severe Prednú Poludnicu a na juhu vyšší vrchol Zadnú Poludnicu.
Z Prednej je výhľad na Liptovskú kotlinu s Liptovskou Marou a zo Zadnej Poludnice je krásny výhľad na vrchy Nízkych Tatier od Chopka až po Veľký Bok.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
7. Strážov
S výškou 1 214 m n. m. ide o najvyšší vrch Strážovských vrchov. Na Strážove určite potešia nádherné vápencové skalné vyhliadky a fotogenický drevený dvojkríž, kúsok pod vrcholom.
Túra na Strážov zo Zliechova a obce Čičmany nie je náročná a zároveň ťa odmení nádhernými výhľadmi, napríklad na Kľak, Vápeč, Veľký Manín a Súľovské vrchy.
Vrcholová časť Strážova patrí do NPR Strážov. Chránený je výskyt krasových javov (bralá, jaskyne, priepasti a vodopády), zachovalých lesných spoločenstiev s ojedinelými výskytmi druhov fauny a flóry. Národná prírodná rezervácia bola vyhlásená v roku 1981 a rozloha územia s 5. stupňom ochrany je 480 ha.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
8. Sivý vrch
Sivý vrch je výrazný a skalnatý vrchol na hlavnom hrebeni Západných Tatier a patrí medzi najkrajšie vrchy celého Slovenska. Z vrcholu Sivého vrchu vedú viaceré turistické trasy, najznámejšou z nich je hrebeňovka po Západných Tatrách. Východiskom výletov na Sivý vrch môže byť Jalovec (Bobrovecká vápenica), Zuberec, Huty či Kvačany.
Ak sa ti nechce ísť domov tou istou cestou, vybrať si môžeš spomedzi štyroch ďalších. Dve z nich vedú k autobusovej zastávke, ktorá sa zároveň spája s miestom štartu.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
9. Zobor
Dá sa povedať, že na slovenské pomery ide o menší kopec, ktorý zvládne celá rodina vrátane dôchodcov a detí. V lokalite Tribeč patrí Zobor medzi najvýraznejšie vrcholy. Ak máš rád prírodu, nemal by si ho vynechať.
Na Zobor sa dostaneš veľmi ľahko. Kratšia trasa vedie od liečebného ústavu na konečnej autobusov. Výstup na Zobor touto trasou ti zaberie približne trištvrte hodinku.
Pyramída je hlavný vyhliadkový bod Zobora. Hneď po výstupe k pyramíde sa ti ponúkne výhľad na mesto Nitra a ďaleký horizont. Odporúčame ti tam ísť skoro ráno, aby si si užil východ slnka.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
10. Sivec
Nadmorská výška Sivca je 781 m n. m., takže ho taktiež môžeme zaradiť medzi menšie kopce. Patrí do oblasti Slovenského rudohoria a jeho horského celku Čierna hora. Úzky strmý skalný hrebienok sa tiahne niekoľko desiatok metrov až po nádhernú vyhliadku nad priehradou Ružín. Je to najkrajší vrch Čiernej hory.
Z brala máš krásny výhľad na Volovské vrchy, vodnú nádrž Ružín, Branisko, Čergov, Slanské vrchy a za priaznivého počasia aj na Vysoké Tatry. Prístupové cesty na Sivec vedú z Ružinskej priehrady a z obce Košická Belá cez sedlo Gaľová (780 m n. m.).
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Článok bol pôvodne publikovaný v októbri 2020.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: Kráľova Hoľa, Tomášovský býhľad, Vápenná, Lomnický štít, Vrátna dolina, Poludnica, Strážov, Sivý vrch, Zobor, Sivec