Bitcoin už stojí vyše 15 000 EUR! Čo robia Slováci pri prudkom raste?
- Slovensko do sveta prináša kvantá inovácií, naše startupy sú zamerané predovšetkým na technológie
- Príkladom je startup Fumbi ktorý vyvinul konzervatívny algoritmus, ktorý ti výrazne uľahčuje investovanie do kryptomien
- Jedným nákupom získa investor balík kryptomien. Vo Fumbi už ľudia preinvestovali vyše 5 miliónov eur
- Slovensko do sveta prináša kvantá inovácií, naše startupy sú zamerané predovšetkým na technológie
- Príkladom je startup Fumbi ktorý vyvinul konzervatívny algoritmus, ktorý ti výrazne uľahčuje investovanie do kryptomien
- Jedným nákupom získa investor balík kryptomien. Vo Fumbi už ľudia preinvestovali vyše 5 miliónov eur
O tom, že Slováci patria medzi technologicky zdatné národy, svedčia desiatky inovatívnych startupov a firiem, ktoré sa zameriavajú práve na IT a technológie.
Slováci zo Siemensu v Žiline napríklad programujú umelú inteligenciu pre všetky nemocnice na svete, startup Powerful Medical zasa využíva veľké dáta pre predpoveď srdcových ochorení. Slovensku sa vždy darilo prepájať technológie s niečím užitočným.
A fintech segment nie je žiadnou výnimkou. Slovenka Alena Vranová s českou firmou Satoshi Labs vyvinuli prvú hardvérovú peňaženku na kryptomeny na svete – Trezor. Slovenská firma CryptoDiggers vyvinula platobné brány na kryptomeny a Slovensko má v tomto sektore aj ďalšie inovatívne startupy ako Decent alebo Bethereum.
Jedným z najúspešnejších slovenských startupov je kryptomenová platforma Fumbi. Slovák Juraj Forgács doň investoval všetky súkromné výnosy z kryptomien a s kolegami spustil službu, ktorá implementuje tento úspešný algoritmus, ktorý investuje sám.
Šikovní Slováci z Fumbi, o ktorých sa píše aj v zahraničí, však majú na konte omnoho viac úspechov a ich cestu sa rozhodne oplatí sledovať. Tento rok dokonca vyhrali druhé miesto v súťaži Ministerstva hospodárstva – Inovatívny čin roka 2019. Pozrime sa na ich najväčšie víťazstvá a inovácie.
Algoritmus, ktorý investuje za teba
Najväčší a najdôveryhodnejší kryptomenový portál Fumbi funguje na báze konzervatívneho algoritmu a robí rozhodnutia miesto investora. Vklad algoritmus automaticky prerozdelí medzi aktuálne 26 rôznych kryptomien tak, aby optimalizoval možnosť dlhodobého výnosu.
Zatiaľ čo sa ostatní rozhodujú na základe vlastných vedomostí, vo Fumbi to za nich robí práve algoritmus, ktorý dokáže vziať do úvahy viac faktorov, než akýkoľvek skúsený investor, a nepodlieha pritom emóciám.
Keďže algoritmus prináša investičnú stratégiu zameranú na úspech v dlhodobom horizonte, úspešnosť investície závisí od odpovede na jedinú otázku: Bude trh s kryptomenami dlhodobo rásť? Vizionári z Fumbi veria, že áno a 20 000 ich investorov si myslí to isté, spoločne totiž preinvestovali viac než 5 miliónov eur.
Kryptomeny priblížili tým, ktorí im nerozumejú
Jednou z hlavných výhod slovenského Fumbi je, že do kryptomien môže investovať každý, aj s minimálnou znalosťou trhu. „V tom je Fumbi iné. Zjednodušili sme prístup ku kryptomenám natoľko, že sa vie zapojiť každý,“ vysvetľuje Dávid Stancel, nový CTO vo Fumbi a uznávaný svetový odborník v digitálnych menách.
Keďže všetko vyrieši algoritmus, investor sa nemusí zaoberať tým, koľko ktorej z 26 rôznych kryptomien vlastní, či ich nepotrebuje rýchlo predať alebo za ne nakúpiť odlišnú kryptomenu.
Dávid Stancel z Fumbi zdôrazňuje, že aj keď je vďaka konzervatívnemu algoritmu možný rýchly výnos, portál existuje predovšetkým pre dlhodobé investície. Analytici vo Fumbi veria, že trh s kryptomenami ďaleko prekoná trh so zlatom a globálne narastie.
Investovať do kryptomien cez Fumbi.network môžeš aj ty vďaka konzervatívnemu algoritmu, ktorý sa o všetko postará za teba a vklad automaticky prerozdelí medzi 26 kryptomien pre dlhodobý výnos s najmenším možným rizikom na trhu.
Najbezpečnejšie kryptomeny v Európe
V októbri si Slováci z Fumbi na konto pripísali ďalší veľký úspech – úspešne sa im podarilo implementovať technológiu Ledger Vault, najbezpečnejší systém úschovy kryptomien.
Ledger Vault je prakticky virtuálny trezor, do ktorého nie je možné sa dostať. Funguje na báze špeciálnych overovacích a prístupových zariadení a dôverujú mu aj najväčšie kryptoinštitúcie ako CoinShares, Crypto.com a LegacyTrust a dokonca aj banky, ktorým Ledger Vault chráni aktíva v hodnote desiatok miliárd eur.
Fumbi je pritom úplne prvá spoločnosť v strednej a východnej Európe, ktorá Ledger Vault začala využívať. Dovtedy startup kryptomeny ukladal na offline generované papierové peňaženky – bezpečný, no neflexibilný spôsob.
Portál Fumbi však počas roku 2020 zaznamenal obrovský nárast klientov a považovali preto za vhodné posunúť bezpečnosť na ten maximálny level, ktorým sa väčšina kryptomenových firiem skrátka nemôže pochváliť.
Práve bezpečnosť je jeden z aspektov, ktorý na Fumbi oceňuje už vyše 20 000 klientov. Investuj do kryptomien cez Fumbi.network aj ty, vďaka konzervatívnemu algoritmu získaš najvyšší možný dlhodobý výnos naprieč 26 kryptomenami. Minimálny vklad je len 50 €.
Najdôležitejšia je rýchlosť
Keďže sa hodnoty kryptomien vyvíjajú z minúty na minútu, reagovať treba okamžite, inak môže prísť k významným stratám alebo k ušlému výnosu.
Vo Fumbi preto vyvinuli zaujímavú funkciu Rýchly Vklad, ktorú startup začal testovať v októbri. Vďaka nej stihne algoritmus nakúpiť ideálne portfólio kryptomien už do 15 minút po vklade.
V porovnaní s inými kryptomenovými portálmi je tak Fumbi veľmi rýchle a každý investor sa môže pohotovo prispôsobiť pozitívnemu či negatívnemu vývoju trhu. Všetky jeho rozhodnutia sa prejavia takmer okamžite a nemusí myslieť hodiny dopredu, ako pri iných kryptomenových službách.
Padá trh? Vďaka šikovnému systému minimálne straty
Najväčším rizikom kryptomien je ich volatilita, teda nestabilnosť. Keďže trh s kryptomenami je ešte pomerne malý, je náchylný na cenové výkyvy a častokrát ani nie je jednoznačné, čo spôsobilo jednotlivé prepady alebo nárasty. Aby prepad trhu automaticky neznamenal veľké straty, investori museli byť v neustálom strehu, pripravení predávať pri každom významnom páde trhu.
Inovatívni Slováci z Fumbi preto zaradili do vývoja funkciu Stop Loss, vďaka ktorej si môžu klienti navoliť konkrétnu hodnotu, na ktorú ak portfólio kryptomien klesne, automaticky ju systém okamžite predá. Investor tak vie zabrániť tomu aby sa jeho portfólio prepadlo pod akceptovateľnú úroveň. Funkcia bude dostupná už tento november.
Funkciu Stop Loss dopĺňa ďalšia, Take Profit, ktorá funguje presne naopak. Ak portfólio kryptomien dosiahne určitú ziskovú hodnotu, predá sa a investor nemusí ďalej riskovať tým, že svoje prostriedky naďalej necháva uschované v kryptomenách.
Investovať do kryptomien cez Fumbi je tak možné veľmi rýchlo, s jednorazovým vkladom už od 50 €.