EÚ chce verejne dostupné vedecké články do roku 2020
- Pristup k informáciám sa rozšíri o ďalšiu dimenziu. Predstav si, že máš free prístup k vedeckým textom. Nečakáš a neplatíš. Znie to super, nie?
- Pristup k informáciám sa rozšíri o ďalšiu dimenziu. Predstav si, že máš free prístup k vedeckým textom. Nečakáš a neplatíš. Znie to super, nie?
Minulý týždeň v Bruseli zasadali páni z COMPET – u, čo je Rada pre konkurencieschopnosť. Výsledok je skvelý. Schválili opatrenie o verejnom prístupe k novým vedeckým článkom, ktoré boli publikované v Európskej únii. Realizáciu naplánovali na rok 2020.
foto: ec.europa.eu
Myšlienka vychádza z troch základných princípov – zdieľanie vedomostí, voľný prístup a opätovné použitie výskumných údajov.
Dnes systém funguje platenou formou. To znamená, že toto opatrenie zasiahne nie len vedecké časopisy, ale aj oblasť cenzúry. Cenzúra je vždy pálčivá otázka a možno aj to je jeden z dôvodov, pre ktoré európsky komisár pre výskum, vedu a inovácie, Carlos Moedas označil tento krok ako „life-changing“.
A teraz si predstav, je rok 2020 a ty sa zaujímaš napríklad o biológiu, fyziku, chémiu, astronóniu, … Čokoľvek. Nie si ničím limitovaný, máš prístup k posledným informáciám a výskumom zo všetkých oblastí. Nemusíš platiť, nemusíš byť informačným pirátom. No nie je to super?
foto: eud.eu
K problematike sa vyjadril aj profesor Stevan Harnad z kanadskej univezity v Quebecku a tvrdí, že hoci je spôsob realizácie mierne nejasný, myšlienku podporuje.
V každom prípade ide o obrovský krok vpred, ktorý vyžaduje dôkladnú prípravu a plánovanie. Je to výsledok holandského šesťmesačného predsedníctva v Rade Európskej únie. „Pravdepodobne si to ešte neuvedomujeme, ale úspech holanského predsedníctva je obrovský,“ vyjadril sa Moedas počas tlačovej konferencie. Komisia sa úplne zaviazala k podpore tohto opatrenia. Realizácia je naplánovaná na rok 2020, čo je o necelé štyri roky. Aj hovorca Rady pre konkurencieschopnosť priznal, že nepôjde o jednoduchú úlohu, ale ide o konsenzus 28 vlád. Je to štafeta, ktorú od júla 2016 preberie Slovensko. Prispejeme k úspešnému dosiahnutiu cieľa?
Zdroj článku: sciencealert.com, zdroj titulnej fotografie: sciencemag.com
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti