Toto sú TOP podniky, ktoré doslova „kŕmia“ Slovákov: Sú to najväčší chlebodarcovia

  • Na Slovensku je najväčším zamestnávateľom štát
  • Koronakríza sa dotkla viacerých súkromných zamestnávateľov, niektorí musia prepúšťať
5FA136007A65B32A698976
TASR/DPA/Swen Pförtner, Matúš Majer/Startitup
  • Na Slovensku je najväčším zamestnávateľom štát
  • Koronakríza sa dotkla viacerých súkromných zamestnávateľov, niektorí musia prepúšťať

Ako vo väčšine Európy, aj na Slovensku je najväčší zamestnávateľ štát. Podľa Revízie výdavkov zamestnanosti a odmeňovania vo verejnej správe  z marca tohto roka, pre štát v roku 2018 pracovalo 416-tisíc zamestnancov. Z toho jedna tretina pracuje v školstve, jedna desatina sú úradníci zamestnaní v štátnej službe a podobný počet ľudí pracuje aj v zdravotníctve.

Tieto čísla sú podobné so zvyškom Európy, ak by sme sa ale chceli porovnať napríklad s našimi susedmi, tak v Českej republike pracuje na počet obyvateľov viac zdravotných sestier, naopak menej policajtov a vysokoškolských učiteľov. Práve zdravotné sestry, ale aj učitelia a opatrovatelia sú zamestnania, ktoré Slovensko najviac stráda.

V roku 2023 by malo chýbať až 580 učiteľov, 250 sestier a 1250 opatrovateľov a vychovávateľov.  Slovensko v roku 2018 minulo na kompenzácie štátnych zamestnancov približne 8,4 miliardy eur, čo predstavuje 9,3 % HDP.  

Kde pracuješ?

Podľa výročnej správy na Slovensku majú štátni zamestnanci menšie platy ako je priemer Európskej únie, keďže ten tvorí 10,6 % HDP. Veľa občanov preto radšej uprednostní na zamestnanie súkromný sektor, ktorý im vie zabezpečiť vyššie platy, ale tiež vyžaduje nižšie vzdelanie a prax oproti štátnemu sektoru.

Továreň na autá

Slovensko si už dlhodobo nesie titul továreň na autá. Vyrábame totiž najviac áut na svete v prepočte na obyvateľov. Iba v minulom roku sme vyprodukovali vyše 1,1 milióna áut a automobilový priemysel zamestnával viac ako 177 000 ľudí. Priemerný počet obyvateľov zamestnaných v automobilovom priemysle v Európskej únii je 8,5 %. Na Slovensku je to približne 15,4 %, čím sa stávame opäť číslom jedna v danej kategórii.

automobilka
zdroj: TASR/AP

Preto nie je žiadnym prekvapením, že na Slovensku je najväčším súkromným zamestnávateľom práve automobilka. Už dlhodobo ním je Volkswagen. V roku 2019 automobilka zamestnávala vyše 12 000 zamestnancov. 

Nemecká automobilka sa u nás usídlila v roku 1991, odvtedy sa stala jednou s najväčších firiem v krajine. V minulom roku mal Volkswagen podľa Finstatu dokonca obrat 10 biliónov eur. To z neho robí tiež firmu s najväčšími tržbami na Slovensku. Ako informuje TASR, predaj výrobkov koncernu Volkswagen sa postupne zotavuje po kríze spôsobenej prvou vlnou pandémie koronavírusu.

Finstat
zdroj: Screenshot/FinStat.sk

Prepúšťať sa nechystá

Podľa TASR v septembri dodávky skupiny medziročne stúpli o 3,3 %. Celkovo predaj áut v Európe tento rok v septembri stúpol po prvýkrát tohto roku. Aj keď sa počas prvej vlny hovorilo o prepúšťaní v automobilkách, ktoré museli kvôli obmedzeniu šírenia vírusu zostať zatvorené, Volkswagen momentálne prepúšťanie zamestnancov odmieta.

Ako informovala agentúra SITA, stratégia skupiny Volkswagen zatiaľ krízou nebola veľmi ovplyvnená. V posledných dvoch rokoch totiž urobili kroky k tomu, aby sa stali významnou firmou v oblasti digitálnej mobility. Pripúšťa, že kríza ich možno trochu potlačila týmto smerom, avšak skupina Volkswagen má podľa Karen Kutzner zavedenú správnu stratégiu, aby sa transformovali do roviny mobility. Najväčší problém by pre Volkswagen znamenali zatvorené hranice.

automobilka
zdroj: FOTO TASR/Martin Baumann

Počet zamestnancov na východe klesá

Druhým najväčším zamestnávateľom v krajine sú oceliarne US Steel Košice. Najväčšie oceliarne zároveň zamestnávajú najviac ľudí na východnom Slovensku. Podľa výročnej správy za rok 2019 americká hutnícka spoločnosť zamestnávala 10 480 aktívnych zamestnancov. Oproti roku 2018 to bolo o 1 000 zamestnancov menej. Zamestnanosť pritom spoločnosti klesá každoročne, a ako informovala SITA, prezident USSK James E. Bruno oznámil, že do konca roka 2021 ešte plánujú prepustiť 2 500 zamestnancov.

fabrika železiarne
zdroj: TASR/František Iván

Prijímame toto rozhodnutie po starostlivom zvážení toho, že musíme konať, aby sme ochránili naše podnikanie a zostali konkurencieschopní. Sme si vedomí, že toto rozhodnutie bude mať dopad na tisíce rodín v regióne, tak v súvislosti s priamymi i nepriamymi pracovnými miestami. Zodpovednosť za budúcnosť firmy nám prikazuje prispôsobiť sa vzniknutej situácii a zaručiť prežitie U. S. Steel Košice,“ uviedol Bruno.

Hutníctvo v Európe zažíva ťažké obdobie

Krízu oceliarstva je pritom už cítiť dlhodobo, hlavne v Európe. Z tohto dôvodu sa na začiatku októbra konalo viacero demonštrácii s cieľom zachrániť hutníctvo.

„Európsky oceliarsky priemysel dlhodobo čelí vážnym problémom, najmä v dôsledku lacných dovozov ocele a produktov z tretích krajín. V týchto krajinách výrobcovia ocele nemusia spĺňať náročné požiadavky v oblasti ochrany životného prostredia tak, ako to stanovujú pravidlá v krajinách Európskej únie. Pandémia COVID 19 ešte prehĺbila túto krízu, keď pokles dopytu v automobilovom priemysle, stavebníctve a v ďalších priemyselných odvetviach spôsobil  v Európe výrazný prepad dopytu po oceli, a to až o 50 %. Tisíce zamestnancov dočasne stratili prácu a reálne hrozí, že o ňu prídu natrvalo,“  komentoval situáciu na tlačovom brífingu s heslom Európa potrebuje oceľ, oceľ potrebuje Európu! Juraj Varga, predseda RO OZ KOVO U. S. Steel Košice s.r.o.

železiarne
zdroj: TASR/Roman Hanc

,,V našej najväčšej hutníckej fabrike – U. S.  Steel Košice – je situácia veľmi podobná. Jedna z troch vysokých pecí je od júna 2019 dlhodobo odstavená. Už v minulom roku museli zamestnanci 5 mesiacov pracovať v skrátenom týždňovom režime a od začiatku tohto roka už deviaty mesiac kontinuálne pracujeme v skrátenom týždennom pracovnom režime,“ doplnil.

Podľa údajov z Finstatu bolo US Steel Košice za rok 2019 v mínuse vyše 63 miliónov eur.

finstat
zdroj: Screenshot/FinStat.sk

Najviac sa darí obchodným reťazcom, sú najlepší zamestnávatelia

Slováci zamestnaní v súkromnom sektore sú ďalej najviac v oblasti maloobchodu. Sem patria tri najväčšie obchodné reťazce Tesco, Kaufland a Lidl. Kým počet zamestnancov v prvých dvoch spoločnostiach sa podľa Finstatu pohybuje od 5 000 do 10 000 zamestnancov, spoločnosť Lidl zamestnáva niečo pod 5 000.

Spoločnosť Kaufland a Lidl pritom obe  získali ocenenie TOP Employer Slovakia 2020. Ako v tlačovej správe informuje Lidl, plat zamestnancov od roku 2016 zvýšili až o 40 %. Potravinovým reťazcom sa počas pandémie darí, a tak sa v spojitosti so žiadnym z nich nehovorí o prepúšťaní. 

Obrat všetkých troch spoločností sa pohybujú na desaťciferných číslach. Podľa údajov z Finstatu však má výrazne najväčšie percentuálne zisky za rok 2019 spoločnosť Lidl. Zvyšné dva reťazce sú na tom približne rovnako. Spoločnosť Tesco mala zisk vyše 73 miliónov a Kaufland 49,5 milióna eur. 

finstat
zdroj: Screenshot/FinStat.sk

„Lidl je stabilný zamestnávateľ a za tie odpracované roky som pochybnosti nemala a verím, že to tak aj naďalej bude. O budúcnosť sa teda nebojím,“ povedala v lete pre Startitup predavačka Marika, ktorá pre Lidl pracuje už od roku 2011. Ďalej prezradila, že základná mzda sa pohybuje od 900 eur, časom sa však človek vie vypracovať aj na vyššie pozície.

„Najdôležitejší je však kariérny postup. Zamestnanci sa môžu vypracovať v podstate na akúkoľvek pozíciu, napríklad na manažéra predajne alebo regionálneho manažéra, všetko záleží od šikovnosti a ochoty sa učiť.“

https://www.startitup.sk/lidl-rozhodil-siete-laka-ludi-po-celom-slovensku-na-plat-viac-ako-1-700-eur-a-sluzobne-auto/

Spoločnosť Lidl si tiež stanovila cieľ, a to za necelého 2,5 roka zvýšiť platy zamestnancov o 35 %. Týmto krokom by sa tak chceli stať najlepšie platiacou spoločnosťou v oblasti retailu na slovenskom trhu.

„Chceme byť top zamestnávateľom a tento náš záväzok nevnímame iba cez mzdu, hoci tá je, samozrejme, dôležitá. Kľúčové je z nášho pohľadu vytvárať pracovné prostredie, ktoré je príjemné, poskytuje motiváciu, priestor pre kariérny rast a adekvátne ohodnotenie. Popri platoch je pre nás dôležité aj vhodné nastavenie benefitov a možnosť čo najlepšie zladiť prácu a súkromný život,“ vysvetlila Zuzana Baloghová, vedúca personálneho úseku Lidl Slovenská republika.

zdroj: Lidl Slovensko

Keďže všetky tri spoločnosti sa radia medzi najväčšie obchodné reťazce na Slovensku, uvedomujú si svoju zodpovednosť. Všetky vo svojich predajniach zavádzajú ekologické alternatívy. Náhrada plastového vrecka je už dnes samozrejmosť, preto všade ako zákazník už vieš zohnať jeho ekologickú verziu.

Reťazec Tesco je napríklad odhodlaný rapídne znížiť emisie, neplytvať potravinami či vyrábať oblečenie z recyklovaných PET fliaš. Tesco už pritom takto oblečenie vyrába, pričom najčastejšie ide o plavky. Minulý rok takto využili recyklované vlákna z viac ako 30 miliónov plastových fliaš.

Dôležitosť recyklovania PET fliaš si uvedomuje aj spoločnosť Lidl a preto v predajni v bratislavskom Ružinove zaviedli ich zálohovanie a prispejú 10 centami za každý odovzdaný obal na obnovu zelene v miestnom parku Ostredky. V Bratislavskom Kauflande zase od leta nájdeš aj sekciu s ekologickou drogériou, ktorú si sám dokážeš načapovať.  Všetky prudukty sú tiež 100% organické. 

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: TASR, SITA, Ministerstvo financií Slovenskej republiky, Volkswagen, US Steel Košice, Finstat

Najnovšie videá

Trendové videá