Mladí Slováci nakazení koronavírusom prehovorili, prečo brať COVID-19 veľmi vážne
- Mladí ľudia zo Slovenska, ktorí boli pozitívne testovaní na COVID-19 sa rozhodli priblížiť, o aký nepríjemný zážitok v skutočnosti ide
- Ministerstvo zdravotníctva upozorňuje, že ani mladý a zdravý človek nemá ístý bezproblémový priebeh ochorenia
- Mladí ľudia zo Slovenska, ktorí boli pozitívne testovaní na COVID-19 sa rozhodli priblížiť, o aký nepríjemný zážitok v skutočnosti ide
- Ministerstvo zdravotníctva upozorňuje, že ani mladý a zdravý človek nemá ístý bezproblémový priebeh ochorenia
Jasným príkladom je aj Alexandra, ktorá si myslela, že keďže je mladá a zdravá, nemala by problém, keby sa nakazila koronavírusom. Žiaľ, stalo sa a bolesti, nepretržité zvracanie a teploty boli také vysoké, že skončila v nemocnici.
Naopak, Peter a Jakub mali ľahký, bezproblémový priebeh ochorenia COVID-19 tak ako väčšina mladých ľudí. Napriek tomu hovoria, že tento vírus nepodceňujú, pretože nechcú nakaziť iných, ktorí to také ľahké mať nebudú.
„Minulý týždeň som žila s tým, že v tomto veku a pri reálne zdravom fyzickom stave, pri aktívnom živote sa predsa človeku nemôže nič stať. No teraz som v nemocnici v Brne, konkrétne na kovidovom oddelení, ktoré tu bolo vytvorené pre pacientov ako som ja. Keď v pondelok večer zistíte, že oba čaje, ktoré máte spravené, chutia vlastne úplne rovnako, bez ohľadu či sú horké, kyslé či je v nich citrón alebo med. Tak sa začnete zamýšlať, že to asi nie je vporiadku,“ opisuje svoju skúsenosť Alexandra.
https://www.facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR/videos/345904329975972/
Na druhý deň sa jej stav zhoršil natoľko, že už nevstala z postele. Pokračovalo to ešte dva dni, až si na pomoc musela zavolať kamaráta, ktorí sa ju snažil zachraňovať. „Z môjho tela išlo von všetko, vrátane vody. Bolesti hlavy a celého tela sú nekontrolovateľné,“ hovorí.
Jednou z najťažších vecí na tomto ochorení, je podľa mladej pacientky aj to, že človek absolútne nečaká, ako silno ho vírus zasiahne. Keď však príde, znemožní človeku dýchanie a či konzumáciu jedla.
„My mladí ľudia to dodnes podceňujeme a tvárime sa, že nám sa predsa nič nestane, my sme tí, ktorí majú silnú imunitu a organizmy. No ale nie, nemyslím si, že nie je správne ako k tomu pristupujeme – ako som k tomu pristupovala ja a nemyslím si, že je dobré sa tváriť, že to tu nie je. Dávajte si na seba pozor, pretože tento vírus bolí,“ .
Medzi tých šťastlivejších Pacientov patrí Peter, ktorý zažil mierny priebeh ochorenia a mal len mierne zvýšenú teplotu 37,4. Dokonca ani nekašlal, odišla mu však chuť a čuch a vtedy sa dal otestovať. „Napriek tomu, to neberiem až tak na ľahkú váhu. Tých dôvodov je viacero, hlavný dôvod je, že tá choroba sa šíri z človeka na človeka. Tým, že ja budem nosiť rúško, že si budem dezinfikovať ruky a budem sa vyhýbať veľkým skupinám, ochránim potencionálne ďalších ľudí, u ktorých ten priebeh môže byť horší,“ tvrdí Peter.
Podobnú skúsenosť má aj Jakub: „Asi najhoršie z toho všetkého bola celková únava, ktorá trvala možno dva týždne. Stále si myslím, že som bol jeden z tých šťastnejších, keďže okrem toho to prebiehalo celkom v pohode a nemal som žiadne ďalšie príznaky. Aj keď som jeden z tých šťastnejších, napriek tomu si myslím, že je veľmi dôležité, aby ľudia dodržiavali všetky potrebné nariadenia.“
Ochorenie Covid-19 má rôznorodé príznaky, prejavy a priebehy. Prípad od prípadu sa významne líšia. Najťažšie to majú starší ľudia alebo ľudia s pridruženými chorobami, ale ani mladý a zdravý človek nemá istý ľahký priebeh. To potvrdzuje príbeh Alexandry, ale aj množstva ľudí, ktorí majú dlhotrvajúce príznaky aj mesiace po tom, ako sa nakazili.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: MZSR