Kedy sa pandémia skončí? Keď sa pozrieme do histórie, zistíme, že odpoveď nie je taká jednoduchá

  • To, kedy bude všetko v normálnych koľajach, by chcel vedieť každý z nás
  • Poďme si preto vysvetliť bližšie, prečo to nie je také jednoduché
koronavirus korona covid-19
Pixabay/enriquelopezgarre
  • To, kedy bude všetko v normálnych koľajach, by chcel vedieť každý z nás
  • Poďme si preto vysvetliť bližšie, prečo to nie je také jednoduché

Už od začiatku pandémie pracujú virológovia, epidemiológovia, odborníci na verejné zdravie a mnohí ďalší profesionáli s rôznymi matematickými modelmi, pomocou ktorých sa snažia odhadnúť vývoj pandémie koronavírusu. Žiaľ, žiaden z nich zatiaľ nefunguje dosť spoľahlivo. 

Matematický epidemiológ Neil Ferguson sa napríklad pre portál Nature vyjadril, že matematické modely nie sú veštecké krištáľové gule, a aj keď sa pri predpovediach používa kombinácia minulých skúseností s vývojom aktuálnej situácie, to ešte nezaručuje ich spoľahlivosť. 

Aktuálne: Ďalší pozitívni, plošné testovanie odhalilo dokopy už vyše 3000 infekčných ľudí

Teplo koronavírus nezabilo

Ako si možno spomenieš, mnohí odborníci nielen u nás, ale aj v zahraničí predpokladali, že letné mesiace a teplo koronu zneškodnia. Žiaľ, nestalo sa tak. Dnes sa už stretávame skôr s iným názorom, a to síce, že tento vírus už nikdy nezmizne. Ako uvádza aj portál The Atlantic, mnohí odborníci sa zhodujú na tom, že pokiaľ vakcínu nedostane úplne celý svet (čo je nerealizovateľné), vírusu sa už celkom nezbavíme nikdy.

Choroby, ktoré neodchádzajú

Portál Science Alert upozorňuje na fakt, že ak sa raz nejaká choroba globálne rozšíri, tak bez ohľadu na to, či je vírusového, parazitického alebo bakteriálneho pôvodu, navždy sa jej zbaviť je veľmi náročné. 

korona koronavirus covid-19
zdroj: Pixabay/Gerd Altmann

Zaujímavým (a jediným pozitívnym) príkladom sú však pravé kiahne. Ako uvádza aj CDC, ide o jediné ochorenie, ktoré sa podarilo maximálne eliminovať očkovaním, a to vďaka úspešnej vakcinácii, ktorá bola vedená Svetovou zdravotníckou organizáciou v 60. a 70. rokoch 20. storočia. Keby sa tak nestalo, vývoj by bol pravdepodobne katastrofálny. Išlo totiž o doteraz najsmrteľnejší vírus v dejinách. 

Ostatné prípady však taký šťastný koniec nemajú. Malária, tuberkolóza, ebola, vírus HIV či osýpky sú tu s nami už niekoľko tisícročí, no napriek všetkému úsiliu špičkových odborníkov sa ich nedokážeme zbaviť nadobro. 

Mladí Slováci nakazení koronavírusom prehovorili, prečo brať COVID-19 veľmi vážne

Prognózy sú nepresné

Podľa údajov, ktorými disponuje Global Burden of Infectious Diseases, infekčné choroby môžu až 1/3 všetkých úmrtí na svete, a vzhľadom na rastúcu mobilitu obyvateľstva (ktorá až do prepuknutia pandémie koronavírusu neustále rástla), sú čoraz väčšou hrozbou. 

Samozrejme však musíme prihliadať aj na skutočnosť, že súčasnú pandémiu je veľmi ťažké prirovnať k akejkoľvek pandémii, ktorej ľudstvo v minulosti čelilo. Mobilita ľudí je totiž oveľa vyššia, no zároveň sa nedá ani porovnať, aké medicínske metódy boli k dispozícii pred stovkami rokov, a čo máme v rukách dnes. 

Je však jasné, že odpoveď na otázku, dokedy tu koronavírus bude, zatiaľ nepozná nikto. No už dnes vieme povedať, že do leta 2021 tu s nami určite bude.

Myslíš si, že koronavírus z tohto sveta v roku 2021 zmizne?

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: nature.com, theatlantic.com, cdc.com, sciencealert.com, sciencedirect.com

Najnovšie videá

Trendové videá