Nórsko ide príkladom, chce zakázať autá čisto na benzín a naftu

  • Nóri majú na stole opatrenia, vďaka ktorým by mohli emisie z dopravy do roku 2030 klesnúť na polovicu. Zákaz spaľovacím motorom plus miliardové investície do cyklodopravy a verejnej dopravy.
norishcover
  • Nóri majú na stole opatrenia, vďaka ktorým by mohli emisie z dopravy do roku 2030 klesnúť na polovicu. Zákaz spaľovacím motorom plus miliardové investície do cyklodopravy a verejnej dopravy.

Škandinávia je v skutku výnimočné miesto. Aj preto, že dohromady sa tu predalo viac ako 100 000 áut na elektrinu. Nóri uvažujú, že ich krajina pôjde príkladom a zakáže predaj áut, ktoré na pohon aspoň čiastočne nepoužívajú elektrinu, vodík alebo biopalivo.

Znamená to, že by mohli predávať len hybridné vozidlá, vodíkové automobily alebo autá schopné pracovať v takzvanom flex-fuel režime. Teda vozidlá, ktoré môžu jazdiť na klasické fosílne palivá ako aj na biopalivá.

tes

Nórsko je niečo ako prírodný úkaz. A to nie len vďaka krásnej prírode ale aj miestnej politike. Nórska vláda totiž už niekoľko rokov podporuje predaj elektrických áut a naopak zdaňuje nákup tých bežných.

Aj vďaka tomu je dnes štvrtina nových predaných áut v Nórsku na elektrický pohon. Nóri si plug-in hybridy a elektromobily obľúbili natoľko, že keď kalifornská automobilka Tesla Motors vstupovala do Európy, nórsky trh bol prvým, kde sa ich elektromobily začali predávať.

b
Dnes len v samotnom Nórsku jazdí viac ako 50 000 áut na elektrinu. Vzhľadom na to, že Nórsko vyrába väčšinu elektriny vo vodných elektrárňach, znamená to, že autá, ktoré majú energiu z týchto zdrojov jazdia bez emisíí. Sú príkladom toho, že skutočne čistá energia existuje a dá sa využívať.

Pred pár dňami vydalo tamojšie ministerstvo dopravy nový Národný dopravný plán. V ňom sa okrem iného píše, že Nórsko bude investovať miliardy do cyklotrás a verejnej dopravy a od roku 2025 by sa nemali predávať autá na benzín alebo naftu.

no
Nórsko, ktoré je šiestym najväčším svetovým producentom ropy a zbohatlo primárne vďaka jej ťažbe, by sa mohlo stať prvou krajinou na svete, ktorá zakázala bežný typ áut.Tento plán je súčasťou väčšieho zámeru, na ktorom sa krajiny z celého sveta zhodli na klimatickej konferencii v Paríži. Tam sa dohodlo, že do roku 2050 by sa doprava mala úplne zaobísť bez fosílnych palív.

Nórsky plán zatiaľ nepredstavuje pevný záväzok, keďže ho ešte neprebral miestny parlament. Avšak v tomto pláne sú zahrnuté aj miliardové investície do cyklotrás alebo premena verejnej dopravy na bez fosílny pohon do 5 rokov. A za takýto plán sa bohatá a uvedomelá zem ako je Nórsko môže ľahko postaviť. Vďaka všetkým týmto opatreniam by mohli emisie z dopravy do roku 2030 klesnúť na polovicu.

Zdroj: thenextweb.comdigitaltrends.com zdroj obrázkov: assets.inhabitat.com

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Trendové videá