Toto je najinovatívnejší office na Slovensku. Od priestorov na Nivách sa slovenské firmy môžu inšpirovať

  • Kancelárie HB Reavis vyhrali Office roka 2019 – v čom sa môžu ostatní inšpirovať?
  • V skvelom office by malo zamestnancovi všetko slúžiť, každý nevyužívaný priestor je len navyše
cbre
HB Reavis
  • Kancelárie HB Reavis vyhrali Office roka 2019 – v čom sa môžu ostatní inšpirovať?
  • V skvelom office by malo zamestnancovi všetko slúžiť, každý nevyužívaný priestor je len navyše

Prestížna súťaž Office roka od CBRE proti sebe každý rok postaví tie najprepracovanejšie kancelárie na Slovensku. Každý rok sa trendy menia a je čoraz jasnejšie, že kancelária by mala byť prakticky službou a druhým domovom, ktorý je zamestnancovi stále dostupný.

Túto filozofiu vyznávajú aj špičkové slovenské firmy, ktorých kancelárie sa umiestňujú na veľmi vysokých priečkach. Titul Absolútneho víťaza Office roka si v poslednom ročníku odniesol slovenský developer HB Reavis, ktorý stojí aj za viacerými kancelárskymi budovami v Bratislave. Presne tak vie, ako by mala kancelária v roku 2020 vyzerať a čo je pre zamestnancov aj dobrú firemnú kultúru najväčším benefitom.

HB Reavis vo svojich office priestoroch stavia predovšetkým na dôležitosti synergie a spolupráce medzi ľuďmi, do ktorej vnášajú inovatívne technológie uľahčujúce ich každodenný chod, vysvetľuje Martina Jamrichová, šéfka marketingu a PR v HB Reavis.

zdroj: HB Reavis
  

Váš office získal titul Absolútny víťaz Office roka. Evidentne ste tým prekonali štandardy všetkých kategórií. Čo podľa vás porotu najviac zaujalo?

U nás v HB Reavis nám ide hlavne o človeka. Môže to znieť síce ako klišé, je to však už dlhé roky naša realita a základná filozofia, od ktorej sa každý náš projekt odvíja. Naše vlastné kancelárie tak nemohli byť výnimkou. Všetko, čo u nás nájdete, má svoj význam a kontext. Používame najmodernejšie technológie, niektoré si dokonca sami vyvíjame, dbáme o zdravie a work-life balance, zohľadňujeme individuálne potreby ako jednotlivcov, tak aj tímov. Vedeli by sme o tom rozprávať aj hodiny.

Najlepším dôkazom je však to, že ľudia sa v našich priestoroch cítia jednoducho dobre, sú produktívnejší a efektívnejší. Trúfam si povedať, že práve to je rozmer, ktorý nás zároveň odlišuje od konkurencie.

zdroj: HB Reavis

Office na prvý pohľad spĺňa veľmi lákavé kritériá pre work-life balance. V Bratislave patríte k jedným z mála firiem, ktoré túto teóriu uviedli do praxe. Je efektívna? Nechodia sa teraz zamestnanci do práce viac hrať?

A nebolo by super, keby to tak bolo? Veď práve šťastní zamestnanci sú snom každého zamestnávateľa. V HB Reavis sme nikdy nechápali kanceláriu ako statickú pracovnú stanicu pre čo najväčší počet ľudí, ktorí si tam majú prísť odrobiť svojich osem hodín päť dní v týždni. Človek predsa nie je číslo alebo iba ďalšia položka v rozpočte firmy. Ľudia si zaslúžia ľudský prístup, potrebujete ich zapojiť do chodu organizácie.

V HB Reavis vidíme hlbší význam v synergii rôznych funkcií. Preto u nás napríklad senior manažment nemá svoje pevné miesta. Tak, ako pristupujeme k celej zóne Nové Nivy, teda s dôrazom na prepojenie funkcií jednotlivých projektov, rovnako je pre nás dôležitá synergia ľudí v samotnom priestore. A tie formy sú rôzne. Pre niekoho to je chvíľka za Playstation, pre iného káva s kolegom a niekto potrebuje nerušené miesto typu knižnica, ktorú u nás nájdete tiež.

zdroj: HB Reavis

Keď ste vytvárali nový office, na čom ste najviac bazírovali?

Chceli sme čo najzdravší pracovný priestor, ktorý spája všetky aktuálne dôležité elementy well-beingu a zároveň je výstavnou skriňou toho, ako takýto produkt funguje. S prvotnou myšlienkou sme začali pred viac ako tromi rokmi. Spísali sme si, čo chceme dosiahnuť a vedeli sme, že nový priestor sa stane epicentrom inovácií v Bratislave.

Tomuto všetkému predchádzal samozrejme dlhší proces vývoja. Zhruba 4 roky dozadu sme si ako spoločnosť redefinovali našu firemnú stratégiu, vďaka ktorej sme definitívne presedlali z klasického developera na workspace solutions providera. Ako prvá vznikla konzultačná služba Origameo, následne co-workingová platforma HubHub, neskôr sa pridali služby ako More, ktorá prináša komunitný život do priestorov, technologická platforma Symbiosy, ktorá meria a vyhodnocuje snáď všetko, čo sa v kancelárii deje, a najmladším prírastkom je flexibilný prenájom pracovných priestorov Qubes. Toto všetko vám vieme u nás v našich priestoroch aj priamo ukázať, čím si tak viete sami všetko vyskúšať a vybrať si potom pre seba to najlepšie.

zdroj: HB Reavis

Dnes je veľmi trendy stavať a zariaďovať priestory ekologicky. Do akej miery je eko a pro-health ten váš?

Všetky budovy, ktoré staviame, sú najviac eco-health friendly, ako sa to vždy v daný čas dá. A ak zistíme, že sa dá ešte viac, tak updatujeme. Takto napríklad prechádzame od budúceho roka na kompletne zelenú energiu, čo znamená, že budeme eco-friendly opäť o kúsok viac.

Oficiálnymi zárukami týchto aspektov sú napríklad certifikáty WELL či BREEAM, ktoré zahŕňajú veľmi prísne kritériá orientované práve na zdravie, well-being, technológie či flexibilitu. So všetkými našimi budovami sa o tieto certifikácie uchádzame. Napríklad,  ako prvému developerovi na svete sa nám podarilo kvalifikovať na registráciu o certifikát novej verzie BREEAM Communities International pre Nové Nivy, teda rovno pre celú štvrť, ktorú v Bratislave tvoríme. Navyše, tento certifikát sme nedávno aj získali, na čo sme obzvlášť hrdí.

A keďže sa ako firma vyvíjame, rozmer zdravých a ekologických pracovných priestorov sme posunuli ešte na ďalšiu úroveň. Ako sme spomenuli pred chvíľou, pred pár rokmi sme prišli s úplnou novinkou v prostredí práce, a tou je naša vlastná koncepcia s názvom Workspace as a Service, ktorá toto všetko integruje a vytvára živý ekosystém pre zdravú prácu aj život na jednom mieste.

Kto je autorom interiéru?

Interiér s celým konceptom mala na starosti naša konzultačná služba Origameo. Origameo sú profesionáli z rôznych odborov, ako napr. analytici a dizajnéri, ktorí vám na základe hĺbkového pochopenia firmy vedia povedať, ako sa dá daný priestor čo najlepšie využívať. Teda napríklad, ktoré oddelenie sa má kde nachádzať, s kým susediť a s kým naopak nie, aby flow a spolupráca vo firme bola čo najlepšia.

Projekt sme konzultovali aj s profesionálmi z iných krajín – napríklad americkí Gensler nám pomohli s vypracovaním dizajnového konceptu, viedenskí TheLivingCore zase s rozložením priestorov na základe toho, kto má mať medzi sebou viac interakcií. Je za tým celá veda.

zdroj: HB Reavis

Čo je dnes už pri interiérovom dizajne officov absolútne no-go?

V podstate čokoľvek, čo neslúži človeku. Úplne zbytočne budete mať v office na odreagovanie pingpongový stôl, keď nikto z vašich zamestnancov pingpong nehrá. Alebo keď umiestnite kuchynku na druhý koniec budovy, kde ju väčšina zamestnancov nebude využívať.

Aj na základe aktuálnej situácie sa postupne mení pohľad na priestor, centrom ktorého sa konečne stáva práve človek. Teda zamestnanec v priestore už nie je iba ďalšou statickou položkou, ale práve naopak, jej aktívnym centrom. Rovnako je dnes nezmysel mať priestor bez akejkoľvek možnosti zmeny na 10 rokov. Do popredia sa tak dostáva flexibilita – ako priestoru, tak aj ľudí, ktorí v ňom trávia väčšinu svojho produktívneho života. Je teda potrebné ich individuálne požiadavky zohľadniť.

Využíva sa vo vašom office úplne všetko? Alebo ste si možno v jednom momente uvedomili, že síce super dizajnový nápad, ale nikoho zo zamestnancov neoslovil?

Priestor je vskutku pestrý, čo má svoj význam, a ľudia si to pochvaľujú. Na prvom poschodí vás privíta otvorený priestor, tzv. welcome zone s baristickým pultom, kde môžete pohodlne počkať na kolegu či klienta. Inak je celý priestor rozdelený do piatich zón, ktoré sa od seba odlišujú farebným prevedením, čo tiež mnohým pomáha.

Obľúbenými a využívanými sa stali naše inteligentné zasadačky. Máme ich až 35 a každá je vybavená ovládacím tabletom, na ktorom si pozriete informácie o obsadenosti, časovom harmonograme stretnutí, teplote, svetle v miestnosti, hluku, kvalite vzduchu či vlhkosti. Čiže, tablet u nás nie je len obyčajným tabletom, je to tvár aj mozog budovy, ktorú sme si spravili my sami. Dokonca zvládne objednať aj nápoje od baristu, čo každého veľmi milo prekvapí.

Takým menej využívaným elementom oproti očakávaniam je šmykľavka, ktorou sa viete rýchlo presunúť medzi poschodiami, hoci jej skalní fanúšikovia by určite namietali.

zdroj: HB Reavis

Najnovšie videá

Trendové videá