Slovensko vchádza do ekologickej budúcnosti: Dones staré oblečenie, v tomto obchode ťa odmenia kupónmi
- Za každú tašku oblečenia, ktorú do H&M donesieš, získaš poukážku na ďalší nákup
- Textílie, ktoré sa nedajú opäť použiť, dostanú novú šancu, napríklad v podobe izolačných materiálov v automobilovom priemysle
- Za každú tašku oblečenia, ktorú do H&M donesieš, získaš poukážku na ďalší nákup
- Textílie, ktoré sa nedajú opäť použiť, dostanú novú šancu, napríklad v podobe izolačných materiálov v automobilovom priemysle
Máš doma oblečenie, ktoré nenosíš? V tom prípade sa môžeš zúčastniť rôznych bazárov či swapov, ktoré sa venujú práve udržateľnosti oblečenia. Okrem toho tu však je spoločnosť, ktorá sa snaží ísť ekologickou cestou.
Projekt je na Slovensku od roku 2013, no podľa Kristíny Kluchovej, zodpovednej vedúcej pobočky H&M v Žiline, ho začínajú ľudia čoraz viac využívať v posledných dvoch rokoch. „Za rok 2019 bolo vyzbieraných 29 005 ton textilu v predajniach H&M po svete,“ uviedla Kristína a dodala, že si ľudia zrejme začínajú uvedomovať dôležitosť malých krokov k záchrane planéty.
Až 95 percent nenosených odevov sa dá ďalej využiť
Program zberu šatstva je globálna iniciatíva, v rámci ktorej sa H&M vydalo na cestu k udržateľnej módnej budúcnosti. Oblečenie, ktoré už nenosíš, môžeš priniesť do predajne H&M. Odovzdať môžeš oblečenie akejkoľvek značky a výroby, to sa následne podľa kvality rozdelí. Oblečenie v dobrom stave putuje do second handov, zvyšné na recykláciu.
H&M chce týmto projektom zabrániť tomu, aby oblečenie, ktoré sa dá ešte využiť, skončilo na skládke odpadu. Tvrdí, že 95 percent odevov sa dá po spracovaní použiť či recyklovať.
https://www.instagram.com/p/CGSeY2rB47m/
Zber šatstva nie je jediná iniciatíva H&M
Sú tri spôsoby nasledovného využitia odevov. Oblečenie v dobrom stave sa dostane do sekáčov. Textil, ktorý už nie je vhodný na nosenie, je využitý na ďalšie produkty, ako napríklad čistiace utierky. Ostatné veci dostanú šancu na nové spracovanie v podobe textilných vlákien, ktoré sa využívajú v automobilovom priemysle ako tlmiace a izolačné materiály.
“Naša spoločnosť sa snažil ísť ekologickou cestou, čo dokazuje či už zber šatstva, koncept Conscious alebo stroj Loop,“ vysvetlila Kristína.
Spomínaný koncept spočíva v tom, že je oblečenie vyrábané minimálne z 50 percent udržateľných materiálov. Od klasického oblečenia sa koncept odlišuje zelenou visačkou, na ktorej je presne napísané, koľko percent udržateľných materiálov daný výrobok obsahuje.
Stroj Looop je v spoločnosti H&M novinkou. Je založený na tom, že rozkladá staré oblečenie a v podstate ho premieňa na nové. Ako Kristína vysvetlila, oblečenie sa čistí, seká na vlákna a pradie sa na novú priadzu. Z tej sa pletie nové oblečenie.
Daný systém si zaslúži veľké plus aj za to, že nespotrebúva žiadnu vodu ani chemikálie. „Stroj má výrazne menší vplyv na životné prostredie ako výroba oblečenia úplne od začiatku,“ poznamenala Kristína.
Za dve tašky oblečenia dostaneš jednu poukážku
Celý proces je veľmi jednoduchý. V prípade, že máš záujem sa do tejto iniciatívy zapojiť, môžeš do predajne H&M prísť s dvomi taškami oblečenia. Dve tašky sa odporúčajú práve preto, že denne zákazník môže dostať maximálne dva kupóny (fungujúce ako napríklad tie na kuponovnik.sk). “Ak však zákazníkovi nejde ani tak o kupón, ako o recykláciu oblečenia, môže doniesť v jeden deň aj viac tašiek,” vysvetlila Kristína.
Kupóny na oblečenie, ktoré zákazník dostane, predstavujú zľavu v hodnote 1€ na ďalší nákup. „Je to vďaka za to, že nám zákazník pomáha uzavrieť kruh,“ skonštatovala Kristína a dodala, že poukážku je možné využiť pri nákupe nad 10 eur, pričom sa jedná o regulárnu kolekciu. To znamená, že kupón nesmie byť použitý na akcie a výpredaje.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroj: hm.com