18 000 Slovákov žiada okamžité zastavenie pokusov na zvieratách, ktoré sa dejú aj v našej krajine

  • Každoročne je na celom svete k pokusom využitých približne 115 miliónov zvierat
  • Pokusy na zvieratách sú širokou verejnosťou chápané ako nutné zlo, ktorému sa s ohľadom na našu bezpečnosť nedá vyhnúť
PES, ZVIERA, OPICA, TYRANIE
Unsplash/@Taylor, PETA
  • Každoročne je na celom svete k pokusom využitých približne 115 miliónov zvierat
  • Pokusy na zvieratách sú širokou verejnosťou chápané ako nutné zlo, ktorému sa s ohľadom na našu bezpečnosť nedá vyhnúť

V európskych laboratóriách je každých desať minút bolestivým pokusom vystavených viac ako sto zvierat, výnimkou v pokusoch nie je ani Slovensko.

SOS linka pre zvieratá v núdzi v spolupráci so Zvieracím ombudsmanom pripravila petíciu, v ktorej žiada o zákaz využívania spoločenských zvierat a primátov na testovanie v laboratóriách za vedeckým, výskumným či študijným účelom na Slovensku. Petíciu dodnes podpísalo takmer 18 000 ľudí.

Pokusy, ktoré zvieratám spôsobujú fyzické i psychické zranenia, prebiehajú u nás najmä na myšiach, potkanoch, morčatách, králikoch, pieskomiloch, vtákoch, ale aj na primátoch, hospodárskych či spoločenských zvieratách – psoch a mačkách. Práve primáty a spoločenské zvieratá sú predmetom petície, ktorú iniciatívy predstavili.

To, či značka, ktorú používaš, testuje svoje produkty na zvieratách, si môžeš jednoducho overiť na stránke PETA. Využiť môžeš aj aplikáciu Bunny Free pre iOS alebo Android.

Za týranie hrozí basa až päť rokov, zákon podpísala prezidentka. Milovníci zvierat sa dočkali

„Výskumy prebiehajú rôznym spôsobom, kravám sú zavádzané bachorové kanyly, niektorým zvieratám sa navŕtajú otvory do lebky, cez ktoré sú aplikované rôzne látky alebo implantáty,“ uvádza Mária Sliacka z organizácie SOS linka pre zvieratá v núdzi. Dodáva, že zvieratá sú za účelom pokusov často nakazené chorobou, vírusom, parazitmi, pre ktorých slúžia ako hostitelia.

Okrem toho za účelom porovnávania zdravých a nakazených mláďat podstupujú niektoré zvieratá aj účelové rozmnožovanie. Mláďatá sú dospelým jedincom necitlivo odoberané.

https://www.facebook.com/official.peta/videos/716453382551493

Veľmi tragický a neetický je aj ďalší osud zvierat, ktoré prešli pokusmi. Ak neumrú už počas pokusu, alebo nie sú pre zlý zdravotný stav utratené, sú vrátené do výbehu alebo do klietok, aby mohli byť využívané na ďalšie pokusy.

„Petíciou chceme poukázať nielen na obzvlášť surové zaobchádzanie s pokusnými zvieratami, ale aj na možnosti alternatív, ktoré súčasná veda ponúka. Namiesto živých zvierat je na mnoho vedeckých, výskumných či študijných účelov možné využiť počítačové simulácie, laboratórne vytvorené tkanivá, umelú kožu či placentu,“ vysvetľuje zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová.

Súhlasíš so zákazom využívania zvierat na laboratórne účely?

Tiež poukazujú na skutočnosť, že nie každá látka rovnako reaguje v organizme zvieraťa a človeka. Sú látky, prípravky či lieky, ktoré sú pre zvieratá nebezpečné, ale človeku neublížia, dokonca pomáhajú. A naopak. Napríklad liek Vioxx proti artritíde spôsobil smrť desiatok tisíc ľudí, Baycol na zníženie cholesterolu spôsobil chradnutie svalstva. Rezulin, na cukrovku zase usmrtil niekoľko sto ľudí a všetky boli testované na zvieratách, u ktorých sa ukázal priaznivý účinok. 

Napriek tomu, že viac ako 90 % nových liekov, ktoré sa pri testoch na zvieratách javili ako bezpečné a účinné, pri ďalšom testovaní zlyháva. Najnovšia správa Európskej únie o využívaní zvierat na výskumné účely odhalila, že medzi rokmi 2015 a 2017 bolo v Európe vykonané až 30 miliónov pokusov na zvieratách. Správa Európskej komisie tiež odhaľuje, že v roku 2017 bolo na účely testovania chovaných 12,6 miliónov zvierat .

Celoeurópsky prieskum hovorí za všetko 

Ako vyplýva z prieskumu zadaného spoločnosťou Cruelty Free Europe, takmer tri štvrtiny obyvateľov Európskej únie sa domnievajú, že EÚ by mala stanoviť záväzné ciele pre úplné ukončenie testovania na zvieratách. 70 % obyvateľov tiež súhlasí s tým, že umožnenie úplného nahradenia testovania na zvieratách, metódami bez použitia zvierat by malo byť prioritou. 

Kristína Devínska zo Slobody zvierat: Tigra v byte chovať nemôžete. Tento typ „atrakcie“ by sme nemali tolerovať

Minimálne tri štvrtiny obyvateľov, ktorí sa prieskumu zúčastnili, súhlasí s tým, že by Európska únia mala viac investovať do alternatívnych testovacích metód. 

Európska únia v reakcii na epidémiu COVID-19 podporuje investície do udržateľnejších výskumných a inovačných postupov. Organizácia Cruelty Free Europe preto vyzýva európske štáty, aby do tejto stratégie zaradili plán, ktorého cieľom bude zastavenie zastaralých výskumov.

„Výsledky nášho prieskumu ukazujú, že európski občania považujú testovania na zvieratách za vec minulosti. Teraz je na čelných európskych predstaviteľoch, aby hlas občanov počúvali a aby vypracovali plán, na základe ktorého bude kruté a zbytočné utrpenie zvierat v  laboratóriách ukončené raz navždy,“ dodala Dr. Katy Taylor, riaditeľka Oddelenie vedeckého výskumu organizácie Cruelty Free Europe.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Zvierací ombudsman, PETA, Cruelty Free Europe, europa.eu

Najnovšie videá

Trendové videá