Dovolenka snov: Konečne môžeš vidieť Titanic na vlastné oči, bežný Slovák na to zarobí za 8 rokov
- Vrak lode Titanic každoročne priláka tisícky nadšencov, ktorí cestujú na miesto jeho potopenia
- Dostať sa do blízkosti lode, pod hladinu, je pre bežných smrteľníkov nemožné
- Stockton Rush plánuje cestovanie k vraku prostredníctvom potápačských expedícií a výskumných misií
- Vrak lode Titanic každoročne priláka tisícky nadšencov, ktorí cestujú na miesto jeho potopenia
- Dostať sa do blízkosti lode, pod hladinu, je pre bežných smrteľníkov nemožné
- Stockton Rush plánuje cestovanie k vraku prostredníctvom potápačských expedícií a výskumných misií
Vrak lode Titanic každoročne priláka tisícky nadšencov, ktorí cestujú na miesto jeho potopenia. Pre veľkú hĺbku mora, v ktorej sa Titanic od roku 1912 nachádza, sa k bližšie k vraku dostalo len pár stoviek vedcov, výskumníkov alebo filmárov.
Titanic je tak pre bežných smrteľníkov nedostupný. Stockton Rush, prezident spoločnosti Everett, OceanGate Expeditions, dúfa, že sa to zmení. Plánuje cestovanie k vraku pre päť osôb prostredníctvom potápačských expedícií a výskumných misií, ktoré sa budú konať niekoľko týždňov ročne, od mája do septembra.
Rush pre Bloomberg, že má objednaných tri desiatky ľudí na prvých šesť potápačských výprav od mája do júla, k dispozícii má ďalšie plavidlá.
Expedícia bude stáť 125 000 dolárov
Rush tvrdí, že sa projektom nesnaží premeniť Titanic chránený UNESCO-m na turistické miesto, napriek tomu je biznisová stránka jeho plánu nespochybniteľná. Dobrovoľní účastníci misie, ktorí sú povolených traja na každý ponor, zaplatia 125 000 dolárov za osemdňovú výpravu zo St. John’s v štáte Newfoundland. Priemerná mesačná mzda je na Slovensku za prvý štvrťrok 1 086 eur, čiže na ňu musí Slovák robiť až 8 rokov. No pritom neminúť ani cent.
Ich jediný ponor bude trvať šesť až osem hodín, kým sa dostanú blízko k Titanicu, preskúmajú ho a vrátia sa na loď na povrchu. Ani pandémia koronavírusu podľa spoločnosti neutlmila nadšenie pre expedíciu do roku 2021.
Počas ponorov budú platiaci cestujúci považovaní za občianskych vedcov, od ktorých sa očakáva, že budú pomáhať pri technickom prieskume vraku.
Existujú aj lepšie vraky, no ľudia ich nepoznajú
Spoločnosť OceanGate sa preslávila hlbokomorskými misiami po celom svete, pričom jej expedícii sa zúčastnilo okolo 300 ľudí v hlbokomorských lokalitách pri Bahamách a Seattli a pri kaňone Hudson v Atlantickom oceáne pri New Yorku.
„Existujú lepšie vraky,“ hovorí Rush pre Bloomberg, „možno ešte dôležitejšie vraky, ale ľudia nevedia, čo sú zač, a je ťažké niečo predať, keď to niekto nevie.“
Podľa neho aby bol ziskový, musí si účtovať najmenej 100 000 dolárov. „Keby to bola iba ďalšia aktivita bohatého človeka, ktorý prichádza o peniaze, nevidím, aký je s tým problém,“ uviedol. „Neberieme cestujúcich, nerobíme výlety, nejazdíme. Robíme expedíciu.“
Na dizajne ponorky spolupracoval Boeing aj NASA
Rush spolupracoval s Boeingom na skorom dizajne a potom s NASA na vytvorení svojej ľahkej, aerodynamickej ponorky z titánových uhlíkových vlákien, ktorá môže dosiahnuť hĺbku 2,5 míle (Titanic je v hĺbke 3,4). Sub ponorka debutovala v roku 2018.
Ponorka Titan vyzerá ako plávajúce divadelné svetlo s veľkým okom alebo priezorom. Okno s priemerom 21 palcov je dostatočne veľké na to, aby naň dve osoby mohli tlačiť svoju tvár. Rush nazýva triedu subs Cyclops, pre mýtické, jednooký netvor.
Ponorka môže cestovať rýchlosťou tri uzly a klesať rýchlosťou 55 metrov za minútu. Medzi vybavenie patria výkonné externé svetlá, kamery HD a 4K a laserový skener.
https://www.youtube.com/watch?v=PoQTr2GIOds
Na palube je Titan dobre osvetlený a vnútorný tlak zostáva konštantný; priedušný vzduch na palube sa recykluje podobným spôsobom ako v kozmických lodiach. Občerstvenie a voda sú povolené a k dispozícii bude malá kúpeľňa.
„Všetky kosti sú preč. Tam dole nie sú žiadne telá. Existujú topánky, topánky a oblečenie, ktoré ukazujú, kde boli ľudia pred 100 rokmi, a to je veľmi pochmúrne,“ povedal Rush, ktorý plánuje plavidlo pri niektorých expedíciách sám obsluhovať. Viac ako 1 500 ľudí prišlo o život, keď sa Titanic potopil v roku 1912 potom, čo narazil do ľadovca.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroj: Bloomberg