Trik na život: Ušetriť sa ti podarí aj stovky eur, stačí myslieť na 10 overených zásad

  • Chceš žiť ekologicky, ale nevieš, ako na to a takmer všetky dostupné riešenia sú pridrahé?
  • Priložiť ruku k dielu môžeš aj zadarmo, ba čo viac, zároveň tým aj ušetríš
eco
Unsplash/Radu Florin, Margot Richard
  • Chceš žiť ekologicky, ale nevieš, ako na to a takmer všetky dostupné riešenia sú pridrahé?
  • Priložiť ruku k dielu môžeš aj zadarmo, ba čo viac, zároveň tým aj ušetríš

Z každej strany sa to na nás valí, ekologický trend sa nafukuje ako bublina do gigantických rozmerov a kto nie je v nej, nevyhnutne musí byť vytlačený na perifériu diania. Z ekologického prístupu k rôznym súčastiam nášho života sme si spravili biznis.

Ak sa od neho odkloníš a začneš zdravo prehodnocovať aktivity všedných dní, zistíš, že ťa „zelenší“ život nemusí stať ani cent, práve naopak, ušetríš na ňom. Toto je 10 vecí, ktoré by si mal zmeniť.

Voda, voda, voda

Máme ju všetci v sebe, tvorí z nás až 70 %, na Zemi jej je približne 1,3 zeta litrov, no len 0,12 % sme schopní využiť na konzumáciu, v priemysle a v poľnohospodárstve.

Slovensko je jednou z mála krajín, ktorá má bohaté zásoby pitnej vody vysokej kvality, zároveň aj jednou z mála, ktorá používa pitnú vodu namiesto úžitkovej, pritom viac ako 3,5 milióna ľudí ročne zahynie vo svete na následky chorôb, ktoré spôsobuje konzumácia špinavej a nefiltrovanej vody, informuje Hydrotech.

Ak si na spotrebu vody začneš dávať pozor, zvyšuješ predpoklad, že tu nejaká ostane aj pre ďalšie generácie. Stačí pritom tak málo – zatvárať vodovodný kohútik pri umývaní riadu či rýchlejšia a menej častá sprcha, ktorú ocení aj tvoja pokožka. V neposlednom rade je možnosťou aj zachytávanie dažďovej vody a jej využívanie na polievanie záhrad a iné práce na chalupách a chatách.

Zasaď viac, zotni menej

Aby sme dokázali zvládnuť každodenné potreby 7,5 miliardy ľudí na Zemi, potrebujeme tvoriť súčinný celok, ktorý napomôže k udržiavaniu kolobehu v prírode. Čo zotneme, musíme vysadiť, čo spotrebujeme, musíme dodať. Jednoduchý princíp, ktorým žili naši predkovia, sa počas masívnej urbanizácie a modernizácie pomaly vytratil.

Zasaď na svojom dvore či chate strom, vysaď poľné a lúčne kvety, tento čin spríjemní prostredie, v ktorom žiješ, a dodá ti kyslík. Je vedecky potvrdené, že kvety dokážu človeku pozdvihnúť náladu a vyčarovať úsmev na tvári, rovnako aj starostlivosť o ne, informuje Thrive Global.

Ak žiješ v Bratislave a nemáš na kvety a výsadbu miesto, pomôcť môžeš prostredníctvom iniciatívy 10 000 stromov, ktorú nedávno podporilo aj holandské veľvyslanectvo.

Zero hero

Prezentuj svoj kladný postoj k ekologickým aktivitám aj prostredníctvom odmietania plastových obalov.

Jednorazové plastové tašky nie sú jediným znečisťovateľom životného prostredia, navyše, zo správne zrecyklovaných PET fliaš môže vzniknúť nové oblečenie, preto, ak sa nevieš vyhnúť zakúpeniu plastového obalu, aspoň ho správne recykluj alebo nájdi spôsob, ako ho opätovne využiť.

Tým znížiš jeho kvantitu a postupnou kontrolou tvorby akéhokoľvek odpadu sa dopracuješ až ku skutočnému „zero waste“.

Nekonečná energia zadarmo

Neignoruj alternatívne možnosti energetických zdrojov. Nemusíš mať na svojom balkóne veterný mlyn, stačí, ak začneš využívať potenciál slnečnej energie prostredníctvom solárnych panelov, prípadne, ak sa nachádzaš v blízkosti geotermálneho vrtu či termálneho prameňa, zváž konzultáciu s odborníkom o možnostiach ich využitia. O výhodách solárnej energie sa dozvieš viac na Energie Portal.

Ak sa obávaš sumy za solárne panely, nemusíš sa. Panel vo veľkosti 1×1,5 metra ťa vyjde približne 180 eur a jeho modulovaním do väčších rozmerov suma klesá. Jeho záručná doba dosahuje niekedy až 30 rokov, čo hovorí jednoznačne za ich funkčnosť.

Zober si ma

K zodpovednosti ťa vyzývajú aj slovenskí influenceri Milan Bardún a Andrea Zahurancová.

„Ide o kampaň, kde sme sa spolu s Andreou a naším klientom dohodli, že to bude kampaň zameraná na osvetu zbierania odpadkov, s Andreou sa navzájom hecujeme, kto dokáže zapojiť väčšie množstvo ľudí. Som za to vďačný, lebo je to pre dobrú vec. Kampaň sa volá ‚Vezmi si ma’ a odkazuje na to, že je potreba si tie odpadky vziať z lesa so sebou,“ prezradil nám Milan v rozhovore.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Andrea Zahurancova (@andreazahurancova)

Uč sa nové veci, vyrob si sám

Je ohromné, koľko doplnkov je človek schopný vyprodukovať v malom množstve pre seba a svoju rodinu. Nie sú to len domáce koláče a zákusky, ktoré sú nadmieru chutné a zachraňujú našu peňaženku.

Vyrobiť si vieme aj množstvo jednoduchých polotovarov, ako je tofu a sójové mlieko, ovsené mlieko, sušené a pražené semená a orechy. Ak sa pýtaš ako, odpoveďou je, že stačí zapojiť hlavu do všetkého, čo robíš.

Po zakúpení tekvice nevyhadzuj jej stred a semená, usuš ich a používaj do šalátov ako zdroj tukov, energie a dochucovadlo. Na sójové mlieko ti netreba nič iné, iba sójové bôby, ktoré uvaríš, rozdrvíš a vytvoríš z nich tofu.

Sójové mlieko je vedľajší produkt, ktorý by si bežne vylial ako nepotrebnú vodu z hrnca. Ovsené mlieko je taktiež otázkou minút, a všetky tieto produkty ťa stoja len zopár centov.

Kozmetika je alchýmia

Ak máš trochu zručnosti a zvládneš vyrobiť vyššie spomínané potraviny, môžeš sa pustiť aj do jednoduchých receptov kozmetických prípravkov, ktoré denne používaš. Na veľké množstvo z nich netreba mať ukončené chemické vzdelanie, pretože neobsahujú žiadne chemikálie, ktoré by neboli už vopred v čerstvých ingredienciách – ovocí, zelenine a bylinách.

Ak sa v tebe prebudil záujem o prírodnú kozmetiku, ale nevieš, ako začať, viac informácií nájdeš na portáli Moderná Alchymistka, ktorý je vedený chemičkou venujúcou sa práve prírodnej kozmetike a experimentom s ňou.

Zníž svoj konzum

Denne vyhodí každý Slovák v priemere pol kilogramu potravín. Na sviatky ako Vianoce a Veľká Noc sa vyhodený priemerný počet zdvojnásobí.

Upraviť svoj konzum a rozumne plánovať vlastnú spotrebu pomôže nielen svetu, tvojej peňaženke, ale aj tvojmu zdraviu, ktoré je nepochybne pokúšané špecialitami od výmyslu sveta a všemožnými zľavami v supermarketoch.

Na celom svete sa vyhodí každý rok 1,3 miliardy ton potravín, čo predstavuje až jednu tretinu všetkých vyrobených potravín. V Európskej únii sa ich vyhodí ročne až 89 miliónov ton.

Len priamo z domácností to je približne 37 miliónov ton. Podľa OSN na Slovensku vyhodíme ročne do kontajnerov 900 tisíc ton potravín, informuje Nula Odpadu.

Namiesto elektromobilu bicykel

V oficiálnom dokumente Strátégia rozvoja elektromobility Slovenskej Republiky a jej vplyv na národné hospodárstvo Slovenskej republiky nájdeš jednoznačné ekonomické, ekologické, no aj zdravotné ciele a možnosti pozitívneho dopadu elektromobility na život občanov Slovenska a jeho hospodársky rast, ak však na kúpu elektromobilu peniaze nemáš, na prekonanie krátkych vzdialeností stačí použiť bicykel alebo kolobežku, ktorými pomôžeš svetu aj svojmu zdraviu.

Zdieľaj a ber si

S radosťou môžeme sledovať, že trend zdieľaných potravín a produktov vyráža do popredia. Dôkazom o tom je aj rodinné vinárstvo Bazalík, ktoré sa spolu s inými spriatelenými rodinami rozhodlo založiť spoločnú špajzu, kde zainteresovaní zhŕňajú potraviny a delia sa o ne.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Michal a Slávka Bažalíkovci (@vinobazalik)

Tento princíp zdieľania prináša výhodu toho, že, pokiaľ berieš s mierou a s rovnakou do špajze dokladáš, vznikne ti pomerne široký sortiment produktov, ktoré nemusíš nakupovať v bežných obchodoch. Zároveň sa tým stávaš sebestačnejší, učíš sa kooperovať a tvoríš menej odpadu.

Článok bol pôvodne publikovaný v novembri 2020. 

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Nula Odpadu, 10 000 stromov, Moderná Alchymistka, MHSR, Thrive Global, Energie Portal, Hydrotech, Instagram/andreazahurancova

Najnovšie videá

Trendové videá