Ex-kotlebovec Lukáš: Kotleba chcel bojovať proti rodinkárstvu a zamestnal celú rodinu, neverím mu už

  • Aj jeho ako mladého patriota zaujalo rozprávanie Mariana Kotlebu
  • Potom prišli prvé sklamania
  • Obrat dokončila práca v zahraničí, kde spoznal ľudí iných národností a náboženstiev
Bývalý kotlebovec
Lukáš Matuš a TASR/ Martin Baumann
  • Aj jeho ako mladého patriota zaujalo rozprávanie Mariana Kotlebu
  • Potom prišli prvé sklamania
  • Obrat dokončila práca v zahraničí, kde spoznal ľudí iných národností a náboženstiev

Lukáš Matuš je 27-ročný mladík z Kysúc. Je to jeden z regiónov, kde predtým slotovci a dnes kotlebovci nemajú núdzu nájsť svojich podporovateľov. V posledných, tohtoročných voľbách tu mali v okrese Kysucké Nové Mesto takmer 13 % hlasov a v okrese Čadca vyše 13,5 %, čo je v porovnaní s celoslovenským výsledkom necelých 8 % naozaj slušný výsledok.

Svoju stranu, ktorej dať hlas, hľadal kedysi aj mladý volič Lukáš. „Sympatizoval som s viacerými politickými stranami, nakoľko každý mal niečo, s čím som sa stotožňoval, aj niečo, s čím som nesúhlasil,“ spomína.

Najviac ho napokon pritiahlo jednoduché, za to zjavne účinné,rozprávanie Mariana Kotlebu. „Zaujal ma tým, že priamo na verejnosti ukazoval a rozprával o špinavostiach, ktoré momentálna vláda robila,“ hovorí pre Startitup Lukáš. Myslel si, že našiel politika, ktorému ide skutočne o ľudí a krajinu, čo sa mladému patriotovi – ako Lukáš sám seba nazval – zapáčilo.

„Priznajme si, bol som mladý a o politike som moc nevedel,“ pokračuje. Za patriota, ktorý má skutočne rád Slovensko, sa považuje aj teraz. „Aj keď moja slovenčina hovorí občas niečo iné,“ dodáva s úsmevom. Avšak je vidno, že jeho podoba patriotizmu je už iná než na akú spomína. Oči mu otvorila aj práca v zahraničí a spoznanie ľudí iných národností, rás i náboženstiev.

Prvé sklamania Kotlebu a strata dôvery

Keď sa Marian Kotleba stal v roku 2013 županom Banskobystrického kraja, bolo to pre kotlebovcov prvé veľké volebné víťazstvo, ktoré dosiahli a zároveň znamenie, že sa má s nimi počítať a netreba ich podceňovať.

No už jeho prvá, veľká šanca, ktorej sa Kotleba chopil, ukázala Lukášovi prvé varovné signály a dôvody zamyslieť sa. „Rozprával a sľuboval boj proti rodinkárstvu a korupcii, no keď sa dostal na BBSK ako župan, tak zamestnal celú rodinu,“ spomína na prvé sklamania Lukáš.

Dobre si pamätá aj na kauzu ohľadom župného auta, ktoré sa pod cenu predalo bratovi Mariana Kotlebu Martinovi. Ďalší z bratov Kotlebovcov – Marek – už vtedy sedel v komisii, ktorá tento predaj schválila a sám Marian obchod podpísal. Traja bratia si tak medzi sebou lacno predali auto župy. A podobných prípadov, ktorými Marian Kotleba stratil už na župe Lukášovu dôveru, by sa ešte našlo.

A nemalým tŕňom v oku sa stali pre mladíka z Kysúc postupne aj vyjadrenia niektorých straníkov, napríklad o holokauste, ktorý niektorí členovia ĽSNS popierali či odmietali sa k jeho existencii vyjadriť. To už zachádzalo naozaj príliš.

„Keď ťa sklame niekto, komu si dal dôveru, tak už moc nehľadáš ďalej dôvody, prečo by si ho ešte volil,“ pokračuje Lukáš.

Kotleba lieky mieša s vodkou a COVID-19 nazýva akousi kráľovnou. Zas šíri nebezpečné nezmysly

Spoznanie iných ľudí, národností i náboženstiev

Lukáš už tri roky pracuje vo Švédsku, predtým dva roky v Anglicku a nebyť korony, zrejme by bol teraz v Kanade. Práve práca v zahraničí mu podľa jeho vlastných slov pomohla ešte viac otvoriť oči a rozšíriť si obzory.

Keď prišiel prvýkrát do Anglicka, ktoré je pomerne (obzvlášť oproti Kysuciam) dosť multikultúrne, jeho pocity medzi rôznymi novými ľuďmi boli dosť neisté. „Nikdy som nebol nejaký rasista, ale ako to povedať… Bol som skôr skeptický. Neveril som tým ľuďom. Ale všetko to vyplýva len z toho, že som o tých ľuďoch nič nevedel a človek má vo svojej podstate báť sa, respektíve neveriť tomu, čomu nerozumie alebo nepozná. Je to pud sebazáchovy, ktorý má každý,“ snaží sa tieto pocity opísať.

No potom sa s jednotlivými ľuďmi púšťal čoraz viac do dlhších debát a postupne sa jeho pocity i názory menili. „Zistil som, že vlastne oni to majú rovnako ako my, oni tiež o nás vedia len to, čo im niekto narozprával a tiež občas nejakí radikáli. A prirodzene sa nás boja,“ hovorí o svojich skúsenostiach.

„Áno, tiež nemám rad lenivých, ktorí len nariekajú a niečo pýtajú, ale napríklad pracovitých Rómov mám rád a aj ich niekoľko poznám. Mám veľa kamarátov iných rás aj náboženstiev. Aj preto sa mi možno to jeho „Na stráž“ už tak nepáči ako kedysi.“

Podľa Lukáša sa všade nájdu dobrí aj zlí, aj takí, ktorí sa úmyselne snažia nafukovať rozdiely medzi ľuďmi – nájdeme ich u nás aj „u tých druhých“. Potom môžu nastať situácie, aké zažil v Anglicku či Švédsku, že jeden neverí tomu druhému a napokon vlastne celkom zbytočne.

Komu dá Lukáš najbližšie svoj hlas zatiaľ nevie. Ťažko si je podľa neho z aktuálnej ponuky niekoho vybrať. Uvidí. No Marian Kotleba stratil svojho voliča. Otázne je, koľko ich ešte stratí a naopak, koľkých svojimi vyjadreniami napríklad ku korone získa. Podľa posledných prieskumov sa strana Mariana Kotlebu pohybuje bez výrazných zmien medzi 8 až 10 %.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Najnovšie videá

Trendové videá