Slovenské startupy sa boja ísť za tým najlepším, hovorí mladý Slovák, ktorého projekt mieri až na Mars

  • Na Slovensku máme mnoho šikovných mladých ľudí, ktorí sa neboja riskovať
  • Výnimkou nie sú ani Jakub Lajmon, ktorý založil startup GROUNDCOM.SPACE
Jakub Lajmon
  • Na Slovensku máme mnoho šikovných mladých ľudí, ktorí sa neboja riskovať
  • Výnimkou nie sú ani Jakub Lajmon, ktorý založil startup GROUNDCOM.SPACE

Človek už do kozmu vyslal množstvo umelých družíc, zhruba dve tisícky z nich sú stále funkčné. Nejedná sa pritom len o obrie projekty financované vládami či veľkými korporáciami. No a práve prevádzkovatelia mnohých malých satelitov, narážajú na jeden problém – ako ich riadiť. Slovenský startup Groundcom.Space pre nich vyvíja riešenie. A svoje ambície nechce obmedziť len na priestor pár stoviek kilometrov nad zemským povrchom…

Na začiatku bol krach jednej sľubnej spolupráce. „Mal som pomáhať rozbehnúť biznis organizácie, ktorá vyrába malé družice. Dohoda padla, no téma kozmických technológií ma zaujala. Naštudoval som si viac detailov o fungovaní vesmírnych misií malých satelitov a uvedomil si, že narážajú na problém efektívneho využívania pozemných staníc,“ vysvetľuje zakladateľ startupu Jakub Lajmon.

Ide vlastne o sieť antén, ktoré slúžia operátorovi na komunikáciu a riadenie konkrétneho satelitu. Jednu pozemnú stanicu využíva zhruba hodinu denne v dobe, kedy družica nad ňou prelieta. „Napadlo nám vytvoriť online platformu, prostredníctvom ktorej si budú môcť tímy navzájom prenajať svoje stanice v čase, kedy ich práve nepotrebujú,“ spomína Jakub.

zdroj: Unsplash/Space X

Bez hraníc

Vďaka svojim kontaktom vo svete sa mu podarilo dať dohromady tím šikovných ľudí, ktorí sa do projektu zahryzol. “Vedúci obchodu má dlhoročné skúsenosti s predajom hi-tech produktov v Ázii, odborník na rádio pracoval ako výskumník v Európskej vesmírnej agentúre a v súčasnosti pôsobí v Británii. Technický spoluzakladateľ taktiež pracoval pre ESA na satelitných technológiách, a neskôr s robotikou a umelou inteligenciou”. Projekt dosiahol už jeden pozoruhodný úspech – ich práca oslovila aj Európsku vesmírnu agentúru, ktorá sa ju rozhodla podporiť grantom. „To nám veľmi pomáha pri hľadaní investorov, hoci sme stále na začiatku a máme ešte pred sebou veľa práce,“ tvrdí.

Už dnes však presne vie, kam by sa mal projekt rozvíjať. Hranice jednotlivých štátov v ňom nehrajú úlohu. Aktívne riešia potenciálne umiestnenie v 20 krajinách, napríklad v Indii, Kanade, Austrálii, Argentíne alebo Juhoafrickej republike. Zaujímajú sa aj možnosť rozšíriť sieť na Sibíri či využitie austrálskej základne v Antarktíde.

Umiestnenie stanice v blízkosti zemských pólov totiž značne zväčšuje komunikačné okno, ktoré má s veľkou skupinou družíc. „Chceme fungovať ako jeden operátor. Potenciálne však náš trh nie je len pripojenie na obežnej dráhe Zeme, ale aj Mesiaca a Marsu. V tomto prípade však ešte nie je jasné, aké pravidlá a zákony budú pri ich kolonizácii platiť. No spolu s naším nemeckým partnerom chceme byť pripravení na poskytovanie pripojenia aj tam,“ dodáva Jakub Lajmon.

zdroj: Unsplash/Igor

Vylepšený biznisplán

V priebehu šiestich mesiacov, počas ktorých sa projektu tímom venuje, Groundcom.Space urobil kus práce. V roku 2021 ich čaká spustenie pilotnej prevádzky s prvými klientmi. V súčasnosti s podnikateľským akcelerátorom PERRY TALENTS pracujú na vylepšení biznisplánu s cieľom nájsť investorov, ale aj partnerov, s ktorých produktami alebo službami bude vyvíjaná platforma kompatibilná.

Jakub Lajmon už má s podobnými projektami skúsenosti. Programovať začal ako 12-ročný. V 18-tich sa začal venovať podnikaniu a odvtedy už priniesol so svojou technologickou firmou na trh množstvo riešení vyvinutých na mieru konkrétnym zákazníkom „Začal som budovať výskumno-vývojovú technologickú firmu, s ktorou som roky vyvíjal rôzne technologické hračky, mobilné aplikácie alebo informačné systémy pre našich zákazníkov. Vďaka tomu som sa to naučil robiť tak, aby výsledný technický produkt alebo informačný systém naozaj naplnil očakávania klientov, a investícia sa im niekoľkonásobne vrátila. Tieto skúsenosti teraz využívame aj pri vývoji software a hardware pre GroundCom.“ hovorí Jakub.

zdroj: Unsplash/Jose Antonio Galle

Bez strachu

Začiatky startupov nie sú jednoduché. Podľa Jakuba sú najdôležitejší ľudia, skúsenosti, partneri a často aj šťastie. Jakubovi pri hľadaní vhodných kolegov a partnerov pomohlo, že už má za sebou aj úspešný startup vo Švajčiarsku. Tam s ďalšími dvomi partnermi v roku 2018 za štyri mesiace navrhli a vyvinuli nový produkt, našli prvých klientov, začali generovať zisk a rásť.

„Niečo vyvinúť je jednoduché. Problém nastáva, keď to chcete so ziskom predať. Na Slovensku to je veľmi častý jav. Ľudia venujú všetku pozornosť vývoju a nemyslia včas na to, ako a komu výsledok predajú. Rovnakú chybu som v minulosti robil aj ja,“ vysvetľuje. Jakub už vie, že za investorom alebo partnerom musí prísť dobre pripravený a s konkrétnymi požiadavkami a odpoveďami. Ostatným slovenským startupistom preto radí. „Nebojte sa ísť za tým najlepším na trhu, oslovte kľudne firmy, ktoré sú lídrami. Pretože v konečnom dôsledku je to vždy o ľuďoch a nikdy neviete, či nenarazíte aj vo veľkej firme na niekoho, kto vám dokáže a chce pomôcť,“ uzatvára mladý, no už úspešný slovenský podnikateľ.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Trendové videá