Svetový projekt, ktorý sa stavia raz za generáciu: Má rozšíriť centrum Bratislavy na obe strany Dunaja
- Vybudovanie nového národného kultúrneho a kongresového centra s podporou štátu vníma spoločnosť ako jednu z najvýznamnejších stavieb súčasnosti
- Stavba má stáť na Hlavnom námestí budúcej štvrte Nové Lido priamo oproti Slovenskému národnému divadlu
- Vybudovanie nového národného kultúrneho a kongresového centra s podporou štátu vníma spoločnosť ako jednu z najvýznamnejších stavieb súčasnosti
- Stavba má stáť na Hlavnom námestí budúcej štvrte Nové Lido priamo oproti Slovenskému národnému divadlu
Projektom moderného multifunkčného kultúrneho a kongresového zariadenia sa developerská spoločnosť J&T Real Estate zaoberá už dlhší čas v spolupráci s odborníkmi na organizovanie kongresov a promotérmi významných kultúrnych podujatí.
Vybudovanie nového národného kultúrneho a kongresového centra s podporou štátu vníma spoločnosť ako jednu z najvýznamnejších stavieb súčasnosti.
Stavba má stáť na Hlavnom námestí budúcej štvrte Nové Lido priamo oproti Slovenskému národnému divadlu.
Rozšírenie moderného centra Bratislavy na obe strany Dunaja a ich prepojenie promenádnym mostom umožní vytvoriť kultúrnu os od Starého Mesta s jeho galériami, múzeami, koncertnými sálami a divadlami až do Petržalky.
„Národné kultúrne a kongresové centrum je projekt, aký sa stavia raz za generáciu. Bude významnou slovenskou scénou, ktorá dá priestor rôznorodým funkciám, formám a žánrom. Pomôže tak naštartovať záujem o kultúru a cestovný ruch tvrdo zasiahnuté súčasnou situáciou a svojou multifunkčnosťou dostane Slovensko aj na svetovú mapu kongresov. Vďaka umiestneniu v novej časti centra Bratislavy v blízkosti významných kultúrnych inštitúcií a v priamom kontakte s Dunajom získa medzinárodný význam a bude reprezentovať Slovensko pred celým svetom,“ hovorí Peter Korbačka, predseda predstavenstva JTRE.
Vizualizácie dnes zverejnila developerská spoločnosť na svojich sociálnych sieťach.
„Projekt, aký sa stavia raz za generáciu si zaslúži najatraktívnejšiu lokalitu. Nábrežné štvrte sú reprezentatívnymi priestormi, ktoré prirodzene koncentrujú kultúrne a spoločenské inštitúcie. Národné kultúrne a kongresové centrum v Novom Lide, ktoré rozšíri moderné centrum Bratislavy na obe strany Dunaja, takým projektom je. Pomôže naštartovať záujem o kultúru a cestovný ruch, dostane Slovensko na svetovú mapu kongresov a vytvorí nový verejný priestor dostupný pre ľudí po celý rok, nielen počas spoločenských či kultúrnych podujatí,“ informujú v poste na Facebooku.
Svetový návrh vytvorený slovenským ateliérom
Koncept kultúrneho a kongresového centra v Novom Lide vytvoril úspešný slovenský ateliér Compass vedený Jurajom Benetinom, čerstvým držiteľom ocenenia Osobnosť architektúry a stavebníctva v rámci cien ASB Gala 2020.
Riešenie konzultovali s popredným britským ateliérom Ian Ritchie Architects a štúdiom Efterklang, renomovaným škandinávskym špecialistom na akustiku kultúrnych podujatí a priestorov. Zahraniční partneri priniesli projektu množstvo skúseností z realizácií významných kultúrno-spoločenských objektov.
Autori návrhu chcú priniesť do centra Bratislavy aj unikátny strešný priestor s amfiteátrom. „Projekt umožňuje využiť strechu ako pobytovú terasu s pódiom a amfiteátrom, s výhľadom na dominanty mesta a rozšíri už tak široké spektrum priestorov, ktoré koncept ponúka,“ informuje architekt Juraj Benetin.
Nová štvrť budúcnosti
Nové Lido ponúkne rýchle a pohodlné spojenie s celým mestom vďaka plánovanej električkovej trati priamo v území, s prestupovým uzlom na železnicu za Einsteinovou. So širším regiónom spojí novú štvrť, diaľničné a železničné prepojenie a prostredníctvom blízkosti dvoch medzinárodných letísk bude ľahko dostupná z celého sveta.
Samotné kultúrne a kongresové centrum bude mať vďaka podzemným garážam dostatok parkovacích miest, pričom návštevníci môžu využívať automobilovou dopravou nedotknuté námestie. Z neho sa dostanú promenádnym mostom za niekoľko minút do Starého Mesta. Projekt novej štvrte počíta aj s vybudovaním prístavu osobnej rekreačnej lodnej dopravy na Dunaji.
Šetrný k životnému prostrediu
Celý objekt navrhovaného kultúrneho a kongresového centra bude šetrný k životnému prostrediu. „Počítame s nízkoenergetickou budovou so zelenou strechou, využívaním zadržiavanej dažďovej vody a výhradne podzemným parkovaním,“ opisuje Juraj Benetin.
Projekt má priniesť prepojenie funkcií s verejnými priestormi, prepracované dispozície viacúčelového využitia pre kultúru, kongresy, konferencie a spoločenské podujatia.
JTRE sa chce predstaveným zámerom uchádzať o avizovanú štátnu dotáciu. Po vybudovaní národného kultúrneho a kongresového centra počíta s odovzdaním objektu do rúk štátu. V prípade záujmu však JTRE môže projekt aj prevádzkovať bez požiadavky na ďalšiu finančnú participáciu štátu.