Fitness centrá by sa mohli otvoriť, hovoria kanadskí vedci. Na cvičenie v rúšku majú jednoznačný názor
- Nová štúdia poprednej kanadskej univerzity poteší mnohých športovcov aj majiteľov fitness centier
- Vedci potvrdili, že nosenie rúšok aj pri intenzívnom cvičení nemá negatívne dopady na ľudské zdravie
- Nová štúdia poprednej kanadskej univerzity poteší mnohých športovcov aj majiteľov fitness centier
- Vedci potvrdili, že nosenie rúšok aj pri intenzívnom cvičení nemá negatívne dopady na ľudské zdravie
Pandémia nového koronavírusu skomplikovala život mnohým profesionálnym, ale aj rekreačným športovcom. Hlavný hygienik síce udelil osobám vykonávajúcim športovú aktivitu výnimku na nosenie rúšok, sú však podľa odborníkov vysoko odporúčané, najmä, ak človek športuje v blízkosti iných ľudí.
Mnohí z nás nemajú v praxi možnosť chodiť behať či bicyklovať na miesta, kde jednoducho nikoho nestretne. Stačí sa pozrieť na lokality ako je Železná studnička, hrádza či mestské parky. Sú plné ľudí a aj preto množstvo z nás nosí rúško či šatku pri vykonávaní fyzickej aktivity, aj keď ochrana horných dýchacích ciest nie povinná.
Niektorí ľudia však vyjadrili obavy, že intenzívne cvičenie v rúšku môže byť zdraviu škodlivé. Okrem toho, dýchanie cez rúško počas cvičenia môže byť náročnejšie a viesť k rýchlejšej únave.
Tieto pochyby najnovšie vyvrátili kanadskí vedci. Tí dokázali, že ani pri náročných fyzických aktivitách trojvrstvové rúško na tvári u zdravých ľudí neznižuje okysličenie krvi a svalov.
Vedci z University of Saskatchewan (USask) uskutočnili experiment, ktorého sa zúčastnilo 14 fyzicky aktívnych, zdravých žien a mužov. Experti zohľadnili ich stravovacie návyky, fyzickú zdatnosť či spánok.
Dobrovoľníci mali za úlohu šliapať na stacionárnych bicykloch. Po krátkej rozcvičke im postupne zvyšovali intenzitu cvičenia. Cviky sa opakovali trikrát – raz s chirurgickými maskami, raz s obyčajnými látkovými maskami a raz bez masiek.
Vedci účastníkom výskumu merali koncentráciu kyslíka v krvi a svaloch pomocou neinvazívnych metód. Ani raz pritom nezaznamenali výrazné rozdiely v cvičeniach s rúškami a bez nich.
„Naše výsledky sú významné, pretože ukazujú, že ľudia môžu počas intenzívneho cvičenia nosiť na tvárach rúška a to s minimálnym dopadom na okysličenie krvi a svalov,“ uviedol Phil Chilibeck, profesor na USask College of Kinesiology, ktorý je spoluautorom štúdie.
„Ak by ľudia počas cvičenia v interiéri povinne nosili rúška, mohlo by to znížiť riziko infekcie pri cvičení, čo by umožnilo fitness centrám fungovať aj počas pandémie COVID-19,“ dodáva.
Tento výskum je súčasťou série štúdií, v rámci ktorých sa vedci rozhodli objasniť ako nosenie rúšok ovplyvňuje zdravie ľudí. Už dávnejšie pritom dokázali, že prekrývanie horných dýchacích ciest rúškom či respirátorom, nevedie k vdychovaniu prebytočného oxidu uhličitého, ako to deklarovali mnohí konšpirátori aj na Slovensku.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: UniversityofSaskatchewan