KVÍZ: Kotlebove finančné dary či kauza Sasanka. Otestuj sa, ako dobre poznáš prehrešky našich politikov
- Už sme si zvykli, že na vrchných poschodiach slovenskej politiky sa kauzy valia jedna za druhou
- Okrem tých závažných medzi nimi nájdeme aj vtipné a takmer neuveriteľné kúsky
- Už sme si zvykli, že na vrchných poschodiach slovenskej politiky sa kauzy valia jedna za druhou
- Okrem tých závažných medzi nimi nájdeme aj vtipné a takmer neuveriteľné kúsky
Na hlavy nachádzajúce sa na najvyšších postoch v našom štáte je potrebné si čoraz dôraznejšie posvietiť. Obvinenia z korupcie, komunikácie s podsvetím, sabotáže, plagiátorstva a množstvo ďalších väčších či menších káuz. Aj taká je činnosť našich politikov. V krátkom kvíze zabudneme na zvyšovanie minimálnej mzdy, populárnu snahu o dekriminalizáciu marihuany, no zato si pripomenieme prehrešky tých, ktorým sme dali do rúk našimi hlasmi vo voľbách moc.
Jazda s bývalou Misskou či nacistická symbolika
Toto sú jedny z posledných káuz, ktoré ešte nemali možnosť upadnúť do zabudnutia a tichého premlčania. Predseda parlamentu Boris Kollár leží ešte stále v nemocnici, kde sa dostal po havárii vo vládnej limuzíne počas zákazu vychádzania, v ktorej ho sprevádzala bývalá Miss Miroslava Fabušová. Napriek jeho obhajobe prostredníctvom zverejneného videa na sociálnej sieti sa v tejto kauze verejnosť na vysvetlenia k nehode díva kritickým okom.
Rovnako sa deje v prípade predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu, ktorý sa podľa verdiktu súdu dopustil trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd. Súdny proces pre finančné dary v hodnote 1488 eur s údajnou extrémistickou tematikou je podľa obžalovaného predsedu tejto politickej strany vykonštruovaný. Toto sú len ochutnávky káuz, ktoré sú v dnešných dňoch na pretrase, no otestuj sa, či si ešte spomínaš, čoho sa týkala Sasanka či Bašternák.
Čo má spoločné Peter Pellegrini s výstavbou Národného futbalového štadióna?
Problematickým v spojení s Petrom Pellegrinim v tejto kauze bolo najmä navyšovanie konečnej ceny, ktorá sa z pôvodných 75,2 milióna v roku 2016 vyšplhala na 94,45 milióna vďaka dodatku, ktorý na začiatku tohto roka predložila vtedajšia šéfka rezortu SNS Martina Lubyová a odklepol kabinet Petra Pellegriniho. Ten sa však, podľa SNS, alibisticky obhajuje, že konal na základe zmlúv. Tie ešte začiatkom júla 2020 podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý vyhlásil za neplatné a avizoval, že štát neodkúpi štadión od majiteľa spoločnosti NFŠ Ivana Kmotríka.
Ako sa volá diplomová práca Igora Matoviča, ktorú údajne okopíroval z dvoch kníh, a kedy na ňu prvýkrát upozornili médiá?
Igor Matovič uzavrel magisterské štúdium v roku 1998 prácou Daňový systém a jeho vplyv na podnikateľské subjekty. Prácu s takmer identickým názvom vydali v roku 1997 autori Pavol Kárász st., Pavol Kárász ml. a Juraj Renčko. Upozornili na to Hospodárske noviny už v roku 2012, v roku 2019 sa v Matovičovej diplomovej práci ukázala aj zhoda s druhou nemenovanou knihou.
Prečo sa Milan Mazurek po obvinení z hanobenia rasy a národa mohol znova objaviť na kandidátke ĽSNS?
Milan Mazurek sa objavil na kandidátke ĽSNS z dôvodu, že uhradil pokutu udelenú súdom zvýšenú z pôvodných 5 000 na 10 000 eur. Tá mu bola uložená za nenávistné prejavy voči Rómom z roka 2016. Zároveň bol právoplatne obvinený z hanobenia rasy a národa a bol mu odobratý mandát poslanca.
Aké napojenie mal Robert Kaliňák na kauzu Bašternák?
Podnikateľ Ladislav Bašternák kúpil po voľbách v roku 2012 sedem bytov v centre Bratislavy za astronomických 12 miliónov eur. V skutočnosti mali pritom hodnotu okolo 1,5 milióna eur. Následne si Bašternák uplatnil nárok na vyplatenie vratiek DPH, od štátu zinkasoval asi dva milióny eur. Kaliňák priznal, že mal s Bašternákom v roku 2013 obchodné vzťahy, kedy od neho kúpil akcie spoločnosti B.A. Haus za 430 000 eur.
Ako sa volala strana Mariana Kotlebu, ktorá bola v roku 2006 zrušená Najvyšším súdom?
Podľa členov Slovenskej pospolitosti - národnej strany bolo Slovenské národné povstanie (SNP) boľševickým pučom proti slovenskej samostatnosti. Jediný slovenský štát bol podľa nich ten, ktorý vznikol v marci 1939 a jeho prezidentom bol Jozef Tiso. Tieto tvrdenia zazneli 28. augusta 2005 na zhromaždení Slovenskej pospolitosti - národnej strany na Námestí SNP v Banskej Bystrici, ktoré sa začalo slovenskou štátnou hymnou.
Zobral Robert Fico z Bonaparte pri sťahovaní aj vaňu?
Mohli by sme ho spojiť s množstvom finančných káuz. Ješitnosť Roberta Fica sa plne preukázala práve pri sťahovaní sa z komplexu daňového podvodníka Ladislava Bašternáka - Bonaparte. V byte po odchode rodiny Roberta Fica chýbalo aj zariadenie, ktoré sa netýka len nábytku a bežných hnuteľných vecí. Neostali tam kachličky na krbe a kuchynská linka, ale ani zárubne, vodovodné batérie či vaňa.
Sasanka zožala slávu roka 2012, kto bol jej hlavným aktérom a o čo v nej šlo?
Koncom januára 2012 sa krátko pred predčasnými voľbami dostala na verejnosť esemesková komunikácia medzi Sulíkom a Kočnerom. Tí si vymieňali dôverné informácie a dohadovali voľbu hlavného prokurátora. Richar Sulík v tom čase s Mariánom Kočnerom rozoberal aj zosadenie Ivety Radičovej a jej náhradu Ivanom Mikošom. Kauza Sasanka ešte viac rozčerila hladinu po tom, čo sa na internete objavili videá zo stretnutí Sulíka s Kočnerom v jeho dome. Predseda SaS stretnutia nepoprel, tvrdil však, že sa hral na tajného agenta s úmyslom odhaliť zradcov vo vláde.
Čo sa stalo s mužom, ktorý predal dvadsaťročnému Krištofovi K. Kičurovi dva byty v historickom centre Bratislavy?
Jána Hečka, ktorý predal bývalému šéfovi Správy štátnych hmotných rezerv Kajetánovi Kičurovi, respektíve jeho synovi, dva lukratívne byty v centre Bratislavy značne pod cenu, našli obeseného na jeho chate v Oščadnici. Tieto byty mal Krištof K. Kičura kúpiť bez úveru práve v čase, keď Štátne hmotné rezervy uzavreli s firmou Lacorp zmluvu o nákupe predraženého zdravotníckeho materiálu, na ktorý upozornila iniciatíva Zastavme korupciu.
Ako vznikla strana Sme rodina?
Predseda strany Sme rodina sa vyhol registrácii tejto strany tak, že odkúpil už existujúcu stranu Náš kraj, ktorú následne premenoval. Tento akt by sme mohli považovať za vynaliezavý, ak by nebolo známe, že ju odkúpil od kontroverzného Petra Marčeka, priateľa jedného z mafiánskych bossov Jozefa Svobodu.
Koľko v skutočnosti stál Dankov stožiar pred NR SR?
1. septembra v Deň ústavy roka 2019 inicioval vtedajší predseda NR SR Andrej Danko vztýčenie 30 metrov vysokého stožiara s vlajkou. Po tomto akte nastala kritika predsedu z viacerých strán. Kontrolóri ministerstva financií tvrdia, že stožiar pred parlamentom nestál ohlasovaných 60 tisíc eur, ale vyše 80 tisíc, a teda ho musel doplatiť štát. Kanceláriu parlamentu skritizovali aj za uhrádzanie reklamných darčekov poslaneckým klubom Smeru a kotlebovcov.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Denník N, Pravda, Nový Čas, Hospodárske Noviny, Denník Slovensko, Aktuality, Webnoviny, Bratislavské Noviny, SME, TV Noviny