Tomáš Slovisnký

Fotky mladého Košičana ohurujú NASA. Jeho najnovšia snímka oblohy upozorňuje na vážny problém planéty

  • Len 26-ročný Tomáš Slovinský je naozajstný talent, ktorého fotografie hviezdnej oblohy obdivuje celý svet
  • Práve diela mladého Slováka už niekoľkokrát ocenila samotná  NASA 
  • Jeho najnovšia snímka poukazuje na svetelné znečistenie našej planéty
  • Nepriamo však nesie aj odkaz súvisiaci s 17. novembrom 1989
  • Len 26-ročný Tomáš Slovinský je naozajstný talent, ktorého fotografie hviezdnej oblohy obdivuje celý svet
  • Práve diela mladého Slováka už niekoľkokrát ocenila samotná  NASA 
  • Jeho najnovšia snímka poukazuje na svetelné znečistenie našej planéty
  • Nepriamo však nesie aj odkaz súvisiaci s 17. novembrom 1989

Tomášovi sa v týchto dňoch dostalo veľkej pocty. Americký národný úrad pre letectvo a vesmír NASA publikoval v rubrike APOD Astronomická snímka dňa už po štvrtýkrát jeho fotku.

Fotografia slovenského popularizátora astronómie a astrofotografa tentokrát pochádza z gréckeho ostrova Kréta z júla tohto roku. Tomáš chcel snímkou symbolicky poukázať na závažný problém svetelného znečistenia.

NASA ocenila fotografiu mladého Košičana. Zachytáva nočnú Oravu počas Vianoc

Upozorňuje na fakt, že už aj pár svetiel plážových reštaurácií dokáže doslova pohltiť kus nočnej oblohy nad ostrovom. Za pevninou, kde končí vplyv človeka možno vidieť tyrkysové more a nedotknutú tmavú nočnú oblohu. Tomáš objasňuje, že práve na nej sa dá vidieť hneď niekoľko zaujímavostí. 

Okrem oblúku Galaxie, planét Jupiter a Saturn, farebného žiarenia airglow, je tu aj spomienku na júlovú kométu Neowise. Práve tá má nepriamy súvis s 17. novembrom 1989. 

zdroj: Tomáš Slovisnky

„Nesie akýsi odkaz slobody. To, ako sa ľudia celého sveta spojili kvôli jednému úkazu nás učí spoločnosť nepolarizovať. Všetci zdieľame jednu planétu a jednu oblohu. Je preto rovnako dôležité chrániť si prírodu a nočnú oblohu, ako i slobodu. To všetko si totiž vyžaduje istú obetu,“ hovorí Tomáš.

Pripomína, že práve počas večera Nežnej revolúcie pred 31 rokmi, sme z územia Československa pozorovali vzácny nebeský úkaz. Ide o polárnu žiaru. Tú zo severnej pologule pozorujeme najmä v oblastiach polárneho kruhu.

Podľa odborníka je to však vzácnou raritou pozorovať ju z našich končín. Vtedajšia červená farba polárnej žiary metaforicky pripomínala dobové udalosti. V roku 2020 na oblohe zažiarilo opäť niečo vzácne, no tentokrát to spojilo pozorovateľov z celého sveta.

Tesne nad severným horizontom rozprestierala svoje chvosty kométa Neowise, nič také ste možno predtým nevideli a možno znova ani neuvidíte. Pozerajúc v úžase, nezostávalo nič iné, len odfotiť to, píše NASA.

Popularizuje astronómiu aj na školách

Mladý Košičan sa vo svojom živote naplno venuje popularizácii astronómie a to nielen prostredníctvom fotografií. S jeho dobrou kamarátkou a kolegyňou prevádzkujú už niekoľko rokov prenosné planetárium Astro Show, s ktorým navštevujú prevažne školy. Spoločne tvoria zaujímavé vzdelávacie programy a do budúcna pripravujú, aj rôzne prednášky. Tomáš taktiež v rámci hobby publikuje svoju prácu v Slovenskom vedecko-technickom časopise. 

zdroj: Tomáš Slovinský

Čo sa týka odborného vzdelania z oblasti fotografie, Tomáš má za sebou prednášky Petra Horálka, českého, no celosvetovo uznávaného fotografa. Podľa jeho slov mu práve táto skúsenosť dala veľmi pevné základy. „Najviac práce ale ostáva stále na tebe – záleží, ako sa k veci postavíš. Hoci sa astrofotografii nevenujem dlho, venujem jej prevažnú časť dňa a svojho času, objasnil Tomáš pre Startitup.

Nejde o žiadnu fotomontáž

Podľa Tomáša je pri fotografovaní oblohy dôležité dbať na to, aby bola fotografia obrazom fyzikálnej reality. Snímky by tak podľa neho mali prejsť úpravami a kalibráciou, ktoré odzrkadľujú to, čo sa na nočnej oblohe skutočne nachádza. 

„Niektorí ľudia si myslia, že takáto astrofotografia je akousi montážou. Myslia si to preto, lebo pohľad očami na nočnú oblohu je z časti iný. Ľudské oči sú mocným, no nie dokonalým nástrojom. V noci používame svetločinné bunky, ktoré nevidia farebne. Citlivý čip fotoaparátu zachytí viac svetla a farieb – dokonca za hranicu nám viditeľného spektra,“ hovorí. 

zdroj: Tomáš Slovinský

Ako príklad uvádza do červena sfarbené emisné vodíkové hmloviny, ktoré žiaria v infračervenej oblasti, no fotoaparát prispôsobený na nočnú fotografiu ich zachytí. 

Tomášovým najbližším snom je momentálne expedícia do Čile, kde v noci vyniká celkom iná časť oblohy, ktorú z našich zemepisných šírok nevidíme. 

„Práve obloha na južnej pologuli je bohatšia na rôzne klenoty. V Čile sú perfektné podmienky pre pozorovanie nočnej oblohy – nízke svetelné znečistenie, zanedbateľná vlhkosť a malá oblačnosť,“ dodáva Tomáš. 

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroj: Tomáš Slovinský

Najnovšie videá

Aktuálne čítajú

Trendové videá