Proti vláde protestovali aj v Poprade. Matoviča však zvrhnúť nechcú, boja sa návratu Smeru
- Na Slovensku sa v deň boja za slobodu a demokraciu koná mnoho protestov
- Zúčastnili sa ich aj Popradčania, ale žiadne veľké divadlo to nebolo
- Na Slovensku sa v deň boja za slobodu a demokraciu koná mnoho protestov
- Zúčastnili sa ich aj Popradčania, ale žiadne veľké divadlo to nebolo
V Bratislave to vrie, no aj v ďalších mestách sa dnes protestuje. Aj ľudia pod Tatrami sa rozhodli vyjsť do ulíc a vyhlásiť svoju nespokojnosť s vládou premiéra Matoviča. Situácia je tam však pokojná a protest skôr symbolický. Na námestí sa však jednoznačne objavilo najviac ľudí za posledné mesiace. To jasne ukazuje, aký názor majú na opatrenia proti šíreniu korony obyvatelia podtatranského regiónu.
Žiadne bitky, chuligáni, ani nepokoje v Poprade
Okolo pol štvrtej dnes bolo v Poprade viac než sto ľudí. Prechádzali sa po námestí, dali si kávičku alebo pivko na terasách reštaurácií. „Slovensko si nedáme“ skandovali akurát detičky, ktoré na to nahovorili ich rodičia. Žiadni futbaloví chuligáni (v Poprade sa hrá hokej) ani preslovy nacistov z vlády sa našťastie nekonali.
Poprad ani žiadne veľké protesty neočakával. Priestor medzi kostolmi, ktorý zvyčajne slúži ako miesto na festivaly, protesty, či iné akcie, ostalo prázdne. Policajtov moc vidieť nebolo, ale z diaľky situáciu pozorovali.
Večer už mesto zívalo prázdnotou:
Zopár ľudí tiež zapaľovalo sviečky pri pamätníku Jozefa Bonka, ktorý pred 58 rokmi zomrel v roku 1968 na začiatku ruskej okupácie Československa. V tom čase sa na námestí zhromaždilo 3 000 ľudí, ktorí svojimi telami bránili postupu tankov varšavskej zmluvy.
Okolo jednej poobede Rusom došli nervy a vypálili do davu z dvoch tankov. Zranili pritom pätnásť ľudí a zabili iba 19-ročného študenta.
Popradčania vládu zvrhnúť nechcú
Žiadne napätie alebo nebodaj násilie sme nezaznamenali. Z rozhovorov však bolo počuť, že Popradčania nie sú spokojní. Zároveň sa však boja, že Matovičova vláda skončí.
„Nie je dobré pokúšať sa teraz zvrhnúť vládu. SMER-u stúpajú preferencie a naozaj nechcem, aby sa ku kormidlu zase vrátili červení. Matovič aspoň niečo robí s tou korupciou. Kto vie, či za tými protestami nestoja oni,“ povedal nám milý pán.
Tak trochu to naznačil aj premiér, keď v poste na facebooku napísal, že protesty vedú ľudia, ktorým bola revolúcia v 89-tom ukradnutá. „Jeden vedome vydal vedenie elitných útvarov polície do rúk nitrianskej mafie používajúcej tie najhoršie sicílske praktiky. Len preto, aby mu zaistili bezpečnosť a nerušený Klondajk na štátnom majetku…“
Viac sa dočítaš v našej reportáži z Bratislavy:
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska