Jurkovičova Tepláreň je tesne pred finishom. Bratislava týmto získa architektonický skvost
- Komplexná rekonštrukcia budovy Jurkovičovej teplárne si vyžiada investíciu viac ako 11 miliónov EUR
- Vnútri národnej kultúrnej pamiatky bude okrem verejného eventového priestoru a flexibilných kancelárií nachádzať aj kaviareň, galéria či reštaurácia
- Komplexná rekonštrukcia budovy Jurkovičovej teplárne si vyžiada investíciu viac ako 11 miliónov EUR
- Vnútri národnej kultúrnej pamiatky bude okrem verejného eventového priestoru a flexibilných kancelárií nachádzať aj kaviareň, galéria či reštaurácia
Jurkovičova Tepláreň sa pripravuje na kolaudáciu. Budova od zakladateľa slovenskej modernej architektúry, preslávila najmä Štefánikova mohyla na Bradle. V prípade teplárne ide o netradičnú funkcionalistickú budovu, ktorú dokončili v roku 1944.
Jurkovičova tepláreň patrí medzi posledné pozostatky poukazujúce na priemyselnú minulosť Bratislavy. V kotraste s okolitými modernými vežiakmi vyniká. Pri diele svetovej architektky Zahy Hadid sa tak strieda objekt z našej domácej tvorby, ktorý už čoskoro bude vítať návšetvníkov do novoobnovených priestorov.
„Aj napriek aktuálnej pandemickej situácii naďalej pokračujeme v rekonštrukcii národnej kultúrnej pamiatky – Jurkovičovej Teplárne a pripravujeme sa na plánované kolaudačné konanie,“ oznámila Penta na svojich sociálnych sieťach.
Práce na fasáde teplárne sú podľa slov developera ukončené a aktuálne sa pokračuje na úpravách vnútorných priestorov. Budúci nájomcovia si ich budú môcť už čoskoro začať zariaďovať.
Vnútri národnej kultúrnej pamiatky bude okrem verejného eventového priestoru a flexibilných kancelárií nachádzať aj kaviareň, galéria či reštaurácia.
„Projekt tak získa ďalšiu občiansku vybavenosť a možnosti trávenia voľného či pracovného času Jurkovičová Tepláreň by mala byť dokončená koncom tohto roka,“ dopĺňa developer.
Cororking v bratislavskom downtowne
Autorom architektonickej štúdie je ateliér ADOM M STUDIO architekta Martina Paška, ktorý sa podieľal na viacerých rekonštrukciách industriálnych pamiatok, napríklad aj oceňovanej Elektrárni Piešťany.
„Verím, že sme našli najideálnejší model pre využitie priestoru a vdýchnutie nového života do Jurkovičovej teplárne,“ hovorí Martin Paško.
Architektonické riešenie využíva voľnú dispozíciu bývalej kotolne a turbínovej haly pre vostavbu nových podlaží. Mal by tu vzniknúť coworkingový priestor pre ľudí a spoločnosti z kreatívneho priemyslu, architektov, startupy a menšie IT firmy. Pamiatka by mala zároveň zostať otvorená aj širokej verejnosti.
Komplexná rekonštrukcia budovy Jurkovičovej teplárne si vyžiada investíciu viac ako 11 miliónov EUR. Celkovo by malo v zrekonštruovanom objekte vzniknúť päť tísíc štvorcových metrov kancelárii, určených najmä pre kreatívcov.
Zdroj: Penta Real Estate