Toto je nová najvyššia obytná budova na Slovensku, byty sa vykúpili dva roky pred dokončením
- Polyfunkčný komplex Klingerka sa so svojimi 115 metrami stal oficiálne najvyššou obytnou budovou Slovenska
- Na predaj v nej ostalo už len zopár bytov, rezidenčná budova by mala byť dokončená v roku 2022
- Polyfunkčný komplex Klingerka sa so svojimi 115 metrami stal oficiálne najvyššou obytnou budovou Slovenska
- Na predaj v nej ostalo už len zopár bytov, rezidenčná budova by mala byť dokončená v roku 2022
Osadením „špulky“ na najvyššie poschodie budovy oslávilo JTRE ukončenie výstavby posledného, 36. nadzemného podlažia polyfunkčného komplexu s názvom Klingerka, ten sa stal najvyššou obytnou budovou Slovenska. Stavba rástla enormnou rýchlosťou, každé z podlaží zabralo spoločnosti len 10 dní.
Napriek tomu, že rezidenčná budova bude podľa plánov dokončená až v roku 2022, byty v nej sú už takmer beznádejne vypredané.
„Špulka“ ako čerešňa na torte
Klingerka je polyfunkčný komplex, ktorý vyrastá medzi Prístavnou, Plátenickou a Súkenníckou ulicou v Ružinove. Súčasťou komplexu bude 35 poschodová bytová veža a 11 poschodová kancelárska budova hlbšie v areáli. Obe budú šošovkovitých tvarov prepojených nadzemným parkovacím domom so zelenou strechou. Vybudovať sa tu má aj rozsiahly verejný park oddeľujúci projekt od zástavby rodinných domov pôvodnej Klingerovej kolónie, informuje TASR.
Dosiahnutie slovenského prvenstva oslávila Klingerka osadením trochu netradičnej glajchy na najvyššom bode budovy. To bolo zároveň akýmsi finálnym okamihom dosiahnutia plnej výšky veže. Rýchlosť výstavby budovy potrápila aj dodávateľov materiálov, ktorých bolo potrebné kvantum.
Glajcha, rovnako ako fasáda, je odkazom na históriu územia, ktorému dominovala továreň na výrobu juty. Takmer dvojmetrovú „špulku“ (cievka na nite) so zapichnutou ihlou zdvíhal na strechu žeriav viac ako 10 minút. Z ucha ihly viali rôznofarebné stuhy s menami dodávateľov, ktorí sa na hrubej stavbe aktuálne najvyššej rezidenčnej veže na Slovensku podieľali.
Konštrukciu najvyššej obytnej budovy dokončil generálny dodávateľ Strabag v miernom predstihu aj napriek zložitej konštrukcii a jedinečným technickým riešeniam. „Kolegovia museli často vyvinúť a s dodávateľmi na mieru vyrobiť úplne nové produkty. Tieto prototypy použili po otestovaní po prvý raz práve na najvyššej obytnej budove na Slovensku,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán, informuje JTRE v TS.
Špecialitou je „levitujúce lešenie“
Najviditeľnejšou špeciálnou súčasťou budovy je „levitujúce ekobau.sk“. „Vzhľadom k tvaru a výške stavby nebola možnosť postaviť klasické lešenie. Jeho hustota, ako aj hustota kotvenia, by prakticky znemožnili montáž fasády,“ opisuje Peter Medľa, projektový manažér JTRE.
Navrhnuté bolo preto riešenie na zavesených lávkach, ktoré sú kotvené do bodov šplhacieho debnenia. Testovaný postup bol použitý na Slovensku prvýkrát. Nesporným benefitom „levitujúceho lešenia“ je možnosť úpravy spevnených plôch a bezprostredného okolia budovy, čo pri použití štandardného postupu možné nie je. Medzi inovácie patrí aj oceľovo-hliníkový systém preskleného zábradlia balkónov či vetracia klapka s vysokou odolnosťou voči vetrom hnanému dažďu so samoregulačným uzatváracím mechanizmom.
Budúcnosť z brownfieldov
Plocha, na ktorej stavba leží, bola niekdajším brownfieldom. Vďaka tejto stavbe sa do lokality vráti život, čím sa plocha zúročí. Pri stavbe bol obzvlášť kladený dôraz na kvalitu prevedenia, prepracované dispozície a rozsiahly prírodný park. Navrhnutý parkovací dom prepájajúci dve budovy bude pokrývať zelená strecha. Tá, spolu s parkom vhodným pre relax a oddych jednotlivcov ale aj rodín, skvalitní mestské prostredie.
Komplexnosť centrálneho priestoru doplní moderná občianska vybavenosť v parteri.
Architektonické štúdio GFI osadilo rezidenčnú vežu s 36 podlažiami na východnú stranu pozemku, čím zabezpečilo budúcim vlastníkom priaznivé výhľady.
JTRE verí, že doteraz zrealizovaná časť projektu spolu s ďalšími nedávno predstavenými etapami výrazne dotvorí panorámu hlavného mesta. Dominantná bude z viacerých pohľadov, nakoľko v pokračovaní Klingerky sa počíta s klesajúcou líniovou zástavbou pozdĺž Košickej ulice, ktorá nechá túto vo všetkých smeroch unikátnu rezidenčnú stavbu vyniknúť.
Zdroje: TASR, JTRE