Bary z Bratislavy našli geniálny spôsob boja proti korone. Vymysleli sprievodcu svojich legendárnych „shotov“
- Obľúbené bary Bukowski a Baudelaire sú známe väčšine obyvateľov hlavného mesta
- Rovnako ako mnoho gastro prevádzok sa nachádzajú v ťažkej situácii a bojujú pre prežitie
- Preto sa rozhodli pre originálny krok, vďaka ktorému môžeš ich atmosféru zažiť aj vo svojej obývačke
- Obľúbené bary Bukowski a Baudelaire sú známe väčšine obyvateľov hlavného mesta
- Rovnako ako mnoho gastro prevádzok sa nachádzajú v ťažkej situácii a bojujú pre prežitie
- Preto sa rozhodli pre originálny krok, vďaka ktorému môžeš ich atmosféru zažiť aj vo svojej obývačke
Dnes už je skoro s určitosťou jasné, že koronakríza najviac zasiahla gastro priemysel. Zatvorené prevádzky spôsobili, že iba počas prvej vlny skrachovalo vyše 1 000 gastro podnikov. Vyhraté však nemajú ani tie, ktoré sa tomuto scenáru vyhli.
Až polovica prevádzok môže skrachovať
Podľa vyjadrenia Ministra Jaroslava Naďa v relácii Na telo, by prevádzky nemali otvoriť do konca roka. To by pre mnohé mohlo znamenať katastrofu. Nastať by dokonca mohol aj scenár, kedy by polovica prevádzok do konca roka skrachovala. Ak by situácia trvala až do jari, mohlo by takto dopadnúť až 90 percent ubytovacích a stravovacích zariadení. To by tiež znamenalo, že o prácu by prišlo aj 36-tisíc zamestnancov.
Reštaurácie, kaviarne či bary tak všetkými silami bojujú o prežitie. Mnohé z nich už investovali do vonkajších terás, vďaka ktorým môžu mať aspoň čiastočne otvorené alebo ponúkajú svoje služby donáškovou formou.
Prežiť sa pokúšajú, ako sa len dá
Pre originálny spôsob ako predísť krachu sa rozhodli aj majitelia barov Bukowski a Baudelaire v centre Bratislavy. Bary nesúce mená slávnych spisovateľov sú v hlavnom meste veľmi obľúbené natoľko, že počas piatkovej noci z časov pred pandémiou bolo skoro nemožné nájsť voľný stôl. Koronakríza si však nevyberá a nešetrí ani bohémov, a tak dnes oba bary bojujú o prežitie.
Okrem klasických krokov, ako okienkový predaj a rozvoz jedla, piva a shotov sa majitelia barov rozhodli napríklad pre spustenie e-shopu, či dokonca svojich zamestnancov zapožičiavajú iným firmám. Ak to tiež situácia dovoľuje, na ich terase si môžeš posedieť pri sezónnom menu či horúcich kokteiloch pomenovaných po významných vedkyniach.
Spojenie literatúry a obľúbeného kokteilu
Najnovšie sa však po stopách literátov, ktorých mená nesú názvy ich barov, rozhodli majitelia vydať svoju vlastnú publikáciu, ktorú ocenia milovníci literatúry a dobrého drinku zároveň. Keď im situácia neumožňuje miešať drinky pre ich zákazníkov, posúvajú svoje recepty ďalej a rozhodli sa spustiť predaj vlastnej knihy Bukowského shoty – sprievodca miešanými drinkami a príbeh jedného bratislavského baru.
Vďaka nej si budeš môcť namiešať svoje obľúbené drinky a stať sa tak barmanom aj vo vlastnej obývačke spolu s atmosférou Bukowského či Baudelaire baru. Inými slovami, publikácia pre každého bohéma.
V 114 stranovej knihe však nenájdeš iba návod na miešané shoty a koktaily.
,,Okrem receptov obsahuje aj 6 veľkých príbehov ako vznikla borovička, whisky, alebo gin. Tak isto je sčasti poprepletaná našim vlastným príbehom, bizarnosťami z baru, historkami autorov po ktorých sú pomenované naše nápoje a fotkami z našich akcií a baru,“ hovorí o knihe majiteľ Michal Kružlik.
Momentálne ale majitelia a zároveň autori ešte stále zháňajú financie, aby mohli svoju knihu vypustiť do obehu a ty si si tak ešte pred Vianocami mohol pochutiť na drinkoch s názvami ako Kto chytá ražnú či Huckleberry gin.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: Bukowsi Bar