Sulík už nechce plošné testovanie, Matoviča v tom podporovať nebude

  • Ďalšie plošné testovanie nemieni strana SaS na vláde podporiť, je to vraj zbytočné
  • SaS podporila prvé plošné testovanie, opakovať ho však nemá význam
20201123_SaS5742903
TASR/Pavel Neubauer
  • Ďalšie plošné testovanie nemieni strana SaS na vláde podporiť, je to vraj zbytočné
  • SaS podporila prvé plošné testovanie, opakovať ho však nemá význam

Koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS) nepodporí ďalšie kolo celoplošného testovania. V pondelok to uviedol jej predseda Richard Sulík. Liberáli však podľa ministra hospodárstva plne podporujú testovanie v najviac postihnutých oblastiach.

Podľa Sulíka by testovanie malo byť robené na základe nejakých dôvodov, malo by mať plán a zámer, inak neprináša výsledky a ide o „vyhodené peniaze„. „Nerobme to hlava, nehlava,“ vyhlásil.

SULÍK PREDSTAVIL PLÁN: Kvôli jednému okresu nemôže byť zatvorených 20 000 reštaurácií

Šéf SaS uviedol, že prvé plošné testovanie SaS podporila, vo svojom sídle dokonca nasadila päť odberových tímov a urobili 2700 testov. „Robili sme to v nádeji, že zistíme, kto je nakazený a títo ľudia pôjdu do domácej karantény, tak sa život môže normalizovať. Musím priznať, bolo to aj moje osobné sklamanie, keď sa prevádzky neotvorili vo väčšom rozsahu. Pustiť šesť ľudí na plaváreň, alebo do fitka s rozlohou 1000 metrov je na smiech. Nevidím teda dôvod znovu a znovu opakovať plošné testovanie. Áno, testujme plošne, ale v okrese Vranov nad Topľou, alebo v susednom, nech to má nejakú logiku v sebe,“ povedal Richard Sulík na tlačovej besede, kde predstavil vlastný plán boja proti koronavírusu.

Prvé plošné testovanie malo význam v tom, že sme zistili, v ktorých okresoch sú ohniská a kde je problém. Preto sme ho podporili. Tú predstavu teraz máme. Preto sme prvé plošné testovanie podporili a dodnes si myslíme, že to bol dobrý nápad,“ doplnila poslankyňa Jana Bittó Cigániková.

Ak bude testovanie dobrovoľné, pôjdeš sa otestovať?

SaS pritom vo svojom pandemickom pláne navrhuje, aby sa testovali všetci ľudia s príznakmi, ďalej, aby prebiehalo trasovanie a následné testovanie kontaktov. Podľa liberálov by sa malo testovať aj tam, kde je vysoký výskyt ochorenia, v ohniskách, ale aj pred hromadnými akciami. Samostatný režim testovania odporúčajú na hraničných priechodoch, ďalej pre subjekty hospodárskej mobilizácie a kritickej infraštruktúry, ako aj pre veľké podniky.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá