Jedno z najškaredších miest Bratislavy sa dočká obrovskej premeny, zmení sa na nepoznanie

  • Župa predstavila budúcnosť Patrónky, má tam vzniknúť multifunkčný areál
  • Priestory majú byť určené pre školstvo, kultúru, umenie, športové podujatia a ďalšie voľnočasové aktivity
Patrónka
Facebook/ Patrónka
  • Župa predstavila budúcnosť Patrónky, má tam vzniknúť multifunkčný areál
  • Priestory majú byť určené pre školstvo, kultúru, umenie, športové podujatia a ďalšie voľnočasové aktivity

Bratislavský samosprávny kraj predstavil projekt revitalizácie rozsiahleho priestoru v lokalite bývalej továrne na Patrónke v Bratislave. Vzniknúť tu má viacúčelový areál s priestormi pre školstvo, kultúru, umenie, športové podujatia a ďalšie voľnočasové aktivity.

Podľa bratislavského župana Juraja Drobu projekt multifunkčného areálu na Patrónke nielenže oživí túto lokalitu, ale tiež prinesie pre obyvateľov množstvo atraktívnych funkcií.

Naším zámerom je, aby v areáli vznikol priestor pre školstvo, kultúru, umenie či šport. Dôležitou súčasťou priestoru má byť aj pamätník reflektujúci na smutnú židovskú históriu v tejto lokalite. Projekt má nielen lokálny, ale aj nadmestský význam. Na Slovensku ide o jedinečný projekt svojho druhu,“ povedal Juraj Droba. Župní poslanci budú o revitalizácii rokovať na decembrovom Zastupiteľstve BSK.

Patrónka
zdroj: Facebook/ Patrónka

Projekt počíta aj so zachovaním historických stavieb, či už väčších alebo viacerých menších objektov, ktoré majú svoje hodnoty a spoločne tvoria celkový kontext prostredia. Pôvodné obnovené objekty budú podľa potreby doplnené novými.

Areál vlastní Bratislavský samosprávny kraj, jednotlivé budovy prenajíma menším podnikom. Väčšinovým správcom je zariadenie sociálnych služieb Rosa. V území sa okrem iného nachádza špeciálna škola, odborné učilište, internát, školský klub i rehabilitačné stredisko.

Patrónka
zdroj: Facebook/ Patrónka

Súčasťou bude aj pamätník bratislavského holokaustu

Na území Patrónky (územie medzi Kauflandom a križovatkou Patrónka) chceme oživiť dušu starej Bratislavy. Kedysi tam bola napríklad známa továreň na výrobu technického skla, ale dominantou bola jednoznačne Rothova továreň na náboje. Odtiaľ pochádza aj pomenovanie „Patrónka“. A bohužiaľ to bolo miesto, odkiaľ počas druhej svetovej vojny odchádzal do nenávratna prvý transport našich židovských spoluobčanov,“ píše župan Droba na sociálnej sieti

Patrónka
zdroj: Facebook/ Patrónka

Názov lokality vznikol podľa hovorkyne BSK Lucie Forman začiatkom 20. storočia, a bol hovorovým označením pre továreň na patróny, ktorú postavil viedenský podnikateľ Juraj Roth.

V roku 1918 ju prevzal Československý štát, a z bezpečnostných dôvodov bola v rokoch 1935-1938 postupne likvidovaná, čo urýchlila aj tragická udalosť v roku 1930, keď pri výbuchu náplne do patrónov zhorelo sedem robotníkov.

Priestory starej továrne sú vo vlastníctve župy. Plánujeme ich opäť otvoriť Bratislavčanom a pripomenúť v nich aj časť histórie mesta. Plánujeme predstaviť multifunkčný areál s priestormi pre školstvo, kultúru, umenie a šport. Súčasťou bude aj pamätník bratislavského holokaustu. Máme pred sebou ambiciózny projekt, ktorý na Slovensku nemá obdoby, a k spolupráci na tomto míľniku vyzývam všetkých župných poslancov. Bude to spoločná práca a čosi, čo po nás ostane pre budúce generácie,“ dodáva župan.

Ako bude multifunkčný areál vyzerať, si môžeš pozrieť tu:

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Zdroje: SITA, Facebook/ Juraj Droba

Najnovšie videá

Trendové videá