Jedno z najškaredších miest Bratislavy sa dočká obrovskej premeny, zmení sa na nepoznanie
- Župa predstavila budúcnosť Patrónky, má tam vzniknúť multifunkčný areál
- Priestory majú byť určené pre školstvo, kultúru, umenie, športové podujatia a ďalšie voľnočasové aktivity
- Župa predstavila budúcnosť Patrónky, má tam vzniknúť multifunkčný areál
- Priestory majú byť určené pre školstvo, kultúru, umenie, športové podujatia a ďalšie voľnočasové aktivity
Bratislavský samosprávny kraj predstavil projekt revitalizácie rozsiahleho priestoru v lokalite bývalej továrne na Patrónke v Bratislave. Vzniknúť tu má viacúčelový areál s priestormi pre školstvo, kultúru, umenie, športové podujatia a ďalšie voľnočasové aktivity.
Podľa bratislavského župana Juraja Drobu projekt multifunkčného areálu na Patrónke nielenže oživí túto lokalitu, ale tiež prinesie pre obyvateľov množstvo atraktívnych funkcií.
„Naším zámerom je, aby v areáli vznikol priestor pre školstvo, kultúru, umenie či šport. Dôležitou súčasťou priestoru má byť aj pamätník reflektujúci na smutnú židovskú históriu v tejto lokalite. Projekt má nielen lokálny, ale aj nadmestský význam. Na Slovensku ide o jedinečný projekt svojho druhu,“ povedal Juraj Droba. Župní poslanci budú o revitalizácii rokovať na decembrovom Zastupiteľstve BSK.
Projekt počíta aj so zachovaním historických stavieb, či už väčších alebo viacerých menších objektov, ktoré majú svoje hodnoty a spoločne tvoria celkový kontext prostredia. Pôvodné obnovené objekty budú podľa potreby doplnené novými.
Areál vlastní Bratislavský samosprávny kraj, jednotlivé budovy prenajíma menším podnikom. Väčšinovým správcom je zariadenie sociálnych služieb Rosa. V území sa okrem iného nachádza špeciálna škola, odborné učilište, internát, školský klub i rehabilitačné stredisko.
Súčasťou bude aj pamätník bratislavského holokaustu
„Na území Patrónky (územie medzi Kauflandom a križovatkou Patrónka) chceme oživiť dušu starej Bratislavy. Kedysi tam bola napríklad známa továreň na výrobu technického skla, ale dominantou bola jednoznačne Rothova továreň na náboje. Odtiaľ pochádza aj pomenovanie „Patrónka“. A bohužiaľ to bolo miesto, odkiaľ počas druhej svetovej vojny odchádzal do nenávratna prvý transport našich židovských spoluobčanov,“ píše župan Droba na sociálnej sieti.
Názov lokality vznikol podľa hovorkyne BSK Lucie Forman začiatkom 20. storočia, a bol hovorovým označením pre továreň na patróny, ktorú postavil viedenský podnikateľ Juraj Roth.
V roku 1918 ju prevzal Československý štát, a z bezpečnostných dôvodov bola v rokoch 1935-1938 postupne likvidovaná, čo urýchlila aj tragická udalosť v roku 1930, keď pri výbuchu náplne do patrónov zhorelo sedem robotníkov.
„Priestory starej továrne sú vo vlastníctve župy. Plánujeme ich opäť otvoriť Bratislavčanom a pripomenúť v nich aj časť histórie mesta. Plánujeme predstaviť multifunkčný areál s priestormi pre školstvo, kultúru, umenie a šport. Súčasťou bude aj pamätník bratislavského holokaustu. Máme pred sebou ambiciózny projekt, ktorý na Slovensku nemá obdoby, a k spolupráci na tomto míľniku vyzývam všetkých župných poslancov. Bude to spoločná práca a čosi, čo po nás ostane pre budúce generácie,“ dodáva župan.
Ako bude multifunkčný areál vyzerať, si môžeš pozrieť tu:
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: SITA, Facebook/ Juraj Droba