Vakcína pravdepodobne nezastaví mutácie vírusu. Dobrou správou je, že koronavírus sa správa inak ako chrípka

  • Organizmy baktérií a vírusov naďalej prechádzajú mutáciami a vyvíjajú nové vlastnosti
  • Prichádzajúce vakcíny tiež nezastavia vývin koronavírusu, myslia si vedci. Baktérie a vírusy si nevyvíjajú rezistenciu na vakcíny tak ľahko ako pri liekoch
COVID-19 vakcína
TASR/AP,Sakchai Lalit Ted S. Warren
  • Organizmy baktérií a vírusov naďalej prechádzajú mutáciami a vyvíjajú nové vlastnosti
  • Prichádzajúce vakcíny tiež nezastavia vývin koronavírusu, myslia si vedci. Baktérie a vírusy si nevyvíjajú rezistenciu na vakcíny tak ľahko ako pri liekoch

Prichádzajúce vakcíny nezastavia vývin koronavírusu, napísali nedávno David A. Kennedy a Andrew F. Read z Pennsylvánskej štátnej univerzity, špecialisti na vírusovú rezistenciu pri vakcínach, v časopise PLoS Biology. Namiesto toho by vakcíny dokonca mohli viesť k novým evolučným zmenám. Autori uvádzajú, že vždy existuje šanca, hoci je malá, že by vírus mohol vyvinúť rezistenciu na vakcínu, čo vedci nazývajú „vírusový únik“. Preto radšej požadujú monitorovanie účinkov vakcíny a vírusovej odpovede aj po schválený vakcíny a rozšírení na trh.

„Nič, čo teraz hovoríme, nesmeruje k tomu, že by sme chceli spomaliť vývoj vakcín,“ uviedol Kennedy pre New York Times. Účinná vakcína je nanajvýš dôležitá, povedal. „Ale zabezpečme, aby zostala účinná.“

Palička do nosa je minulosťou. Česi vyvinuli prelomové testy na koronavírus

Baktérie a vírusy si nevyvíjajú rezistenciu na vakcíny tak ľahko ako pri liekoch

Vedci navrhujú aby výrobcovia vakcín naďalej monitorovali efektívnosť vakcín napríklad pomocou výterov z nosa aby mohli dohľadať genetické zmeny vírusu. Ak by došlo k zmenám vo víruse, naznačovalo by to potencionálny vývoj rezistencie. Kennedy aj Read si ale myslia, že máme dôvod k optimizmu. Podľa ich analýzy si baktérie a vírusy nevyvíjajú rezistenciu na vakcíny tak ľahko ako pri liekoch. Ako príklad uvádzajú vakcíny proti osýpkam a obrne, ktoré ani po rokoch používania nestratili svoju účinnosť.

vakcína covid-19
zdroj: TASR/AP/Ng Han Guan

Dôvody podľa nich súvisia so základnými princípmi evolúcie a imunity. Dva kľúčové rozdiely spočívajú v tom, že vakcíny všeobecne pôsobia skôr ako lieky a že prirodzená imunitná odpoveď, ktorú podporujú, je zvyčajne rozmanitejšia a má viac línií útoku proti patogénom. Lieky naopak môžu byť úzko zamerané a napádať  len jednu metabolickú cestu alebo biochemický proces.

U niektorých vakcín sa ale vyvinula rezistencia. Dr. Kennedy a Read uviedli vo svojom článku z roku 2015 ako príklad vakcínu na Marekovu chorobu, chorobu u kurčiat, ktorá je komerčne využiteľná. Vírus postupne mohol kurčatá infikovať. Replikoval sa a šíril bez toho aby u kurčiat prepukla choroba a rýchlo sa stal odolným.

koronavirus vakcína očkovanie
zdroj: TASR/AP Photo/Ng Han Guan

Vakcíny fungujú na rôznych spôsoboch

Koronavírusové vakcíny, ktoré sa v súčasnosti vyvíjajú, používajú rôzne spôsoby, ako vyvolať imunitnú reakciu. Niektoré vakcíny proti koronavírusom, ktoré sa vyvíjajú alebo používajú v Rusku a Číne, používajú na vyvolanie odpovede imunitného systému celé vírusové častice, inaktivované alebo oslabené.

Ďalšie vakcíny ako napríklad od spoločností Pfizer a Moderna, ktorí sa blížia k schváleniu vakcíny Úradom pre potraviny a liečivá (CDC), rovnako ako aj Európskou liekovou agentúrou. Má za cieľ dosiahnuť, aby imunitný systém reagoval iba na časť koronavírusu, tzv. tzv. spike proteín.

https://www.youtube.com/watch?v=UDoZNIUwvbc

Svetová zdravotnícka organizácia sa mutácie neobáva

Môžu už existovať varianty koronavírusu, ktoré sú menej citlivé na účinok vakcín. Rovnaká obava sa objavila aj v Dánsku, kde zmutovaný vírus u noriek vykazoval väčšiu rezistenciu. Dáni sa preto rozhodli utratiť všetky norky v krajine.

Vedci a Svetová zdravotnícka organizácia však ostávajú pokojní a uviedli, že zatiaľ nevidia nijaké dôkazy o tom, že by mutácia vírusu narušila vývoj vakcín.

Vedci tvrdia, že pri vakcínach je nutná opatrnosť. Keď vírus preskočí z ľudí na zvieratá a zase späť, ako v prípade noriek, existuje viac príležitostí na zmeny vírusovej RNA, zmeny, ktoré by mohli viesť k rezistencii. Read a Kennedy tvrdia, že vírusová evolúcia nemusí nevyhnutne znamenať nefunkčnosť vakcín. Výrobcovia vakcín musia ich účinnosť kontrolovať a v prípade potreby navrhnúť nové vakcíny.

Zaočkovať by sme sa mali dať čím skôr 

Obavy z mutácie a zníženej účinnosti vakcín sú témou už aj pre stredoeurópsky priestor. Niektorí ľudia tvrdia, že radšej počkajú s očkovaním do septembra budúceho roka lebo podľa nich dovtedy vírus zmutuje.  

„Nečakajme. Mutácie vírusu nie sú tak frekventné, dokonca sa udáva, že chrípkový vírus mutuje desaťkrát častejšie ako koronavírus. Takže tu nie je žiadny dôvod načo čakať. Práve naopak, keď bude menej ľudí zaočkovaných, tak tu vírusu umožníme komunitne sa šíriť. Umožníme vírusu cirkulovať v populácii a čím väčšia miera cirkulácie v populácii bude, tým dávame väčšiu šancu tomu vírusu k tej mutácii a zmenám. Inými slovami pokiaľ sa viacej ľudí zaočkuje zmiernime tu kolobeh vírusu v našom okolí a tým zmenšíme možnosť mutácií a udržíme ten vírus v takej rovine aby naň očkovacia látka reagovala,“ uviedol Roman Chlíbek vakcionológ, vedúci epidemiologickej skupiny Ministerstva zdravotníctva ČR  v relácii 90’ ČT24.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: PLoS Biology, 90’ ČT24, New York Times

Najnovšie videá

Trendové videá