Tu sa písali dejiny a zrodila sa civilizácia. Izrael je cestovateľským hitom Slovákov

  • Miesto, kde sa zrodili staré civilizácie i svetové náboženstvá
  • Kde sa dá putovať po biblickej púšti, kúpať v moriach i lyžovať na horách
  • Kde nájdete to najposvätnejšie, najkontroverznejšie a najzaujímavejšie v jednom – štát, v ktorom mnohé pochopíte
Izrael, luxusný hotej, sväté sviatky, sväté miesto Židov v Jeruzaleme
Benjamín Beňa
  • Miesto, kde sa zrodili staré civilizácie i svetové náboženstvá
  • Kde sa dá putovať po biblickej púšti, kúpať v moriach i lyžovať na horách
  • Kde nájdete to najposvätnejšie, najkontroverznejšie a najzaujímavejšie v jednom – štát, v ktorom mnohé pochopíte

Len vyše 3 hodín letu z Bratislavy či Viedne a ste na inom svetadieli, akoby v inom svete a na jednom z najzaujímavejších miest a krajín našej planéty! Naozaj nemám rád superlatíva „naj-,“ ale v tomto prípade si ho dovolím vytiahnuť bez problémov.

Táto krajina ponúka asi všetko, vďaka čomu človek rád cestuje a objavuje. Nájdeš tu najstaršie dejiny sveta, od vzácnych starovekých pamiatok po tanky z nedávnych vojen. Spoznáš rodisko a najposvätnejšie, najzaujímavejšie miesta až troch svetových náboženstiev, ktorých príbuznosť i spory môžeš aj vďaka tejto návšteve lepšie pochopiť.

https://www.instagram.com/p/BjMhf5cF2Ev/

Stretneš tu vedľa seba napríklad ortodoxných Židov, starých, etiópskych mníchov, koptských kresťanov a do toho bude nad nimi zvolávať na modlitbu moslimský muezín. Jednoducho takýto etnicky a nábožensky pestrý guľáš na malom priestore by si inde hľadal márne.

https://www.facebook.com/FrantisekKekely/photos/a.1861479880562564/1861483240562228

Môžeš sa tu okúpať v Červenom mori, ktorý je rajom pre potápanie. Neďaleko neho na púšti plávať ako korok na vode v liečivom Mŕtvom „mori,“ ktorý by mal byť vyhláseným divom sveta. A potom vyjsť na hory do posvätného Jeruzalema, kde sa na pár dní zastavíš nasávať neuveriteľnú atmosféru, po večeroch skúšať miestnu úžasnú kuchyňu, vychutnávať šišu na ulici, kým sa vyberieš ďalej na sever až do úrodnej Galiley, na vojnou ostrieľané Golany a konkrétne na vrch Hermon, kde si neďaleko púšte zalyžuješ.

https://www.instagram.com/p/B79IzXQgNVh/

Toto všetko nájdeš v jednej, jedinej malinkej krajine, ktorá je menšia ako polovica Slovenska! A ktorá právom každoročne láka ľudí z celého sveta – vrátane množstva Slovákov.

zdroj: František Kekely. Pamiatky a posvätné miesta za starými, mohutnými hradbami. Bary a moderný život pred nimi.

Kam to vlastne idem a treba sa obávať?

Hoci sme v nadpise uviedli „Izrael,“ rád túto krajinu volám „Svätá zem“ – niekedy mi aj toto pomenovanie príde málo výstižné, priam ironické, ale viac zahrňuje aj oblasti Palestíny, nielen Izraela.

Bavíme sa o malej krajine na východnom pobreží Stredozemného mora, na úplnom okraji Ázie a teda len kúsok od Európy. Mnohí tento región poznáme pod názvom „Blízky východ“ – je od Európy blízko a smerom na východ.

zdroj: worldatlas.com

Keď sa povie Blízky východ, mnohým napadne vojna, terorizmus, možno Islamský štát a iné veci, ktorým sa radšej vyhnúť. No nie je Blízky východ ako Blízky východ. Ťažko sa porovnáva napríklad Slovensko s východnou Ukrajinou. Takisto by sme ťažko z hľadiska bezpečnosti a aktuálnej situácie porovnávali niektoré oblasti Sýrie či Iraku so spomínanou Svätou zemou alebo takým Jordánskom.

https://www.instagram.com/p/BpU2lY2gXWt/

Áno, atmosféra vo Svätej zemi je a asi vždy bude do istej miery napätá medzi Židmi a Palestínčanmi (Arabmi), ale z hľadiska turistu, návštevníka, ide o konflikt medzi nimi a keď už sa nejako aj prejaví, tak často mimo turistov a hlavne terčom prípadného útoku nie sú turisti – ale izraelskí policajti, vojaci, vojačky (tu aj ženy musia do armády) a Izraelčania. Teba tu svojim spôsobom ako prichádzajúci biznis vítajú obe strany miestneho sporu.

zdroj: Travelers.sk / František Kekely

Návšteva Izraela sa dá podľa každoročne pripravovaných odporúčaní a máp pre cestovateľov z hľadiska bezpečnosti prirovnať k návšteve iných, bežných európskych krajín. Svätú zem som navštívil v posledných rokoch minimálne 10x – izraelské i palestínske oblasti – a nikdy som sa tu necítil v nebezpečí a ani nezažil nejaký incident.

Raj pre zvedavcov a tých, čo chcú pochopiť

Svätá zem, alebo teda Izrael a Palestína, sa nachádza v oblasti takzvaného Úrodného polmesiaca. Ide o oblasť, kde človek údajne prvýkrát skúšal farmárčiť, skrotiť a chovať dobytok, kde vznikali prvé mestá a prvé civilizácie. Inými slovami: Oblasť, ktorá sa môže pochváliť najstaršími a aj tými najbohatšími dejinami ľudstva!

zdroj: greelane.com. Úrodný polmesiac, kolíska civilizácie s najbohatšími, najstaršími dejinami

zdroj: Ptsinisrael.files.wordpress.com

Dôkazom toho je aj biblické Jericho, ktoré si cestou k Mŕtvemu moru môžete prísť obzrieť. Presnejšie jeho vykopávky, ktoré majú byť dôkazom, že si navštívil najstaršie mesto sveta. Či už si fanúšikom dávneho staroveku, Rímskej ríše, Alexandra Veľkého, stredovekých čias, križiakov a ich bojov so slávnym Saladinom alebo máš radšej skôr moderné dejiny a chceš chodiť pomedzi tanky a zákopy, kde sa ešte pred pár desaťročiami tvrdo bojovalo, tu na teba čaká v plnom rozsahu každý kus veľkých dejín ľudstva.

https://www.instagram.com/p/CIIGDx3HSGo/

https://www.instagram.com/p/B_NbCsllGmu/

Nejde len o kolísku civilizácie, ale aj rodisko troch svetových a príbuzných, monoteistických (viera v jedného Boha) náboženstiev – judaizmu, kresťanstva a islamu. Všetky tri vzišli z jedného cesta a majú okrem viery v jedného Boha viacero iných spoločných znakov, napríklad uctievajú rovnakých prorokov.

Vedel si, že Ježiš a Panna Mária sú spomínaní a uctievaní aj v moslimskom koráne? Že takého Mojžiša poznajú a uctievajú Židia, kresťania i moslimovia? Príbuznosť a vzťahy, dobré i zlé, týchto troch náboženstiev sa dajú vynikajúco pochopiť práve tu, kde majú všetky tri svoje spoločné korene.

zdroj: František Kekely. Chrámová hora, azda najposvätnejšie miesto Svätej zeme a mesta Jeruzalem. Práve tu Boh položil základný kameň tohto sveta, na ktorom mal neskôr Abrahám (praotec všetkých troch náboženstiev) obetovať Bohu svojho syna. Či práve odtiaľto mal ísť podľa moslimov Mohamed na svoju púť do neba. Kedysi tu stál veľký, posvätný židovský chrám (Jeruzalemský chrám), ktorý by tu Židia strašne chceli postaviť opäť, avšak na vrchole sídlia moslimovia a stoja dve mešity. Ide teda o najposvätnejšie, no podľa mnohých i o najkontroverznejšie miesto sveta, kde sa doposiaľ háda a špekuluje, kto má na ňom právo byť.

V praxi to taktiež znamená, že najposvätnejšie miesta Židov, kresťanov a moslimov tu ležia len kúsok vedľa seba, dokonca na niektorých miestach sa prelínajú a dochádza ku sporom, kto bude mať na danom mieste svoj chrám.

zdroj: Travelers.sk / František Kekely

Chceš navštíviť hrob Ježiša Krista? Prejsť sa jeho poslednými krokmi, teda krížovou cestou, až na Golgotu, kde bol ukrižovaný? Navštíviť za veľkými múrmi – ktoré sú symbolom konfliktu medzi Židmi a Palestínčanmi – slávny Betlehem, kde sa Kristus narodil? Či chodiť po zelenej Galilei, Galilejskom jazere, kde v mestečku Nazaret vyrastal a kde sa odohrali všetky tie veľké, biblické príbehy, ktoré ovplyvnili náš svet?

zdroj: František Kekely. Najposvätnejšie miesto kresťanov, bazilika Božieho hrobu. Miesto, kde bol Ježiš Kristus ukrižovaný a pochovaný. Nepoznám chrám so silnejšou atmosférou, než je tento. Vstúpte...

https://www.instagram.com/p/BhB7E4GFUXL/

Či už chceš veľkolepé, historické miesta, od dávneho staroveku až po moderné miesta bojov, alebo chceš sám pocítiť silu miest, ktoré ovplyvnili a lákajú miliardy ľudí… lepšie miesto, než je Svätá zem, na to nenájdeš.

Ver mi, nemusíš byť ani veriaci, aby ťa niektoré z týchto veľkých miest uchvátili. Ich sila a energia, ktorá tam ženie ľudí, bude citeľná a zanechá v tebe nezabudnuteľnú spomienku tak či onak. Len príď a jednoducho pozeraj.

https://www.instagram.com/p/B-xjaXKl3Vs/

Krajina, ktorá vám zbúra predstavy

Ak si o Blízkom východe myslíš, že je to samá púšť a ťavy kráčajúce nehostinnou krajinou, Svätá zem zmätie tvoje mylné predstavy. Väčšina filmov, ktoré zobrazujú Blízky východ, sa po pravde natáča inde – najmä v saharských oblastiach Maroka, teda tisíce kilometrov odtiaľto v Afrike.

https://www.startitup.sk/rano-som-jazdil-na-tave-na-obed-som-uz-lyzoval-tato-krajina-je-doslova-zazrakom-pre-cestovatela/

Jedným z takých filmov je napríklad Kráľovstvo nebeské, ktorý je o Svätej zemi a Jeruzaleme. Nikdy nezabudnem, ako sa podľa filmu bitka pri Hattine – kde Saladin, moslimovia rozprášili kresťanských križiakov – konala dakde na kamennej púšti.

No keď som skutočné miesto bitky navštívil tu, chodil som po zelenej krajine. A o zhruba hodinu jazdy ďalej sa klepal od zimy na kopcoch, odkiaľ som videl sneh a miesto, kde sa v Izraeli dokonca lyžuje. Presne takto vie šokovať Blízky východ: more, púšť, úrodný kraj i sneh v jednej malej krajinke.

Dole na spodku krajiny sa na plážach Červeného mora nachádza mesto Ejlat (Eilat), kde priamo pristávajú aj lety z Bratislavy. V blízkosti sú tu vedľa seba štyri krajiny: Saudská Arábia, Jordánsko, Egypt a Svätá zem (Izrael, Palestína).

zdroj: František Kekely. Eilat môže byť dobrým štartovným miestom aj do susedného Jordánska, kde vás čaká napríklad krásna púšť Wadi Rum (tu sa natáčal film Marťan) či jeden z oficiálnych divov nášho sveta – staroveké mesto vytesané do skál, Petra.

Druhým, azda ešte populárnejším letoviskom je mesto Tel Aviv na pobreží Stredozemného mora. Ide o moderné, veľké mesto, ktoré mi pripadá ako taký kontrast s druhým veľkým mestom krajiny – Jeruzalemom. Čo tým mám na mysli? No kým v Jeruzaleme budú okolo teba chodiť skôr ortodoxní Židia s klobúčikmi, ktorí sa idú modliť k známemu Múru nárekov, v Tel Aviv budeš skôr chodiť popod LGBTI vlajočky a možno i narazíš na nejaký ten pride pochod.

https://www.youtube.com/watch?v=WHmi7BATWT0

Starý a konzervatívny oproti mladému a liberálnemu, aj tak by sa dal veľmi v skratke opísať môj prvý dojem z týchto dvoch najväčších miest, ktorého akoby súperia o to, ktoré sa bude považovať za to hlavné. Navštíviť oba vzdialené-blízke svety má niečo do seba.

https://www.instagram.com/p/Bo2D3XelrXI/

A Svätá zem má ešte jedno „more,“ ktoré ale morom reálne nie je. Mŕtve more je veľmi slané a liečivé jazero, kde je obsah soli viac než 10x vyšší než priemer v moriach. Je v ňom toľko soli i minerálov, že si môžeš pokojne ľahnúť na chrbát, držať v ruke noviny a jeho hustota ťa neponorí – budeš uprostred Judskej púšte, na najnižšom mieste sveta, plávať ako korok na vode.

zdroj: Unsplash/ Ondrej Bocek

https://www.instagram.com/p/BwwR2R4lFSr/

A keď sa zdravo vykúpeš v Mŕtvom či dokončíš neuveriteľné podmorské bádanie pri koraloch Červeného mora, môžeš si to rovno z brehu zamieriť priamo do púšte, kde si vyskúšaš jazdu na ťavách či aké je to stráviť noc v stane kdesi uprostred biblickej púšte.

Zaujala ťa Svätá zem?

zdroj: František Kekely. Nevynechajte ani miesto Qumran (Kumrán), kde bol objavený jeden z najväčších archeologických nálezov za posledné desaťročia či pevnosť Masada, kde sa odohral z pohľadu Židov veľký, hrdinský príbeh: V časoch rímskej okupácie sa časť Židov vzbúrila a následne uchýlila do tejto pevnosti, kde ich rímske légie obliehali. Napokon si Rimania cestu do pevnosti našli, no vo vnútri ich čakalo prekvapenie... aké? Pevnosť sa týči vysoko nad Judskou púšťou a Mŕtvym morom, takže ponúka nádherné výhľady na okolie.

A ak by ti bolo rozdielnych zážitkov málo, na vrchu Hermon si proste požičiaš lyže, snowboard, a môžeš si povedať, že si lyžoval na horúcom búrlivom Blízkom východe, priamo nad Svätou zemou, Sýriou a Libanonom, kde sa táto pohraničná hora nachádza.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Najnovšie videá

Trendové videá