FOTOREPORTÁŽ: Sloboda zvierat hlási v roku 2020 úspech. Adopciu psov, ako vianočné dary však odmietajú
- Malí aj veľkí, starí aj šteňatá – útulky majú stále čo na práci s novými prírastkami
- Boli sme sa pozrieť, ako zvláda pandémiu Sloboda zvierat
- Podľa predsedníčky združenia trend darovania zvierat na Vianoce utícha, nesmieme však poľaviť
- Malí aj veľkí, starí aj šteňatá – útulky majú stále čo na práci s novými prírastkami
- Boli sme sa pozrieť, ako zvláda pandémiu Sloboda zvierat
- Podľa predsedníčky združenia trend darovania zvierat na Vianoce utícha, nesmieme však poľaviť
Nájdeš ich takmer v každom meste. Starajú sa o tulákov, zmrzačených, vyhodených, ale aj stratených a celý život žijúcich na ulici. Útulky často potrebujú na vlastné prežitie našu pomoc. Čo sa pred Vianocami môže javiť v adopcii ako skvelý úspech, po sviatkoch môže skončiť plnými kotercami nechcených darčekov.
Pavla Dugovičová, Predsedníčka občianskeho združenia Sloboda Zvierat vraví, že trend darovania zvierat pod stromček v hlavnom meste ustupuje.
„Musím povedať, že v posledných rokoch sa situácia stále zlepšuje. Už neevidujeme toľko nových prírastkov po sviatkoch. Niektoré mestá s tým majú väčší problém, nedá sa povedať presne, ako sa to vyvíja, keďže nájdené zvieratá nám to povedať nevedia. Trend sa však zvyšuje hlavne smerom na východnejšiu časť Slovenska. Situáciu tam komplikuje nekontrolovateľné množenie zvierat v osadách.“
Brechot a zavíjanie
Len čo sme vkročili na pôdu združenia, z kotercov sme začuli výrazný brechot a kvílenie. Psy skáčuc na pletivo výbehov pozorovali nového prišelca.
„Momentálne tu máme 130 psíkov. Chceme apelovať na ľudí nielen na Vianoce, ale v akomkoľvek období, aby neuvažovali nad živým darčekom. Prírastky po sviatkoch majú charakter skôr nových psov, ako vrátených z adopcie. Všetky útulky sa určitým spôsobom bránia spomínaným vianočným adopciám, preto sa deje skôr to, že psa nájdeme rovno pred útulkom,“ opisuje momentálnu situáciu v bratislavskej pobočke Slobody zvierat Pavla Dugovičová.
V areáli nájdeš väčšie výbehy, ale aj malé koterce, v ktorých sú zvieratá umiestnené. Nezáležiac od priestoru ťa takmer všetky z nich privítajú priateľsky. Ich pohľady a výrazy hovoria za všetko.
V útulku je o nich postarané najlepšie, ako je to možné. Každý z nich by však prijal teplý pelech na nejakom mieste, ktoré by mohol poňať ako svoj nový domov, nielen krátku návštevu počas sviatkov, kým sa deťom či ich rodičom nezunuje.
„Keď niekto príde s tým, že chce zviera ako prekvapenie pre deti alebo pod stromček, snažíme sa ľudí odhovoriť. Ťažkou témou sú aj iné zdroje, z ktorých prichádzajú zvieratá do rodín ako darček. Tými sú hlavne množiarne a množitelia, kde, podľa mňa, tieto lacné šteňatá majú momentálne boom pred Vianocami. Potom sú tu ľudia, ktorí zastávajú názor, že „moja fenka by mala mať aspoň raz šteniatka“. Myslíme si, že toto je ten neutíchajúci zdroj vyhodených vianočných darčekov.“
Budeš ho chcieť aj o rok?
„Zviera sa pri dobrom staraní sa dožije niekoľko rokov, 15 či 16. Aj mačka, aj pes. Preto sa ľuďom snažíme vysvetliť, že adopcia nie je len o tom, že dnes chcem urobiť dobrý skutok. Je to skutočne záväzok na značnú časť života. To obnáša aj určité finančné náklady. Nestačí, ak je zviera zaočkované proti besnote raz za život. Niekedy sa stane, že je zviera choré, vtedy sa, pochopiteľne, náklady zvýšia,“ hovorí Dugovičová, a ďalej dodáva, že akékoľvek zviera je ďalším členom domácnosti.
„Je fajn, že sa deti zahrajú pod stromčekom alebo aj nejaký čas potom, ale, samozrejme, príde škola, povinnosť a zodpovednosť sa presunie na dospelých. Ak s tým nie je stotožnený rodič, potom to končí takto. Nebavíme sa však len o detskej radosti. Sú situácie, kedy chcú spraviť dospelí radosť dospelým, alebo nasilu aj proti negatívnemu postoju jedného člena v rodine. Nie je nič horšie, ako keď potom bojuje celá rodina, nikdy to nemá dobrý koniec.“
Zapriahnutí do venčenia
Trvalo len zopár „cvaknutí“ fotoaparátu, kým sa nám dostal do rúk zverenec. Jedna z tamojších pracovničiek nám oznámila, že ostali ešte dva nevyvenčené psy. Kým sme sa stihli nazdať, už sme kráčali s vôdzkou po okolitom lese.
„Musím povedať, že o venčenie je záujem. Hlavne počas víkendov, keď je pekné počasie. Vtedy občas ľudia stoja v rade pred útulkom a čakajú, kým sa aj im ujde nejaký psík, s ktorým sa pôjdu poprechádzať, a tak spoja príjemné s užitočným. Občas sa na nás trochu hnevajú, keď sa im nik neujde. To je ale ten lepší prípad.“
Ak nie si zvyknutý na prechádzku so psom z útulku, musíš sa pripraviť, že vďaka nedostatku pozornosti a priestoru sú tamojšie zvieratá rezkejšie.
Pravdepodobne sa s nimi skôr prebehneš, ako pokojne prejdeš. S týmto musíš rátať aj v prípade, že máš záujem o adopciu. Nevyhnutný je čas na aklimatizáciu a socializácia psa s novým majiteľom a okolím. „Stáva sa, že si niekto predsa adoptuje psíka pred Vianocami, no zväčša sa jedná o ľudí, ktorí ho chodia venčiť a obľúbili si ho.“
„Obdivujem útulky na východe“
Zatiaľčo bratislavská pobočka zvláda príjem nových zvierat a adopcie bez momentálnych väčších problémov, na východnom Slovensku o adopcie stále veľký záujem nie je.
„Máme útulok vo Veľkých Kapušanoch i v Humennom, tam sú pomerne vysoké nárasty zvierat aj v povianočnom období. Záujem o adopcie je tam nižší. Klobúk dole pred tými útulkami, ako so situáciou stále zápasia. Aj my sa im snažíme pomáhať, keď na to máme priestor. Ročne k nám z východu berieme približne 500 psíkov.“
„Tento rok je špecifický. Nechcem, aby sa opakoval, ale, čo sa adopcií týka, nielen v Bratislave, ale vo všetkých útulkoch hlásia absolútny nárast adpocií. Skeptici už v marci hovorili, že prejde koronakríza a psíky sa vrátia, no ubehlo 9 mesiacov, a zatiaľ sa to nedeje. Tento rok je pre nás dobrý.“
Malé psy majú prednosť
„Najväčší dopyt je po malých bytových psoch, teda tých do 20 kg. Väčšie plemená a staršie psy, ktoré k nám často prídu zo strážnych služieb, to nemajú ľahké. Dlhé roky strážia vo firme, a keď tá skrachuje, alebo si zaobstará nové šteňa, putujú do útulku.
„Trend na Slovensku je ten, že ľudia chcú mladé zvieratá, ani nie šteňatá, ale psy do 5 rokov, ktoré sú pokojné a bezproblémové. Rozumiem im, je to taká najlepšia, najľahšia cesta, zobrať si vykastrovaného a zaočkovaného psíka. Nie je však nič lepšie a krajšie aj pre vás, ako poskytnúť staršiemu psíkovi teplo domova, aj keď len na tri týždne či zopár mesiacov,“ hovorí Dugovaičová a dodáva, že nie je nič smutnejšie, ako keď v útulku umrie zviera len pre nezáujem. Starších psov sa báť netreba, často môžu žiť aj niekoľko rokov a byť ti tým najlepším spoločníkom.
„Táto téma nás veľmi trápi, pretože staršie zvieratá mávajú ťažké adopcie. I keď, musím povedať, že v poslednom období sa nám podarilo zaznamenať aj zopár prípadov, ktoré sa nám roky rokúce nestali, že takéto staré psíky šli na adopcie. Máme na to špeciálny tím, ktorý pre ne hľadá domov v Nemecku či Rakúsku.“
Zázraky sa však dejú – aj v bratislavskom útulku Slobody zvierat, kde čaká na adopciu starý vlčiak menom Soso, ktorý je zároveň po ťažkej operácii. „Adoptoval si ho mladý bezdetný pár. Momentálne ešte dostavávajú plot, a preto to smeruje k decembru, avšak, bude to taký vianočný darček. Ak toto klapne, bude to popretie všetkých trendov, o ktorých som doposiaľ hovorila – starý pes, veľké plemeno, po operácii a na Vianoce.“
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko